• یکشنبه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 986-11495-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

آيين سنتي و مذهبي خيمه كوبي در نوش آباد برگزار شد

همزمان با هشتم محرم، آيين سنتي و مذهبي خيمه كوبي در نوش آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، امروز (یکشنبه) هشتم محرم، آيين بازآفرینی ورود قافله اباعبدالله الحسين(ع) به كربلا با حضور بیش از دوهزار هنرمند اجرا شد. خيمه كوبي، با حضور دو كاروان تعزيه خوان اوليا و اشقيا با تشريفات خاص اجرا می شود و تعدادی از كودكان كه لباس فرشتگان را پوشيده اند، این گروه را بدرقه مي كنند.

در ابتداي مراسم، گروهی اندک در نقش اولیا که لباس سبز پوشيده اند، به حركت درمي آيند و پیشاپیش آنها شخص حامل دعوتنامه مردم کوفه حرکت کرده است. در ميانه راه، جماعتي كه يادآور لشكريان يزيد است با تجهيزات و نفرات دو چندان، راه را بر كاروان حسيني مي بندند و آنها را به ناحيه اي بياباني می فرستند.

در طول مسیر، هر كاروان به وسيله پرچم هايي برافراشته از هم مشخص شده و با نوعي از دسته هاي موزيك همراهي مي شوند و خيمه ها نیز در طبق هايي با پارچه سبز پوشيده شده توسط كودكاني حمل مي شود كه لباس فرشتگان را پوشيده اند.

|

كاروان خیمه کوبی نوش آباد، پس از خيابان اصلي شهر به امامزاده محمد (ع) می رسد و در جايگاه مخصوص خيمه ها، استقرار می گیرند. هريك از شبيه خوانان با رجز خواني، خيمه اي را برپا مي كنند.

ترتيب خيمه ها نيز به اين شكل است كه خيمه هاي حسيني به شكل نيم دايره بر یک بلندی برپا می شود و در گوشه ای دیگر که نهر علقمه و نخلستان قرار دارد، خیمه های اشقیا مستقر می شود.

|

آیین سنتی و مذهبی خيمه كوبي نوش آباد در روز هشتم، مقدمه اي است براي مراسم خيل عرب و خیمه برداری که در عصر يازدهم محرم برگزار می شود. این آئین‌ها بزرگترین مراسم آیینی مذهبی بر اساس پیشینه ای بیش از یک قرن، در سال92 به شماره 598 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، شهر تاریخی نوش آباد که در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار گرفته است و آیین های سقاخوانی در صبح تاسوعا، کُتَل، پنجه برداری، جریده برداری، کشته برداری، توغ برداری و تعزیه در روز عاشورا، خیمه کوبی عصر هشتم محرم و خیمه برداری عصر یازدهم محرم، مردمان این شهر همراه با غذاهایی مثل حلیم و نان عباسعلی به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مذهبی در ماه محرم معرفی شده است.


انتهای پیام