• چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • دسته بندی : ورزشي
  • کد خبر : 963-5988-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

برایتونیک در حال تبدیل شدن به یک ورزش علمی است

رییس کمیته برایتونیک استان اصفهان گفت: برای رشد وگسترش این رشته به دنبال دانشگاهی کردن آن هستیم.

فرناز سرگل زائی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایسنا منطقه اصفهان، در خصوص رشته برایتونیک اظهار کرد: رشته برایتونیک (برای تو نیک) یک رشته ورزشی ایرانی است که توسط یاسمن مویدی ابداع شده است. او یکی از فعالان اجتماعی و ورزشی ایران است که حدود 50 سال پیش رشته ایروبیک را از فرانسه به ایران آورد و اکنون حدود 10 سال است که رشته برایتونیک را با الهام از خط نابینایان (بریل) ابداع کرده است.

وی با اشاره به عدم وجود قانون ثبت معنوی این رشته برای ایران، افزود: با توجه به مشکلاتی که وجود داشت ابتدا در سال 1388 در فرانسه به ثبت رسید وسپس از سال 1392 به صورت رسمی، انجمن برایتونیک در فدراسیون ورزش‌های همگانی تشکیل شد که مصادف با آن کمیته برایتونیک در اصفهان شروع به فعالیت کرد.

وی ادامه داد: ابتدا این رشته زیر نظر هیئت ورزش‌های همگانی بود که دو همایش و یک دوره مسابقات استانی برگزار کردیم و تیم اعزامی اصفهان به مسابقات کشوری نایب قهرمان شد.

سرگل زایی با بیان اینکه از سال گذشته کمیته برایتونیک، زیر نظر هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی، محلی به فعالیت خود ادامه می‌دهد، تصریح کرد: پس از این تغییرات مسابقات کشوری در بخش انفرادی، تیمی و ماراتن برگزار شد و تیم اصفهان در بخش تیمی مقام نخست را کسب کرد.

وی اظهار کرد: ماه گذشته هیئت ورزش‌های بومی محلی میزبان کمیته گسترش برایتونیک در دنیا، رئیس ورزش‌های عمومی فرانسه و همچنین مسئولان کمیته‌های این رشته در کشور بود که در این دیدار شهردار اصفهان و مویدی به عنوان کسی که آغاز گر این رشته در ایران بود حضور داشتند و در خصوص مسائل مربوط به رشد وتوسعه برایتونیک بحث و تبادل نظر شد.

مسئول کمیته پژوهش انجمن کشوری برایتونیک با اشاره به برگزاری همایش در شهرستان‌های استان بعد از ماه رمضان، گفت: طبق برنامه برای فعال سازی شهرستان‌ها نخستین همایش ما در شهرستان لنجان خواهد بود. همچنین با توجه به برگزاری مسابقات کشوری برایتونیک در مرداد ماه به منظور حضوری پر قدرت در این مسابقات، تیرماه مسابقات استانی را برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اولین پژوهشگر این رشته بوده است، گفت: طی سالهای اخیر پایان نامه‌های زیادی در سراسر کشور بر روی رشته برایتونیک کار شده است. صرف نظر از اینکه چقدر نتایج، علمی و معنادار بوده‌اند اکنون به برایتونیک به عنوان یک ورزش علمی نگاه می‌شود. اینکه بدون هیچ پیش زمینه‌ای بتوانیم مردم را متقاعد به فعالیت در این رشته کنیم و این رشته را برایشان توضیح دهیم کار دشواری است. در حال حاضر تنها مدرس این رشته در اصفهان هستم.

وی افزود: نخستین موسسه آموزش عالی که به صورت رسمی درخواست تدریس این رشته را به صورت تخصصی کرد، موسسه آموزش عالی المهدی مهر اصفهان است. این روند را در دانشگاه‌های دیگر نیز ادامه می‌دهیم و این رشته را برای دانشگاه‌های تربیت بدنی دیگر در استان راه اندازی می کنیم. کلاس‌های ضمن آموزش را نیز در آموزش و پرورش برگزار کردیم تا بتوانیم قشر فرهنگی را نیز با این رشته آشنا کنیم.

سرگل زائی با بیان اینکه برایتونیک یک قالب ورزشی و چارت آموزشی است که می‌تواند در گرایش‌های مختلف قدرتی، نمایشی، هوازی و...داشته باشد، گفت: مسابقات عمدتاً در سه بخش انفرادی، تیمی و ماراتن (حرفه‌ای و عمومی) برگزار می‌شود. بخش ماراتن عمومی رقابتی است که عموم مردم می‌توانند در آن شرکت کنند و نیاز به داشتن مهارتی خاص نیست. بیشتر به خاطر معرفی این رشته به مردم است که صرفاً شامل تقلید کردن می‌شود. اما در بخش حرفه‌ای زیبایی حرکت مد نظر قرار می‌گیرد. در بخش انفرادی شخص باید یک زنجیره از حرکات را طراحی کند و هماهنگ با موزیک مورد نظر به نمایش بگذارد و بخش تیمی نیز شامل یک طراحی و اجرای حرکت به صورت هماهنگ است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: