• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 914-10290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

طبیعت باز هم قربانی خودخواهی بشر شد
فاضلاب سرویس‌های بهداشتی مهمان ناخوانده آبشار سیمرم

فاضلاب سرویس‌های بهداشتی آبشار سمیرم به رودخانه پایین دست که یکی از مکان‌های طبیعی و  مجاور با محل اطراق مسافران است، سرازیر می‌شود.

در چند روز اخیر طی تماس‌هایی از سوی شهروندان سمیرمی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، رهایی مبنی بر سرازیر شدن فاضلاب سرویس‌های بهداشتی آبشار سمیرم به رودخانه پایین دست این مکان تفریحی، گزارش شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، حضور گردشگران و مسافران در آبشار سمیرم به ویژه در روزهای تعطیل و پایان هفته به گونه‌ای است که مسافران مجبورند تا مسافت‌ها پایین‌تر از آبریزگاه اصلی و در حاشیه رودخانه پایین دست آبشار نیز اطراق کنند.

اکنون فاضلاب سرویس‌های بهداشتی آبشار به وسیله لوله و مخفیانه به 400متر پایین‌تر یعنی حاشیه جایی که مسافران مجبورند در روزهای تعطیل و آخر هفته به دلیل ازدحام جمعیت رودخانه اطراق کنند انتقال داده می‌شود به طوری که در آن منطقه شاهد خروج فاضلاب با بوی تعفن شدید و زننده به آب‌های جاری این محل هستیم. آب‌هایی که پس از طی مسیر در محوطه‌های پایین دست آبشار وارد باغ‌ها و مزارع منطقه دُهان سمیرم می‌شود.

سلامت شهروندان و مسافران در خطر است

یکی ازشهروندان سمیرمی با ابراز تاسف شدید از این موضوع به خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، گفت: انتقال فاضلاب آبشار سمیرم به رودخانه آبشار آن هم در مجاورت مکانی که محل نشستن مسافران می‌باشد، یک اقدام غیرقانونی و بی احترامی به حقوق شهروندان و مسافران است .

حمید مستوفی با اشاره به اینکه این اقدام یک تخلف بسیار شنیع و ناپسند است که مطمئنا سلامت مردم و جامعه را تهدید می‌کند، اظهارکرد: تصور کنید خانواده‌هایی که در پایین دست این رودخانه می‌نشینند تنها برای شستن دستان خود از این آب استفاده کنند!

شهرداری ساده‌ترین راه را انتخاب کرده است

یکی دیگر از شهروندان سمیرم بیان کرد: مسؤولان استان و شهرستان باید هرچه سریعتر نسبت به رفع این عمل زشت که سلامت مردم را تهدید می‌کند، اقدام کنند و با عاملان این عمل ناپسند برخورد قانونی صورت گیرد.

احسان اسدی با اشاره به اینکه جاری شدن و سرریز چاه فاضلاب آبشار سمیرم در محوطه و مسیر عبور مردم و گردشگران چند بار دیگر نیز در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است، گفت: مسلما راه‌های درست و قابل قبولی برای دفع فاضلاب این مکان وجود دارد، اما متاسفانه شهرداری سمیرم ساده‌ترین راهکار را انتقال فاضلاب به رودخانه آن هم در یک مکان طبیعی و محل نشستن مسافران دانسته است !

این دوستدار محیط زیست تصریح کرد: شهرداری موظف است در قبال عوارضی که از مسافران و گردشگران آبشار اخذ می‌کند، دفع فاضلاب را به روش مناسب و صحیح انجام دهد و علاوه بر آن امکانات و خدمات رفاهی و بهداشتی را نیز درحد قابل قبول و رضایت بخشی تامین کند.

برای اصلاح  وضعیت آبشار ضرب الاجل تعیین شده است

فرماندار سمیرم در این خصوص گفت: پس از اطلاع فرمانداری از انتقال فاضلاب آبشار به پایین دست، نامه‌ای به شهردای سمیرم ارسال و ضرب العجلی برای اصلاح این مشکل تعیین شد.

غلامرضا قائدی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: شهرداری در پاسخ به این نامه، نشت فاضلاب به رودخانه را رد کرد و اتصال فاضلاب آبشار به شبکه فاضلاب شهری را نیازمند اعتبار ویژه دانست.

وی با بیان اینکه سالانه اعتباراتی از محل شهرداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منطقه تفریحی آبشار سمیرم اختصاص داده می‌شود و فرمانداری سمیرم در حال مذاکره با نهادهای مسؤول برای اختصاص بودجه ویژه برای اصلاح فاضلاب آبشار سمیرم است، تصریح کرد: تلاش می‌شود اعتبار مجددی به آبشار اختصاص یابد و شهرداری سمیرم نیز باید از اعتبارات جاری خود و همچنین از محل درآمدهای آبشار این مشکل را هرچه زودتر برطرف کند.

فرماندار سیمرم با اشاره به اینکه البته من و کارشناسان فرمانداری از محل بازدید کرده‌ایم اما  لوله‌ای که فاضلاب آبشار را به پایین دست انتقال دهد مشاهده نکردیم، اضافه کرد: شهرداری از محل درآمد آبشار باید وضعیت بهداشتی مردم را مورد توجه قرار دهد.

صحت گزارش‌ها را نه تایید می‌کنم و نه رد

هم‌چنین یک عضو شورای اسلامی شهر سمیرم گفت: بعد از گزارش‌هایی که در خصوص انتقال فاضلاب به رودخانه آبشار شنیده شد، من تمام مسیر آبشار تا رودخانه پایین دست را پیاده طی کرده‌ام و هیچ موردی از ورود فاضلاب به آبشار را مشاهده نکرده‌ام.

طایی در گفت‌وگو با خبرنگار  ایسنا- منطقه اصفهان اظهار کرد: فاضلاب آبشار سمیرم به تانگ‌های سپتیگی که در این منطقه وجود دارد وارد می‌شود و من لوله ای که فاضلاب را به رودخانه پاین دست منتقل کند مشاهده نکرده‌ام.

وی افزود: صحت این گزارشات را نه می‌توانم تایید کنم و نه رد.

کمبود اعتبار بزرگترین مانع حل مشکل فاضلاب آبشار است

همچنین شهردار سمیرم گفت: لوله‌کشی‌های انجام شده در این منطقه به منظور انتقال فاضلاب از تانک‌های سپتیگ آبشار به پایین دست و سهولت در تخلیه فاضلاب آبشار به وسیله خودروهای فاضلاب کش انجام گرفته است.

علی اکبر سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، با بیان اینکه در حال حاضرشهرداری در حال پیگیری است تا فاضلاب منطقه را به فاضلاب شهری متصل کند، گفت: اعتبار لازم برای انجام این عملیات بیش از 100میلیون تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه فاضلاب منطقه آبشار سمیرم به رودخانه پایین دست وارد نمی‌شود و تنها زمانی که گردشگر بیش از ظرفیت به منطقه وارد شود مقداری از فاضلاب‌های آبشار سریز می‌کند، تاکید کرد: با تامین اعتبار عملیات اجرایی برای اتصال فاضلاب آبشار به شبکه فاضلاب شهری در کمترین زمان ممکن آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، آبشار سميرم در چهار کيلومتري شرق سميرم و در اعماق تنگه‌اي بسیار بزرگ واقع شده است و یکی از مکان‌های تفریحی و گردشگری نمونه در استان اصفهان محسوب می‌شود که در دوره‌ نخست سفر رييس‌جمهور به سميرم به‌عنوان يکي از هفت منطقه‌ نمونه‌ گردشگري در شهرستان سميرم به تصويب رسيد.
طبيعت روح‌افزا و دل انگيز اين آبشار به گونه‌ای است که همه ساله به ویژه در فصل بهار و تابستان بيش از200هزار مسافر و گردشگر از این مکان تفریحی بازديد می‌کنند.

این اقدام نادرست و غیرقانونی شهرداری اعتراض و انتقاد شدید مردم سمیرم به ویژه دوستداران محیط زیست را به همراه داشته است زیرا رها نمودن فاضلاب آبشار در روخانه علاوه براینکه سلامت مردم و مسافران را تهدید می‌کند می‌تواند سبب کاهش مراجعه گردشگران و مسافران به این مکان تفریحی شود.

به دنبال اعتراض شهروندان سمیرمی، برخی از مسؤولان شهرستان سمیرم و استان در روزهای اخیر به همراه خبرنگاران از این محل دیدن کردند و امید است هرچه سریعتر نسبت به رفع این معضل اقدام کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: