• جمعه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 903-5294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نويسنده كتاب زبان كوير:
زبان محلي آران و بيدگل،در معرض نابودي است

نويسنده كتاب زبان كوير از دانشجويان و پژوهشگران خواست تا با انجام تحقيقات علمي در مورد زبان محلي آران و بيدگل مانع از بين رفتن و به فراموشي سپرده شدن آن شوند.
 

به گزارش خبرنگار خبر گزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در آران و بيدگل ، عباس علي جانزاده در همايش ادبي "وارثان خاك"كه به مناسبت آغاز هفته فرهنگي محله هاي آران و بيدگل برگزار شد، گفت: زبان محلي مردم آران وبيدگل ريشه درزبان پارسي باستان دارد كه تنها زبان داراي دو دستور لغت در جهان بوده است.
 
وي افزود: مشكل بودن تكلم به زبان فارسي باستان به دليل دشوار بودن دستوري، سبب شد اين زبان نتواند به عنوان تكلم رايج و رسمي ايران مورد استفاده قرار گيرد و زبان كنوني كه زبان فارسي دري است جاي آن را گرفت.

نويسنده كتاب زبان كوير اظهار کرد: زبان فارسي امروز داراي يك نوع شناسه فعل است اما در زبان فارسي باستان و زبان محلي آران و بيدگل دو نوع شناسه فعل وجود دارد.

 وي با ذكر چند نمونه از كاربرد افعال و واژه هاي زبان محلي آران وبيدگل، ادامه داد: به جز كتاب زبان كوير تاكنون كار مدون و علمي درباره اين زبان انجام نشده است و هنوز ناگفته هاي فراواني در مورد اين زبان وجود دارد.

علي جانزاده، از دانشجويان و پژوهشگران خواست تا با انجام تحقيقات علمي در خصوص زبان محلي آران وبيدگل مانع از بين رفتن و به فراموشي سپرده شدن آن شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: