• چهارشنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9510-5992-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عابدی:
کنترل نرخ ارز با احاطه دولت بر قانون ضد پولشویی میسر است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند به نفع تولیدات داخل است چراکه کالاهای وارداتی گران می‌شوند و در نتیجه تولید داخل بهتر می‌شود.

حیدر علی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، در خصوص تأثیر افزایش نرخ ارز بر معیشت خانوارهای ایرانی، اظهار کرد: نرخ ارز اگر کاهش‌ جزئی داشته باشد در درازمدت اثرات بدی دارد، ولی در کوتاه‌مدت افزایش قیمت ارز بیشتر تأثیر روی آن کالاهایی دارد که ارتباط با واردات دارند. کالاهای وارداتی معمولاً به گونه‌ای است که یک قشر خاص از این کالاها استفاده می‌کنند. اما به هر حال افزایش نرخ ارز در تورم نقش دارد، ولی  گران شدن نرخ ارز یک بحث دو پهلو است.

وی در همین خصوص افزود: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند به نفع تولیدات داخل است چراکه کالاهای وارداتی گران می‌شوند و تولید داخل بهترمی شود، اما تورم ایجاد می‌کند و چون سیاست‌های دولت سیاست‌های ضد تورمی است در اینجا تضاد به وجود می‌آید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنده در این خصوص با دو اقتصاددان مشورت کردم، اما به نتیجه واحدی نرسیدیم که بالاخره افزایش نرخ ارز بد یا خوب است. یکی از متخصصان در این حوزه معتقد بود تا زمانی که طرح و قانون پولشویی به طور کامل اجرا نشود کنترل نرخ ارز از اراده دولت خارج است.

عابدی در همین خصوص افزود: کسانی که می‌خواهند خارج از شبکه اقتصادی معامله کنند امروز به‌راحتی می‌توانند پول‌های خود را از بانک خارج کنند و در بازار آزاد ارز بخرند و از این طریق نرخ ارز را به خاطر اهداف اقتصادی غیر شبکه‌ای تغییر دهند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: کنترل نرخ ارز زمانی میسر می‌شود که دولت احاطه کامل به قانون ضد پولشویی پیدا کند و رصد کند این پول‌هایی که از بانک خارج می‌شوند سرانجامشان چه می‌شود. افرادی هستند رقم‌های بسیار بالایی از بانک می‌گیرند و در شبکه ارزی صراف‌ها که یک شبکه غیر رسمی است دلار خرید می‌کنند و به همین دلیل ارزش دلار زیاد می‌شود.

وی ادامه داد: اگر افزایش قیمت ارز مصادف شود با یک وضعیت خاص مقطعی که مسافران بیشتری می‌خواهند از کشور خارج شوند طبیعی است که قیمت ارز تشدید شود. اقتصاددانان خیلی نگران گران شدن نرخ ارز نیستند، چراکه معتقدند اگر ارز گران شود به اقتصاد داخلی و تولیدات داخلی کمک می‌کند و برای بسیاری از وارد کنندگان به صرفه نیست که به راحتی جنس وارد کنند.

عابدی گفت: به هر حال افرایش نرخ ارز بر زندگی روزمره مردم تأثیر منفی می‌گذارد و تا به آن ثبات نرسیم تصمیم‌گیری برای همه مشکل می‌شود، حتی برای کسانی که کارهای اقتصادی می‌کنند، چرا که دورنمای اقتصادی را نمی‌توانند برای فعالیت اقتصادی خود متصور شوند. گران شدن تدریجی ارز به ضرر همه است و ثبات در قیمت ارز نشان دهنده ثبات اقتصادی خواهد بود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: امیدواریم که نرخ ارز ثابت بماند و ما در مجلس باید کاری کنیم که دولت تمام تمهیدات خود را برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز به کار گیرد.

کد خبرنگار: 13040

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: