• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-3892-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

سلیمی:
قطع روابط با قطر اتحاد اعراب را در نطفه خفه کرد

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از کشورهای عربی علیه متحد دیروز خود یعنی قطر تحریم‌های زیادی را وضع کرده‌اند که نشان می‌دهد هدف اصلی آن‌ها که تحقق ناتوی عربی بوده تا به اینجا شکست خورده است.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص قطع روابط بسیاری از کشورهای عربی از جمله عربستان با قطر و رفتاری که ایران در این رابطه باید انجام دهد، اظهار کرد: همین اتفاقی که افتاده است نشان می‌دهد که اتحاد میان کشورهای عربی که یکی از اهداف سفر ترامپ به عربستان بود در همین ابتدا در نطفه خفه شده است. بسیاری از کشورهای عربی علیه متحد دیروز خود یعنی قطر تحریم‌های زیادی را وضع کرده‌اند که نشان می‌دهد هدف اصلی آن‌ها که تحقق ناتوی عربی بوده تا به اینجا شکست خورده است.

وی افزود: اما اینکه ایران اسلامی باید در قبال این تحولات چه واکنشی نشان دهد مهم است. ما نباید در این خصوص تصمیمات عجولانه‌ای بگیریم چراکه این یک اختلاف میان کشورهای عربی است و ایران باید با دقت و بصیرت کامل این رخدادها را دنبال کند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه دستگاه دیپلماسی ایران در موضع‌گیری که کرده است روی حل بحران با گفتگو تأکید کرده است. البته در کنار این مسایل ایران می‌تواند بخشی از حریم هوایی خود را در اختیار قطر قرار دهد تا این کشور بتواند مواد غذایی و دیگر اقلام مورد نیاز خود را انتقال دهد.

سلیمی تصریح کرد: تنها راه دریایی نزدیک به قطر، ایران است و قطر از طرق آبی هم می‌تواند روی کمک ایران حساب کند. ایران باید در این خصوص با احتیاط قدم بردارد  چون قطر کشوری است که سیاست‌های آن زیاد ثبات نداشته است، این کشور با بسیاری از کشورها ارتباط دوستانه داشته اما با دشمنان همان کشورها نیز ارتباط داشته است.

این عضو کمیسیون شوراهای داخلی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از این گذشته در کل قطر کشوری نیست که از نظر استراتژیک تأثیرگذاری زیادی داشته باشد و کشوری هم نیست که قدرت بزرگ منطقه‌ای تلقی شود. بنابراین در کنار اهداف خود باید به گونه‌ای عمل کنیم که به‌طور کامل از قطر حمایت نکنیم چراکه معلوم نیست فردا روابط قطر با این کشورها به کجا می‌رسد و چه بسا عادی شود. حتی این ممکن وجود دارد که دسیسه‌ای در پشت این قطع رابطه با قطر نهفته باشد بنابراین ایران باید مواظب باشد که در دام دشمنان خود قرار نگیرد و با همان حکمتی که داریم این قضیه را هم به پایان برسانیم.

وی گفت: هم‌اکنون وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه چند کشور در حال صحبت است و از این طریق معلوم می‌شود که ما چه خدماتی را باید به مردم قطر دهیم. در کل در این خصوص باید منافع خود را در اولویت قرار دهیم.

کد خبرنگار: 13040

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: