• جمعه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9610-15895-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

اجراي طرح پيشگيري از تنبلي چشم در اردستان

رییس اداره بهزیستی اردستان گفت: امسال با اجرای طرح پيشگيري از تنبلي چشم تعداد 1610 کودک سه تا شش سال در شهرستان مورد معاینه قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا_منطقه اصفهان در اردستان محمدعلی مطلب زاده اظهاركرد: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم توسط اداره بهزیستی شهرستان در دستور کار قرار گرفته است و امسال یک هزار کودک در منطقه شهری و 600 کودک در روستاهای شهرستان با دستگاه بینایی‌سنج مورد معاینه قرار گرفتند.

وی افزود: پس از بينايي‌سنجي اين كودكان، تعداد 202 مورد مشکوک تشخیص داده شده كه برای بررسی بیشتر به متخصصان ارجاع داده شدند.

رییس اداره بهزیستی اردستان با بیان اینکه اجرای این طرح موجب جلوگیری از بروز نابینایی و کم بینایی در کودکان و کاهش معلولیت در جامعه می شود، گفت: با جرای این طرح هزینه های ناشی از بروز معلولیت نابینایی و هزینه های درمان با توجه به تشخیص به موقع کاهش می یابد.

مطلب زاده هدف از اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم را ارتقاء سطح سلامت بینایی کودکان دانست و اظهار كرد: تنبلی چشم یکی از علل شایع کم ‌بینایی و نابینایی یک ‌چشمی یا گاهی دو چشمی است که اگر به‌موقع تشخصی داده شود، در بسیاری از موارد قابل ‌پیشگیری است.

و با تاكيد بر اين كه بهترین سن برای درمان تنبلی چشم زیر شش‌ سالگی است، تصریح کرد: این طرح از اول آبان‌ماه تا پایان سال تحصیلی در مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها، مراکز بهداشت مناطق شهری و روستایی اجرا مي‌شود.

رییس اداره بهزیستی اردستان خاطرنشان کرد: درمان قطعی تنبلی چشم در کودکان سه تا شش سال امکان پذیر است، اما در صورت عدم تشخیص، کودکان مبتلا به آمبلیوپی در سنین بالاتر حتماً دچار معلولیت بینایی (کم بینایی یا نابینایی مطلق) خواهند شد.

به گزارش ایسنا؛ طرح مذكور در روزهای پنجشنبه هر هفته از ساعت 9 الی 12 در محل اداره بهزیستی شهرستان انجام مي‌شود.

انتهای پیام