• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-1993-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/مقاله/

لزوم ارتقاي نگاه هنرمند از مرتبه بصر به بصيرت

از گام‌هاي اساسي هنرمند در فرآيند خلق اثر، معرفت به حسن و زيبايي است كه بر آفرينش هنر او تاثيرگذار است. زيبايي كه در ديدگاه اسلامي با عنوان حسن مطرح است، فارغ از بود و نبود ادراك انسان در عالم هستي تجلي مي‌يابد.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، فرهنگ مظفر، احمد امین پور، احمدرضا اخوات و مهناز احتشامی در مقاله‌ای به بررسی "رابطه تفکر هنرمند با حسن بینی و ارتقای کارآمدی او در فرآیند خلق اثر بر مبنای جهان بینی اسلامی" پرداختند.

مطابق این پژوهش از گام‌هاي اساسي هنرمند در فرآيند خلق اثر، معرفت به حسن و زيبايي است كه بر آفرينش هنر او تاثيرگذار است. زيبايي كه در ديدگاه اسلامي با عنوان حسن مطرح است، فارغ از بود و نبود ادراك انسان در عالم هستي تجلي مي‌يابد.

همچنین هنرمند به ويژه از جهت رسالتي كه در قبال انتقال جلوه‌هاي حسن به جامعه مخاطب دارد، بايد توانايي دريافت و مشاهده حسن را در فرآيند خلق داشته باشد. در اين راستا محققان بر لزوم ارتقاي نگاه هنرمند و رسيدن از مرتبه بصر به بصيرت تاكيد دارند و يكي از راه‌هاي موثر بر اين ارتقا را تهذيب نفس می‌دانند.

بنابراین نظر به اينكه خداوند بصر را از مهم‌ترين ابزارهاي تحصيل علم براي انسان برشمرده، در كنار تزكيه مسير ديگري كه كمتر بدان توجه شده، ارتقاي مشاهده از راه تحصيل علم است كه نيازمند ارائه راهكار است.

این مقاله كه از نوع تحقيق بنيادي است، با هدف تبيين مباني لازم و دست‌يابي به دستگاهي با مولفه‌هاي مشخص جهت فراهم ساختن مقدمات ورود به تدوين راهكارهاي ارتقاي مشاهده هنرمند، ضمن محوريت قراردادن آيات و روايات و بهره مندي از آراي علامه طباطبايي با مجموعه‌اي از روش‌هاي توصيفي- تحليلي و استدلال قياسي مسئله فوق را مورد پژوهش قرار می‌دهد.

در اين راستا با مبنا قراردادن مسير تحصيل علم در انسان، تفكر را عامل موثر در ارتقاي مشاهده می‌داند و تلاش می‌کند تا با تجزيه و تحليل تفكر، به ساختار و مولفه‌هاي موثر آن دست يابد.

يافته‌های این تحقیق نشان مي‌دهد كه تفكر هنرمند در ساختار خود سه نوع مواجهه را دربرمي‌گيرد: مواجهه با نياز، مواجهه با موضوع بيروني و مواجهه با معلومات قبلي. اين موارد مولفه‌هاي ضروري هستند كه در ارائه هرگونه راهكار جهت ارتقاي مشاهده حسن در هنرمند بايد مورد توجه قرار گيرند.

به گزارش ایسنا؛ این مقاله علمی – پژوهشی در فصلنامه مطالعات تطبیقی هنر دانشگاه هنر اصفهان منتشرشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: