• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-8791-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

امیری اعلام کرد:

شناسایی دو هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در استان

 مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در سال گذشته حدود 247 هزار فقره اظهارنامه الکترونیکی وصول شد، اما امسال که تا پایان تیرماه سه روز دیگر باقی مانده است، تنها 51درصد اظهارنامه‌ها اخذ شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، مراد امیری شامگاه گذشته (یکشنبه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی از موضوعات داغ این روزهای کشور و استان است، اظهار کرد: اولین سالی است که اصلاحیه مالیات‌های مستقیم در حال اعمال است.

وی افزود: ثبات و تداوم وصول مالیات موجب ثبات در ارایه خدمات دولت خواهد شد، برای افزایش درآمدهای مالیاتی، باید فرهنگ سازی و اعتمادسازی صورت پذیرد.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان ادامه داد: در اداره امور مالیاتی سعی شده است تا در رابطه با شفاف‌سازی و چگونگی مصرف مالیات‌های وصولی در جامعه با مودیان صحبت شود و بتوانیم مودیان جدید را جذب کنیم.

امیری با مهم خواندن تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی اضافه کرد: تسلیم اظهارنامه‌ها از مهم‌ترین جنبه‌های مالی مجموعه‌ها، اصناف و مشاغل به حساب می‌آید. تا پیش از تصویب مالیات مستقیم و بر طبق قانون قدیم مودیان تا پایان تیرماه برای تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی فرصت داشتند، اما در اصلاحیه جدید تغییر زمان برای تسلیم اظهارنامه‌های اشخاص حقیقی اعمال شده است.

حمایت از تولید رویکرد سازمان مالیاتی است

وی با بیان اینکه رویکرد سازمان مالیاتی، حمایت از تولید و فعالان اقتصادی به خصوص در بخش گردشگری است، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اصلاحات در قانون مالیات‌های مستقیم، در مورد ماده 95 است؛ در قانون جدید گروه‌های شغلی بر اساس میزان درآمد تقسیم‌بندی شدند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در سال گذشته حدود 247 هزار فقره اظهارنامه الکترونیکی وصول شد، اما برای امسال تاکنون که تا پایان تیرماه سه روز دیگر باقی مانده است، تنها 51درصد اظهارنامه‌ها اخذ شده است.

امیری اضافه کرد: پیشخوان‌های دولت، دفاتر پستی، کافی‌نت‌ها و مودیان با همکاری‌هایی که دارند، باعث خواهند شد که تا پایان خرداد ماه تمام مودیان، اظهارنامه‌های خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کنند. در صورتی که مودی اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم نکند، از تمام معافیت‌های مالیاتی محروم خواهد شد و علاوه بر آن حدود 30 درصد جرایم غیرقابل بخشش بر آن مودی تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش اظهارنامه تبصره ماده 100 مالیات‌های مستقیم، افرادی که فروش و خدماتشان کمتر از 156 میلیون تومان باشد، با افزایش 8 درصدی مالیات می‌توانند مالیات‌های خود را قطعی کنند و تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان اضافه کرد: درآمدهای مالیاتی سال 95، حدود شش هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شد، اما ما توانستیم پنج هزار و 200 میلیارد تومان (حدود 92 درصد) را وصول کنیم در حالی که میزان وصولی کشور 96درصد بوده است.

امیری اظهار کرد: خوشبختانه به علت آموزش کافی‌نت‌ها، دفاتر پستی، پیشخوان‌های دولت، مودیان حتما صددرصد اظهارنامه‌های خود را تکمیل خواهند کرد.

وی با بیان اینکه حدود دو هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در استان شناسایی شده است، گفت: برنامه اداره امور مالیاتی استان این است که صنوف و مشاغل غیرشفاف را شناسایی کند و از میزان فرارکنندگان مالیاتی استان بکاهد.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان افزود: پیش‌بینی وصول مالیاتی راهنمایی است که بر طبق آن حرکت می‌کنیم. در رابطه با وصول درآمدها در سال گذشته فعالیت‌های تشویقی بسیاری از جمله بخشودگی جرایم، حل اختلافات به نفع مودیان مالیاتی را اعمال کردیم و 92 درصد درآمدها را تحقق بخشیدیم.

امیری اضافه کرد: میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اقتصاد و دارایی، تفاهم نامه‌ای منعقد و چند روزی است که به استان اصفهان ابلاغ شده است و حتما در اظهارنامه‌هایی که دریافت می‌شود بر طبق آن دستورالعمل‌ها انجام خواهد شد.

وی پیرامون عدم وجود رویه مشخص اداره امور مالیاتی با مودیان خاطرنشان کرد: شاید اشتباهاتی در سازمان امور مالیاتی وجود داشته باشد، اما برخی اوقات به دلیل رفتارهای متفاوت مودی، وحدت رویه اعمال نمی‌شود.

کد خبرنگار: 13017


انتهای پیام