• چهارشنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9510-7590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

الهیاری:

تونل زیر مسجد امام شبکه آبی در دوران صفویه است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: تونل یافت شده زیر مسجد امام (ره) به احتمال فراوان بخشی از شبکه آبی شهر اصفهان در دوران صفویه بوده است.

فریدون الهیاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص آخرین وضعیت تونل پیدا شده در زیر مسجد امام (ره) اظهار کرد: با همکاری اداره باستان شناسی آبراهه بودن این تونل قطعی تشخیص داده شده است، اما موضوع و نکته مهم این است که این آبراهه انشعابات زیادی دارد و از شاخه‌های مختلفی تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه این آبراهه فقط به میدان نقش جهان محدود نیست، ادامه داد: آنچه به نظر می‌آید این است که آبراهه بخشی از شبکه آبی شهر اصفهان و منطقه مرکزی در دوره صفویه بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: تمام سعی و تلاش ما این است که‌ آبراهه را تاجایی که امکان دارد کشف کنیم، تصریح کرد: بیشتر سازه‌های آبی زیر شهر اصفهان به دلیل عملیات‌های عمرانی طی سالیان طولانی و کشیده شدن تاسیسات شهری مثل آب، گاز و تلفن و .... تخریب شده است.

الهیاری تاکید کرد: تلاش می‌کنیم این شبکه آبی را شناسایی کنیم و به عنوان یک اثر باستانی حتماً از آن حفاظت خواهیم کرد چراکه احتمالاً این تونل انتقال آب به درون مادی‌های اصفهان را  نیز انجام می داده است و یک تونل مهم آبی اصفهان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تصور می‌کردیم که این یک راه رو  نفر رو باشد، اما حالا مطمئن هستیم که آبراهه اصلی شهر اصفهان در دروان صفویه بوده است، خاطرنشان کرد: در حال تخلیه نخاله‌ها و فضلاب در مسیر این تونل هستیم و تا جایی که امتداد داشته باشد که قطعاً فراتر از میدان نقش جهان است به کشف آن ادامه می‌دهیم.

کد خبرنگار:13023

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: