• یکشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 945-891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان:

تیم ملی المپیاد مهارت ایران به بزریل اعزام می‌شود

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان از اعزام تیم 17 نفره فنی و حرفه‌ای کشور در اواسط مرداد به المپیاد ملی مهارت در برزیل خبر داد و گفت: برای اولین بار در کشور سه شرکت کننده اصفهانی در رشته " مدیریت آب و فاضلاب" در این المپیاد حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، ابوطالب جلالی صبح امروز (یکشنبه) در نشست خبری به مناسبت هفته فنی و حرفه‌ای در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: آموزش مهار‌ت‌های فنی و حرفه‌ای به روستاییان و عشایر استان برای اولین بار در کشور و در راستای سیاست جلوگیری از مهاجرت آنها به حاشیه شهرها از سه ماهه دوم سال 1393 آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این امر بر اساس نیاز سنجی‌های هر منطقه انجام شده است، افزود: در این راستا تیم‌های کارشناسی این اداره اقدام به همکاری مشترک با دهیاران و بخشداران از یک سو و نیز دستگاه‌های دولتی مانند فرمانداری‌ها، جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی و ... از طرف دیگر کرده است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان از اعزام تیم 17 نفره فنی و حرفه‌ای کشور در 17 مرداد ماه به المپیاد ملی مهارت در کشور برزیل خبر داد و تصریح کرد: این تیم از برگزیدگان هشت استان کشور انتخاب شده‌اند و شرکت کنندگان استان اصفهان سه نفر و در رشته "مدیریت آب و فاضلاب" هستند و برای اولین بار ایران در این رشته در سطح مسابقات مهارت شرکت کننده اعزام می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: مدیریت آب و فاضلاب، رباتیک، مدیریت آب و فاضلاب، تاسیسات الکتریکی، جوشکاری، مهندسی طراحی مکانیک و ...از رشته‌های "المپیاد ملی مهارت" در کشور برزیل است.

جلالی گفت: اولین آزمون فنی و حرفه‌ای بین المللی کشور در اصفهان در خصوص مهندسی نرم افزار هفته گذشته برگزار شد.

 وی ادامه داد: ارایه آموزش‌های شغلی به مصرف کنندگان داروهای روانگردان و مواد مخدر در کمپ‌ها و زندان پیگیری می‌شود که نتیجه خوبی داشته است، چرا که تمام افراد آموزش دیده پس از آزادی و جدا شدن از آن محیط به دنبالی کاری رفته و به این مکان‌ها برنگشته‌اند.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اشاره به ظرفیت دستگاه‌های اداری برای کمک رسانی در بحث آموزشی فنی و حرفه‌ای، ادامه داد: اداره منابع طبیعی، صنایع دستی، کمیته امداد، شرکت آبفا و .... از دستگاه‌هایی هستند که با آنها همکاری کردیم.

جلالی اظهار کرد: اداره فنی و حرفه ای استان در اقدامی جدید شروع به ارائه مشاوره و همکاری با مراکز کاریابی کرده است، چرا که این اداره ظرفیت آموزشی اشتغال دارد و کاریابی‌ها دارای اطلاعات شغلی و آدرس مراکز کار هستند.

وی با بیان اینکه روش سنجش و ارزیابی سنتی مهارت دارای اشکال است، افزود: نظام ارزش و آزمون را به سمت الکترونیکی شدن سوق داده‌ایم، زیرا افزایش سرعت، دقت، پایین آمدن خطای کار و ... اهمیت دارد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اظهار کرد: در چهار ماه امسال تا کنون حدود 20 هزار نفر با دو میلیون نفر ساعت در 450 رشته آموزش دیده‌اند که این رقم تا پایان امسال به 70 هزار نفر در یک هزار و 200 رشته آموزشی خواهد رسید.

جلالی ادامه داد: در سال گذشته در 54 مرکز دولتی فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در یک هزار و 100 رشته آموزشی حدود 65 هزار نفر با 10 میلیون نفر ساعت آموزش دیدند و این درحالی است که  مراکز غیر دولتی در یک هزار 500 واحد آموزشی در 450 رشته حدود 55 هزار نفر با 10 میلیون نفر ساعات تحت آموزش قرار گرفتند.
وی با یادآوری اینکه بخش غیر دولتی از متقاضیان هزینه دریافت می‌کند، تاکید کرد: این بخش در حکم بازوی دولت در بحث آموزش مشاغل اهمیت دارد و در همین راستا هفته جاری جشن پایان دوره 800 نفر از بانوان کار آموز مراکز غیر دولتی در اصفهان برگزار می‌شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اشاره به اهمیت بحث اشتغال زنان در جامعه، افزود: گروهی از این افراد زنان سرپرست خانوار هستند، اما تا پایان امسال پنج جشن دیگر نیز برای مردان و زنان این دوره برگزار خواهد شد.

جلالی گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیازمند صرف هزینه‌های زیاد است که در این راستا برنامه آموزش‌ مجازی از طریق شبیه‌سازی محیط آموزش در این فضا برای افراد متقاضی ایجاد کرده‌ایم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان از تدوین "سند مهارت" استان اصفهان در 600 رشته در زمینه‌های صنعت و کشاورزی خبر داد و گفت:  توجه به معضل آب استان در تدوین این سند در نظر گرفته شده است.

جلالی خاطر نشان کرد: چند سالی است که توسعه مشاغل خرد و خانگی در دستور کار دولت قرار گرفته است، اما افراد متقاضی در این عرصه برای راه اندازی کسب و کار بر حسب توانایی خود به دستگاه‌های مربوطه مراجعه می‌کردند ولی در همین زمینه نیز فنی و حرفه‌ای ورود پیدا کرده است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان اظهار کرد: ایران دومین دارنده ذخایر منابع طبیعی در جهان و برخوردار از نیروی انسانی متخصص و ماهر است، اما متاسفانه آمار بیکاری 12 درصدی در شأن آن نیست.

جلالی با بیان اینکه بخش زیادی از بیکاران فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند، تاکید کرد: متاسفانه سند آمایش سرزمین برای اشتغال در کشور وجود ندارد، زیرا مزیت‌های طبیعی، دانشگاهی و شغلی در بحث آموزش دانشگاهی و اشتغال هر منطقه در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به اهمیت آموزش‌های فنی برای توانمندسازی جوانان، یادآور شد: در کشورهای پیشرفته نظام آموزشی غیر رسمی یا همان مهارت‌های فنی و حرفه‌ای نقش مهمی در ایجاد اشتغال بازی می‌کند، اما در ایران نظام آموزشی قوی است اما سیستم فنی و حرفه‌ای دچار ضعف است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان با انتقاد از اینکه بانک اطلاعاتی قوی در خصوص اعلام نرخ بیکاری در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: دانشجویان باید برای اشتغال از مسیر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عبور کنند.

جلالی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، در خصوص اینکه دارندگان مدرک فنی و حرفه‌ای تا چه حد می‌توانند به موفقیت در بازار کار خوش بین باشند، گفت: حدود 80 درصد از دارندگان مدرک فنی و حرفه‌ای در پیدا کردن شغل موفق بوده‌اند، چرا که صاحبان بنگاه‌های تولیدی دیگر به دنبال روش‌های سنتی مانند پرس و جو از اقوام و آشنایان به دنبال نیروی کار نیستند.

وی با بیان مثالی تاکید کرد: یک کارگر تراشکاری دو سال باید زمان صرف یادگیری کند که وقت زیادی را کارهای حاشیه‌ای تلف می‌کند، اما در دوره‌های فنی و حرفه‌ای به دلیل آنکه به اصل آموزش توجه شده هر شش ماه کلاس به اندازه چند سال کار و شاگردی سنتی دارای اعتبار است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان درباره نقش این اداره در آموزش‌های دریایی و هسته‌ای گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای باید با توجه به نیاز هر استان برنامه ریزی شود که در اصفهان نمی‌توانیم در زمینه دریایی چنین عملی انجام دهیم، اما در سال گذشته مرکز آموزش فن آوری‌های نوین در رشته‌هایی مثل نانو را ایجاد کردیم.

کد خبرنگار: 13071


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: