• پنجشنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9510-7890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مسوولان اشتباه نمی کنند؟!

حدود دو تا سه سال پیش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، خبری در خصوص انفجار یک تانکر حمل سوخت هنگام بارگیری را پیگیری می کرد در این حادثه که شدت آن به حدی بود که صدای انفجار تا کیلومترها شنیده شده بود، متاسفانه راننده حمل تانکر جان خود را از دست داد. در پیگیری های اولیه خبرنگار از سه مسئول مرتبط، هریک آماری از مصدومان حادثه ارایه کردند، در بهت آورترین آمار یکی از مسئولان گفته بود که راننده تانکر تنها دچار سوختگی سطحی شده است! در حالی که مسئولان درمانی، سوختگی مصدوم را بیش از 90 درصد و ومرگ او را حتمی اعلام کرده بودند! حکم یک مسئول در خصوص بیان مطلب خلاف واقع چیست؟

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، چندی پیش خبری مبنی بر اجرای حکم شلاق برای خبرنگار یک پایگاه خبری منتشر شد که آماری را به اشتباه اعلام کرده بود. اگرچه این خبر در وهله نخست برای اهالی مطبوعات ناباورانه بود اما با انتشار نخستین واکنش به این اقدام از سوی ابوترابی فرد نماینده مردم نجف آباد در سایت شخصی اش شکل دیگر گرفت.

ابوالفضل ابوترابی فرد در بخشی از مطلب خود با تیتر «شلاق زدن یک خبرنگار در نجف آباد، مسئولان انتقادپذیر‌تر باشند» آورده بود «صرف نظر از صلاحیت دادگاه صادر‌کننده حکم، به نظر می‌رسد شاکی پرونده می‌توانست سعه صدر بیشتری از خود نشان داده یا حداقل از مجازات‌های جایگزین استفاده کند".

پس از تایید اجرای این حکم توسط ابوترابی فرد و عدم پاسخ گویی فرماندار نجف آباد و معاون اجتماعی نیروی انتظامی، حبیب الله ارزانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به خبرنگار ایسنا اصفهان گفت: از جزئیات خبر به‌ طور دقیق مطلع نیستم، اما تا آنجا که می‌دانم این خبرنگار در خبرگزاری معتبری اقدام به نشر خبر نکرده و به همین خاطر رسیدگی به پرونده ایشان مستحق دادگاه عمومی است، در غیر این صورت هیئت‌منصفه می‌بایست در مورد ایشان تصمیم می‌گرفت.

 اگر چه ارزانی تأیید کرد با پیگیری‌های اداره ارشاد هویت خبرنگاری این فرد تائید شده است اما تصریج کرد: به دلیل آنکه بستر نشر خبر رسمی و معتبر نبوده از سوی اداره ارشاد قابل‌ پیگیری نیست، با این‌ حال به دلیل ارزش و جایگاه خبرنگار، در معاونت فرهنگی به دنبال پیگیری‌های جدی در رابطه با اجرای این حکم هستیم.

وی با بیان اینکه سایت انتشاردهنده خبر نیز مجوز نداشته است و تنها چنانچه سایت دارای مجوز بود مشمول رسیدگی دادگاه مطبوعات می‌شد، خاطر نشان کرد: در جلسه‌ای که  با فرماندار نجف‌آباد داشتیم، مطلع شدیم موضوع از سوی او نیز به‌طورجدی دنبال می‌شود البته در خصوص این اتفاق از آنجا که هنوز به جزییات کامل و دقیقی نرسیده‌ایم با استاندار صحبتی نداشته‌ام اما با رفع نقاط ابهام‌برانگیز و تکمیل اطلاعات ایشان را در جریان مسئله قرار خواهیم داد.

اگرچه تلاش خبرنگار ایسنا در روزهای نخست وقوع این حادثه برای گفت و گو با معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی و جانشین فرمانده تنها به پاسخ "صدای شما را نمی‌شنوم" و "چرا 10 بار با من تماس گرفتید ختم شد" اما فرماندهی انتظامی استان اصفهان در نهایت در جوابیه‌ای دیرهنگام پیرامون شلاق خوردن خبرنگار نجف آبادی که حتی به رسم معمول اخبار نیروی انتظامی به دست رسانه‌ها نرسید اعلام کرد" پایگاه خبری مذبور برابر اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نجف‌آباد فاقد مجوز لازم برای فعالیت رسانه‌ای از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است."

در ادامه این جوابیه آمده است"مدیر پایگاه ... علیرغم توصیه و تذکرات لازم از سوی سازمان‌ها در استان متأسفانه به دلیل انتشار گزارش‌های خلاف واقع از عملکرد دستگاه‌های دولتی شهرستان و پلیس، انتخاب تیترهایی که باعث تشویش اذهان عمومی و کاهش احساس امنیت در شهرستان گردیده است از جمله تعطیل کار مردم به نام امام مردم، انتشار تصویر تیراندازی در یزدان شهر که بستر ناامنی را برای مردم فراهم ساخته است؛ شکار همزمان 35 موتور از دانش‌آموزان هنرستان پارسا، تهدید به چاپ تصاویری از پرونده‌های تجاوز به عنف در پارک شادی نجف‌آباد که با اقرار صریح وی نزد محاکم قضایی نسبت به جرائم منتسبه، از سوی مراجع قضایی محکوم و مجرم شناخته شد."

دقایقی پس از انتشار جوابیه معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان استاندار اصفهان در آخرین نشست خبری خود جزئیات بیشتری در خصوص این حادثه عنوان و اجرای حکم شلاق را تأیید کرد.

رسول زرگرپور در خصوص اجرای حکم خبرنگار نجف‌آبادی در پی شکایت نیروی انتظامی گفت: فرماندار نجف آباد از این موضوع مطلع نبوده است و پس از اجرای حکم از ماجرا مطلع می‌شود. من نیز در جریان این موضوع نبودم. اگرچه دستگاه قضا مستقل است و حکم را بر اساس ضوابط خود صادر کرده است اما اگر فرماندار از این موضوع مطلع بود مانع اجرای حکم می‌شد اگرچه تاکید داریم که مرجع قضایی مستقل است اما با ریش سفیدی امکان عدم اجرای حکم وجود داشت.

در حالی استاندار اصفهان تاکید کرد که اجرای چنین حکمی درشان اصفهان نبوده است که با سابقه‌های خبر اصفهان می گویند اگرچه شکایت از مطوباعت گاها اتفاق می افتد اما تاکنون اجرای چنین احکامی از سوی هیچ نهاد و ارگانی در این استان سابقه نداشته است.

سردار عبدالرضا آقاخانی، فرمانده انتظامی استان اصفهان در حاشیه نشست خبری استاندار اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در خصوص این حادثه تنها به این پاسخ بسنده کرد که "نیروی انتظامی یکی از شاکیان پروند بوده است و بسیاری از دستگاه‌ها از این فرد شاکی بوده‌اند" و در پاسخ به عدم شفاف سازی نیروی انتظامی در این خصوص گفت: نیروی انتظامی امروز (یکشنبه- نوزدهم دی ماه) جوابیه‌ای در این خصوص منتشر کرده است.

اجرای حکم خبرنگار نجف آبادی در حالی انجام شده که بهمن کشاورز، وکیل پایه یک دادگستری، دراین‌باره به روزنامه "شرق" گفته است "جنبه‌های موضوعی این قضیه برای ما روشن نیست؛ یعنی نمی‌دانیم دادگاه محترم از چه طریق به این نتیجه رسیده‌اند که سوءنیت خاص برای ارتکاب جرم اشاعه اکاذیب در این مورد وجود داشته است. تحقق اشاعه اکاذیب منوط به آن است که اولاً قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی احراز شود، ثانیاً از ابزارها و وسایلی که در ماده ٦٩٨ قانون مجازات اسلامی آمده، استفاده شود، ثالثاً آنچه گفته یا نوشته می‌شود، کذب باشد."

وی تاکیده کرده است که"بنابراین برای تحقق این جرم باید همه این شرایط جمع باشد. به عبارت دیگر اگر کسی در نتیجه اشتباه، مطلبی را دگرگون کرده یا عددی را تغییر دهد، بدون اینکه قصد ضررزدن به دیگری یا تشویش اذهان عمومی یا تشویش اذهان مقامات رسمی را داشته باشد، اصولاً قابل تعقیب نیست. به یاد داشته باشیم طبق قانون اساسی و قوانین کیفری عادی، اصل بر برائت است و چنانچه بخواهیم کسی را بابت جرمی مجازات کنیم، باید سوءنیت او را با دلایل کافی ثابت کنیم."

به گزارش ایسنا، "شکار همزمان 35 موتور از دانش‌آموزان هنرستان پارسا" عنوانی است، که انتشار آن در یک پایگاه خبری و درج اشتباه شمار موتورها از آنچه مسئولان پلیس نجف آباد می گویند تنها هشت مورد بوده منجر به اجرای حکم شلاق برای خبرنگاری شد که حتی جوابیه نیروی انتظامی را منتشر کرده بود.

 اگرچه حکم شلاق خوردن خبرنگاری در روزهای اخیر اشک بسیاری از بزرگان خبر را درآورد اما دردآورتر از آن واکنش رسانه های اصفهان است که حتی به خود زحمت ندادند صحبت های استاندار را در این خصوص منتشر کنند!

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: