• یکشنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 909-2194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تيغ طنز اين روزها نمي‌برد

يك طنزنويس:
کلام اصفهاني‌ها جنبه مطايبه دارد نه طنز
بايد در جشن‌هاي مذهبي هم طنزپرداز باشد

يك طنزنويس گفت: در نظر برخي طنز جلف و بي‌ارزش است.

 زهرا دري در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس فرهنگ و هنر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه اصفهان، اظهار كرد: طبع سنتي مردم اصفهان، طنز را پذيرا نيست و بايد تفاوت طنز با شوخ طبعي و حاضرجوابي را بدانيم. طنز مشكلات را به صورت موشكافانه و در لفافه بيان مي‌كند، اما كلام اصفهاني‌ها فقط جنبه مطايبه دارد نه طنز.

وي افزود: هر مطلب خنده‌داري طنز نيست و ممكن است فكاهي و مطايبه باشد. بازخورد طنز در اصفهان به گونه‌اي است كه مردم طنز را كه يك تيغ دولبه است، نمي‌شناسند و طناز را دلقك مي‌دانند.

اين طنزنويس زن بيان كرد: طنز خشونتي دارد و به همين دليل مردها بيشتر جذب آن مي‌شوند و از طرفي ترس از مضحكه شدن باعث شده زن‌ها به خصوص در عرصه شعر طنز وارد نشوند، در حالي كه در زمينه ادبيات جدي فعاليت مي‌كنند.

وي اضافه كرد: بايد از طنز حمايت شود. به طنزپرداز شهرستاني در حد طنزپرداز درجه 5 پايتخت‌نشين بها داده مي‌شود و اين انگيزه را كم مي‌كند. از طرفي در اصفهان طنز شناخته شده نيست و طنزپرداز اصيل نمي‌تواند درست كار كند.

دري خاطرنشان كرد: طنزپرداز شهرستاني امكانات كاري كمي دارد و به مركز دسترسي ندارد. در تهران انجمن‌هاي مطرح حمايت از طنزپردازان وجود دارد و طنزپردازان شهرستان براي پيشرفت مجبورند به تهران بروند، چرا كه در شهرستان به آن‌ها اجحاف مي‌شود.

وي ادامه داد: حق‌التحريرهاي نشريات اصفهان پايين است و به همين دليل از كساني كه سطح كار آن‌ها پايين است، استفاده مي‌شود و همين موجب مي‌شود كه مخاطب طنز خوب را نشناسد، چرا كه زمينه كار مناسب براي افراد قوي‌تر وجود ندارد و در نتيجه سطح سليقه مخاطب پايين مي‌آيد.

اين طناز گفت: به تازگي خط‌دهي سياسي در طنز وارد شده و در زمينه اخذ مجوز كتاب و نشريات خطوط قرمز جديدي تعريف شده است و اين موجب مي‌شود طنزپرداز دچار خودسانسوري شود و بايد و نبايدهاي اجباري باعث شود ديدگاه‌ها يكي و كارها يكدست و تكراري شود.

وي افزود: حلقه طنز نصف جهان خانه طنز و كاريكاتور حوزه هنري اصفهان مخاطب خود را دارد و اگر از آن حمايت بشود، گروه منسجمي ايجاد مي‌شود.

دري بيان كرد: پيش از اين هم گروه‌هايي در حوزه طنز مكتوب در اصفهان بوده، اما متمركز نبوده‌اند و فعاليت آن‌ها محسوس نبوده است.

وي اضافه كرد: جمع شدن‌هاي ماهيانه طنزنويسان در حلقه طنز نصف جهان با وجود فاصله زماني بين جلسات خوب است و اين حضور باعث رواج طنز در سايت‌ها و روزنامه‌ها شده است.

اين نويسنده خاطرنشان كرد: بهتر است طنازان بتوانند در مراسم شادي اجرا كنند، چون مردم به خنده نياز دارند و بايد در جشن‌هاي مذهبي هم طنزپرداز باشد و از طنز حمايت شود.

وي ادامه داد: در حوزه چاپ كتاب طنز، سخت‌گيري‌هايي وجود دارد و مجموعه‌هاي چاپ شده و آماده چاپ دارم، اما به مدت يك سال ناشر مناسبي پيدا نكردم كه سرمايه‌گذاري كند، مجوز بگيرد و از من حمايت كند، گرچه چاپ كتاب طنز تاثيرگذاري خوبي دارد.

دري اظهار كرد: وزارت ارشاد بايد و نبايدهاي زيادي دارد و نويسنده براي چاپ كتابش مجبور مي‌شود بخشي از اثرش را بردارد كه اين باعث ناقص شدن اثر مي‌شود.

وي افزود: به طنز و طنزپردازي توجه نمي‌شود و هميشه اين موضوع وجود داشته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: