• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 914-2794-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"سرو آزاد" به یاد کسایی خواند

کنسرت گروه "سرو آزاد" در تالار فرشچیان اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، این برنامه شامگاه (پنج‌شنبه) هشتم تیرماه سال جاری با حدود 45 دقیقه تاخیر در تالار فرشچیان به روی صحنه رفت.

در ساعت شروع، اجرای تئاتری تازه به پایان رسیده بود و نوازندگان در بیرون از سالن منتظر تحویل گرفتن آن بودند. صحنه تنها با یک فرش پوشانده شده بود و به جز تشکچه‌های کوچکی برای نوازندگان و نیز سازهای آنان تزیین دیگری نداشت. جمعیت اندکی که برای دیدن این کنسرت آمده بود، با ورود نوازندگانی که لباس‌های سیاه و رنگین با نوارهای طلایی پوشیده بودند، شروع به تشویق آنان نمودند.

پس از این‌که نوازندگان در جای خود نشستند، سازهای خود را کوک کردند و "وحید تاج"، خواننده گروه، در خصوص برگزاری کنسرت در شهر اصفهان گفت: به دلیل شرایطی که در بسیاری از شهرهای ایران وجود دارد، از حضور بانوان نوازنده در این برنامه منع شدیم و به دلیل این‌که بخش بزرگی از این آثار به همراه سازهای آنان تنظیم شده بود، این عدم حضور در اجرا ممکن است اختلال ایجاد کند.

وی افزود: متاسفانه به تازگی یکی از بزرگان عرصه موسیقی، استاد "حسن کسایی" را از دست داده‌ایم و از شما می‌خواهم به احترام این مرد بزرگ یک دقیقه سکوت کنیم.

پس از آن "پیش‌درآمد ماهور" با تک‌نوازی تنبک و ورود دیگر سازها به صورت همزمان به اجرا درآمد و تصنیف "بلبل شوریده" با شعری از "عارف قزوینی" بدون وقفه پس از قطعه پیشین آغاز شد.

در این قطعه تمام گروه بیت "بلبل شوریده فغان می‌کند/ شکوه ز آشوب جهان می‌کند" را همراه با خواننده گروه می‌خواندند.

قطعه بعدی یک قطعه ضربی بود که تمام نوازندگان آن را اجرا کردند و بلافاصله پس از آن قطعه "شب فراغ" با نوای نی به همراهی عود به اجرا درآمد.

در اجراهای میان تصنیف‌ها در بخش اول قطعه‌ای با مقدمه بسیار زیبا و تکنیکی عود به همراه تکنیک "پیتسیکاتو" (نواختن با انگشت بر روی دسته ساز) کمانچه، دف و پس از آن دیگر سازها به اجرا درآمد که حال و هوای خوبی به فضا بخشید.

پس از پایان بخش اول و پیش از ورود تمام نوازندگان برای اجرای پارت دوم دو نوازنده دف و تنبک وارد شده و شروع به دونوازی دف و دایره کردند که بسیار مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت.

متاسفانه در این بخش صدای یکی از دف‌ها به خوبی تنظیم نشده بود و این عدم هماهنگی باعث آزار جمعیت می‌شد.

گفتنی‌ است در این قسمت از برنامه ریتم‌ها مختلف ساده، ترکیبی و ریتم‌های لنگ به اجرا درآمد.

در بخش دوم قطعات "رقص پاییز"، "جویبار لحظه‌ها"، "مضراب‌پرانی"، "دیدار یار غریب" و نیز تصنیف "وطن" در آواز دشتی به اجرا درآمد.

متاسفانه چیدمان قطعات به خوبی انجام نشده بود و گاه باعث ایجاد خستگی در میان تماشاگران می‌شد.

هم‌چنین در بعضی از قطعات پایان خوبی را از خواننده گروه شاهد نبودیم زیرا زمانی که تمامی نوازندگان در یک لحظه قطعه را به پایان می‌رساندند، صدای خواننده همچنان ادامه داشت.

گفتنی‌ است در این مراسم به خواست یکی از تماشاگران قطعه "ای ایران" به اجرا درآمد و تمام تماشاگران به احترام این سرود بسیار زیبا برخاستند.

به گزارش ایسنا، در این برنامه سیدعلی مصطفوی، سرپرست، تنظیم کننده و نوازنده عود- حامد حافظی، سنتور- پوریا محمدنژاد، تار- مجید محیط، کمانچه- کورش هوشمند، نی- شهروز شعاعی، تنبک- دانیال دریانی، دف و وحید تاج، خواننده، به اجرای قطعات خود پرداختند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: