• پنجشنبه ۱ بهمن ماه، ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9411-190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک مدرس دانشگاه:

آلودگی اصفهان قهوه ای است

یک متخصص بهداشت محیط با اشاره به ورود ریزگردهای آلاینده از شرق و شمال شرق و همچنین صنایع مستقر در غرب و جنوب غربی اصفهان گفت: سالانه 970 نفر به علت وجود ریزگردهای کوچک تر از 2.5 میکرومتر که به ریزگردهای "PM2.5" معروف هستند جان خود را در این کلان شهر از دست می دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، یعقوب حاجی زاده عصر روز گذشته در نشست تخصصی کنترل آلودگی هوا و محیط زیست کلان شهر اصفهان اظهار کرد: با توجه به آلاینده هایی که از شرق و غرب، کلان شهر اصفهان را مورد هجوم قرار می دهند و همچنین آلایندگی 100هزار خودروی فرسوده، می توانیم بگوییم در اصفهان هوای چندان خوبی نداریم.

وی افزود: در استانداردهای تعریف شده از دیگر کشورها عقب هستیم و نیاز داریم تا استانداردها را بازبینی و بازنویسی کنیم. در حال حاضر نیمی از روزهای سال سطح PM2.5 در سطح استاندارد قرار دارد و این آمار به این معناست که نیمه دیگر سال که عموما در فصل سرد قرار دارد سطح این فاکتور بیشتر از سطح مجاز است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: استاندارد سازمان بهداشت جهانی برای PM2.5 مرز عدد 10 تعریف شده است در حالی که میانگین این فاکتور در ایران حدود 30 واحد است و این موضوع نشان می دهد استانداردهای ما چندان به روز نیست.

حاجی زاده افرود: به ازای وجود هر 10 میکروگرم بر متر مکعب ریزگردهای PM2.5 در هوای شهر احتمالا 6 ماه از عمر شهروندان کم خواهد شد و این مساله نشان می دهد که استاندارد 30 برای ریزگردها شرایط مطلوبی را به وجود نخواهد آورد.

وی با اشاره به آمارهای متناقض از سهم هر آلاینده در آلودگی هوای اصفهان گفت: مطالعات دقیق و منسجمی در این باره انجام نشده اما با توجه به شرایط مشابه می شود حدس زد 50 درصد از آلودگی اصفهان از خودروها نشات می گیرد.

این محقق آلودگی و محیط زیست ادامه داد: 30 درصد از آلودگی اصفهان به علت فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر است. تاکسی ها و اتوبوس های فرسوده به علت ساعات کاری طولانی بسیار در آلودگی هوا موثر هستند.

آلودگی هوا موجب دیابت و چاقی

هم چنین رویا کلیشادی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: الگوی بیماری های امروز تغیر کرده و نگرانی جوامع علمی از شیوع بیماری های واگیردار به بیماری های غیر واگیردار تغیر کرده است. بیماری های غیرواگیری مثل دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، تنفسی و انواع سرطان از این دسته اند.

وی ادامه داد: این بیماری ها عموما درمان نمی شوند و راه مبارزه با این بیماری ها پیشگیری است. تغیر در سبک زندگی و آلودگی های محیط زیست موجب تاثیرات منفی بر روند رشو و نمو، بیماری ها و جهش های ژنتیکی، مقاومت در مقابل انسولین و دیابت، آسیب به دیواره های داخلی رگ، کم خونی و سرطان خون، چاقی، کمبود ویتامین D، نقص خود ایمنی سیستم اعصاب و بسیاری بیماری های دیگر می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: در مقابله با آلاینده های PM2.5 تمام اندام های بدن تحت تاثیر قرار می گیرند. تاثیراتی که می تواند باDNA  به نسل های بعدی منتقل شود. تمام این عوارض بخشی از عوارض شناخته شده است و بی تردید بعد وسیعی از این عوارض هنوز شناخته نشده است.

4 عامل تشدید آلودگی هوا

هم چنین حمیدرضا قلمکاری، عضو هیئت نمایندگان اتاق بارزگانی اصفهان با اشاره به لزوم توجه فعالان اقتصادی به حفظ محیط زیست گفت: پدیده آلودگی محیط زیست با قدمتی 300 ساله با انقلاب صنعتی متولد و تا کنون به عنوان اصلی ترین دغدغه بشر به حیاط خود ادامه داده است.

وی با اشاره به برنامه ششم توسعه ادامه داد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته بعضی از صنایع آلاینده را با وجود سودآوری بالا کنار گذاشته اند؛ به عنوان مثال فولادسازی در بسیاری از کشورها به این سادگی نیست و کارخانه های فولاد سازی زیر نظارت و فشارهای بسیار سنگین از سوی سمن ها و دولت قرار دارند.

این فعال اقتصادی چهار عامل را موجب تشدید آلودگی عنوان کرد و گفت: افزایش تعداد و وسعت شهرها، ترافیک شهری، توسعه نا متوازن اقتصادی و افزایش مصرف سوخت از جمله کاتالیزورهای روند رو به رشد آلودگی هستند.

چشمه های اصلی آلودگی را هدف قرار بدهیم

هم چنین حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان اظهار کرد: میانگین سطح ذرات PM2.5 در اصفهان تا چندی پیش بالای 50 واحد و حالا بعد از هدف گرفتن سرچشمه های آلودگی به کمتر از 34 رسیده است.

وی ادامه داد: تولید و توزیع بنزین های با استاندارد یورو4، که کمتر از 50 واحد در یک ملیون گوگرد، 35 درصد آروماتیک، یک درصد بنزن و عدد اکتان 91 تا 95 هستند از گلوگاه های تاثیرگذار کاهش آلودگی است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست اصفهان با ابراز خرسندی از تغیر بنیادی و افزایش شدت برخورد دادگستری و سازمان های قضایی کشور بعد از بیانات رهبر کبیر انقلاب ادامه داد: نظارت سختگیرانه بر صنایع، گرد و غبار و اصلاح استاندارد سوخت از مهم ترین موارد مورد توجه این سازمان است.

ظهرابی افزود: ارتقاع تکنولوژی در صنعت و استفاده از شاخص های تخصصی آلودگی برای پایش آلودگی شهری صنعتی همچون اصفهان از ملزومات آینده است.

آلودگی اصفهان قهوه ای است

هم چنین احمد خاتون آبادی، استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با ابراز نگرانی در مورد وضعیت آلودگی هوای اصفهان ابراز کرد: جایابی غلط صنایع آهن، فولاد و پتروشیمی و همچنین قرار گیری شهر اصفهان در ارتفاع فرودست جغرافیایی و محاط شدن در میان کوهستان موجب شده این شهر مستعد حفظ آلودگی در خود باشد.

وی ادامه داد: بارگزاری بیش از حد فشار بر محیط طبیعی اصفهان موجب ناپایداری این زیست بوم شده است. همچنین فعالیت برخی صنایع در اصفهان باعث شده بر خلاف آلودگی خاکستری تهران که نشان از آلودگی خودروهاست، اصفهان در میان آلودگی قهوه ای رنگی قرار گیرد که نشان از آلودگی صنعتی است.

این عضو جمعیت پیام سبز با ابراز تاسف از تاراج خاک کشور و قاچاق خاک به کشورهای دیگر گفت: خاک های غنی از سرب و کادمیوم تالاب گاوخونی بعد از خشک شدن، خود تبدیل به معضل خواهند شد و با حرکت به سمت شهر و نفوذ در ریه موجب انواع بیماری ها می شوند.

خاتون آبادی ادامه داد: نگاه صرفا تکنوکرات و فن گرایانه علاوه بر عدم تفکر سیستمی و عدم وجود جهان بینی ارزشی بر طبیعت که بعد از انقلاب صنعتی رواج پیدا کرد از ایرادات وارد روند توسعه است که به زیست بوم آسیب جدی وارد می کند.

وی خاطرنشان کرد: شهر مکزیک که روزی آلوده ترین شهر جهان لقب گرفته بود در سال 2011 به پاکترین شهر جهان بدل شد و این تجربه جهانی نشان می دهد راه حل وجود دارد و تنها نیاز به درایت و همکاری همه افراد جامعه وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: