• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-2594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یزدانی خرم: دولت نگذارد نیروهای تندرو برای ادبیات کشور قداره کشی کنند

یک نویسنده گفت: دولت نگذارد نیروهای تندرو برای ادبیات این کشور تعیین تکلیف و قداره کشی کنند. در دولت روحانی به میزان چشم گیری جلوی این اتفاقات گرفته شد.  انتظار داریم حداقل امنیتی که نویسنده به آن نیاز دارد به هم نخورد.

مهدی یزدانی خرم در گفت‌و گو با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر ایسنا منطقه اصفهان در خصوص بازار گردش نشر  اظهار کرد: همیشه در تاریخ ادبیات چه در ایران و چه در سایر کشورها آثاری که پول ساز هستند و باعث گردش مالی خوب می‌شوند آثار عامه پسند محسوب می‌شوند و آثاری که در حیطه ادبیات روشنفکری یا نخبه‌گران می‌گنجند آثاری هستند که سهم کمتری از سبد فروش را به خود اختصاص می‌دهند.

وی با اشاره به فراز و فرود ادبیات داستانی در این سالها افزود: بعد از سال 1388 به دلیل حس افسردگی که وجود داشت رکود عجیبی بازار داستان و کتاب‌های داستان را فرا گرفت، اما در این سه سال اوضاع بسیار رو به بهبودی است و کتاب‌هایی که منتشر می‌شود شایسته تمجید است. ناشران برای ورود بهتر به بازار ادبیات تمهیداتی پیدا کردند.

نویسنده رمان «سرخِ سفید» با اشاره به کاهش ساعت مطالعه در میان مردم اظهار کرد: آمارهایی که ارشاد یا ادارات دولتی می‌دهند چندان اهمیتی ندارد؛ در اینکه مردم کتاب نمی‌خوانند تردیدی وجود ندارد البته این پدیده جهانی است و در کشورهای دیگر نیز افت وحشتناکی در خواندن کتاب به وجود آمده است.

با بخشنامه نمی‌توان کسی را وادار به کتاب خواندن کرد

یزدانی خرم با اشاره به اینکه جذاب‌تر شدن فضای مجازی از دلایل کاهش مطالعه کتاب است، تصریح کرد: انواع شبکه‌های تلویزیونی مهم وجود دارد. سونامی سریال‌های خارجی با تولید کارهای درخشان از دیگر دلایل کاهش سرانه مطالعه است.

وی با اشاره به اینکه کتاب خواندن کار مشکلی است، گفت: می‌توان اینگونه گفت که کتاب خواندن در حوزه ادبیات، رمان، داستان و تاریخ ادبیات نیازمند تربیت فکری از سنین پایین است. هیچ کس با بخشنامه نمی‌تواند دیگران را  به کتاب خواندن وادارد. شخص باید احساس نیاز کند، مخصوصا بچه‌های نوجوان که عوامل و اثار جذابی اطرافشان است کتاب را انتخاب نمی‌کنند. برای همین بهترین کار این است که خانواده‌ها و حتی مدرسه‌ها سعی کنند به نسل جدید بیاموزند که کتاب خواندن چیز خوبی است. اگر این اتفاق بیافتد در مسیر درست خودش قرار می‌گیرد. 

صدا و سیما دست از سر حوزه کتاب بردارد

نویسنده رمان «من منچستریونایتد را دوست دارم» با اشاره به اینکه سال ها در این کشور ادبیات ایران را تحقیر کردند، گفت: عمدتا از طرف برخی از دولت‌ها و متولیان فرهنگی آنها صفت‌های نه چندان جذابی را به ادبیات ایران نسبت دادند. اکنون آن دوران دیگر گذشته اما نویسندگان ما زخم زیادی خوردند. مهم‌ترین کاری که اکنون دولت می توان انجام دهد  این است که اجازه دهند رمان‌ها و داستان‌های ایرانی در مسیر خودشان قرار گیرند.

یزدانی خرم با اشاره به اینکه همه افراد نمی‌توانند این کتاب‌ها را بخرند، تصریح کرد: حداقل کاری که می‌توانند انجام دهند این است که این کتاب‌ها را برای مدارس و دانشگاه‌ها خریداری کنند تا افرادی که ساعت کمتری دارند یا این کتاب‌ها در دسترس آنها نیست بتوانند بهره‌مند شوند. شاید با این روش اتفاقی بیافتد و بسیاری از مردم به کتاب خواندن علاقمند شوند.

 وی با اشاره به این که رسانه‌ای مانند تلوزیون، نباید در حوزه کتاب دخالت کند، افزود: هرکاری که این رسانه انجام می‌دهد برعکس جواب می‌دهد. هرچه که در این رسانه تبلیغ شده به جای جاذبه دافعه داشته است. ما فقط می‌خواهیم که دست از سر حوزه کتاب بردارند. خود قشر نویسنده و کتاب خوان بلد هستند که با چه روشی کتاب خواندن را توسعه دهند. ناشران خصوصی باید پول دربیاورند در غیر اینصورت ورشکسته می‌شوند. به همین دلیل اگر اجازه دهند ناشرانخصوصی در حوزه کتاب سرمایه گذاری کنند قطعا برای منافع خودشان هم که شده اتفاقات بهتری می‌افتد. 

این نویسنده با اشاره به قیمت کتاب در ایران، تصریح کرد: هزینه خرید کتاب در ایران کماکان گران نیست  انواع فرمت کتاب در ایران وجود دارد ولی اکنون کتاب‌های فیدیبو به بازار آمده‌اند که می‌شود با قیمت‌های بسیار پایین 2 یا 3 هزارتومان روی لپ تاب یا تبلت استفاده کرد.کتاب‌های کاغذی در حوزه رمان هنوز بسیار ارزان هستند به هر صورت استفاده از کتابخانه‌ها و تخفیف‌های فصلی می‌تواند موثر باشد. 

یزدانی خرم با اشاره به اینکه کتاب خواندن کار دشواری است، اظهار کرد: ادم باید از خودش بگذرد تا بتواند کتاب بخواند. نمی‌گویم کفش نپوشد، لباس نخرد یا غذا نخورد. این حرف احمقانه است و قطعا نیازهای اولیه اولویت دارد؛ حرفم این است که به هرصورت کسی که بخواهد استفاده کند و وارد فضای ادبیات شود باید درک و شعور بالاتری داشته باشد. شخص ناچار است اگر مشکلات مالی هم دارد از کتابخانه‌ها و.... راهش را پیدا کند.
 
وی با اشاره به اشخاصی که کتاب‌ها را به صورت رایگان و پاورپوینت از روی سایت‌ها دانلود می‌کنند، گفت: این کار با دزدی فرقی ندارد؛ سال‌های سال است که مشمول قانون  کپی رایت نیستیم و رمان‌هایی بر میداریم و از زبان‌های مختلف ترجمه می‌کنیم و اینجا ناشر ومترجم از درآمدش منتفع می‌شوند و نویسنده‌ای که در شیلی، انگلیس، امریکا و سوئد این کتاب را نوشته حتی اگر ناراضی هم باشد، چون ما جزو کنفدراسیون حقوق بشر نیستیم نمی‌تواند اقدامی انجام دهد. اکنون همین بلا سر خیلی از نویسندگان آمده که تقصیری ندارند اما کاری از دستشان بر نمی‌آید.

تکلیف دستگاه سانسور کتاب مشخص شود

این نویسنده با اشاره به اینکه یکی از معدود امور که وزارت فرهنگ باید در ان دخالت کند کپی پیست است، افزود: به جای اینکه در حوزه سانسور و نظارتی که هیچ فایده‌ای ندارد دخالت کند، باید برخورد خیلی جدی با سایت‌های جعلی کند، البته ذر این راستا اقداماتی  شده است. هرچند ما بگوییم مردم دانلود نکنند بازهم  این کار را می‌کنند. ارگان های نظارتی و فرهنگی اینجا باید دخالت کنند. امکان ندارد شما در فضای رسمی ادبیات فرانسه بتوانید کتاب بدون مجوز بگذارید. البته همه جا سایت‌های جعلی وجود دارد به شدت برخورد می‌شود و جریمه‌های سنگینی دارد. 

یزدانی خرم با اشاره به حمایت هایی که نویسندگان روشنفکر از روحانی کرده بودند، گفت: انبوهی از نویسندگان و روشنفکران از ایشان حمایت کردند و مطالبه نویسندگان این است که تکلیف دستگاه سانسور کتاب مشخص شود، من فکر می‌کنم که دولت هم دیگر در این حوزه ناتوان و خسته شده است و باید به تدریج نظارت بر کتاب را حذف کند. 

وی ادامه داد: دولت نگذارد نیروهای خودسر و تندرو برای ادبیات این کشور تعیین تکلیف و قداره کشی کنند. در دولت روحانی به میزان چشم گیری جلوی این اتفاقات گرفته شد.  انتظار داریم امنیتی که نویسنده به آن نیاز دارد حداقل به هم نخورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: