• چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 963-3690-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

موردی از تب کریمه کنگو در کاشان گزارش نشده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: هیچ موردی از تب کریمه کنگو از سال گذشته تاکنون در منطقه تحت پوشش این دانشگاه گزارش نشده است.

به گزارش ايسنا- منطقه اصفهان و به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکی کاشان، سیدعلیرضا مروجی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار كرد: تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده ‌است که از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود و در صورت عدم مراجعه به موقع بیمار به پزشک احتمال مرگ آن بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: خطر بيماري در گروه هاي نظير زنان خانه دار، قصابان، دباغان، دامداران، گارگران كشتارگاه ها، دامپزشكان، سلاخان، پرسنل بهداشتي درماني و ... هميشه وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: گزيده شدن توسط كنه آلوده يا له كردن آن، تماس با خون و مواد آلوده كننده دام (ترشحات و بافت‌هاي آن)، پاشيدن خون و ترشحات به صورت و چشم، تماس با چاقو و ابزارهاي مربوط به كشتار و احتمال سرايت بيماري از طريق دهان از راه هاي انتقال بيماري از دام است.

مروجی ادامه داد: جداسازي دام از محل زندگي خود، بهسازي محل نگهداري دام شامل ديوار و كف آغل به نحو قابل شستشو، دفع بهداشتي كود به خارج از محل زندگي، مبارزه با كنه از طريق سمپاشي آغل‌ها، محل نگهداري دام و ...، خودداري از له كردن كنه بر روي پوست (از برداشتن کنه بادست بپرهیزید)، بسته بودن حتی الامکان سرآستین و پاچه شلوار در هنگام ورود به محل دام و دوری از خوابیدن در محلی که امکان گزش کنه وجود دارد را جهت پيشگيري از ابتلاء به بيماري تب خونريزي دهنده كريمه كنگو به ویژه برای دامداران است.

وی تصریح کرد: در صورت كنه زدگي و يا بروز علائم نظير تب، خستگي، سردرد، دردهاي عضلاني و ... سريعا به پزشك مركز بهداشتي درماني مراجعه و شرح حال تماس با دام را بیان کنید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطر نشان کرد: جهت پیگشیری از ابتلاء به بيماري تب خونريزي دهنده كريمه كنگو در هنگام كشتار دام استفاده از وسايل حفاظت فردي از قبيل (دستكش، ماسك  و عينك، لباس، روپوش و همچنين پوتين) استفاده شود و خودداري از خريد و نگهداري دام مشكوك به بيماري جدا پرهیز شود.

مروجی پرهيز از كشتار دام در معابر عمومي  و خريد دام هاي غير مجاز، نگهداری گوشت تازه (24ساعت) و جگر (48ساعت) در یخچال قبل از تکه تکه کردن و ضدعفونی کردن وسايل استفاده شده با وايتكس را از دیگر اقدامات پیش‌گیری از تب کنگو عنوان کرد.

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: