• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 963-9195-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"هور بابایی"، فراتر از یک آیین کودکانه

بیش از 200 سال است که در شب ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام، که در منطقه کاشان، به شب نیمه، معروف است سنتی به نام هوم بابایی برگزار می‌شود که در نوش آباد به هوربابایی شهرت دارد.

روایت است که در شب نیمه ماه رمضان، امام حسن و امام حسین علیهم السلام، به خانه پیامبراسلام رفته و ضمن قرائت سوره شمس برای اهل منزل دعا کردند و جد بزرگوارشان نیز با دادن هدایایی از این عمل استقبال كردند بر این باور است که کودکان منطقه کاشان، در شب نیمه، در قالب دسته‌های چند نفری، آیین هوم بابایی را برگزار می‌کنند.

مهتاب استادی، پژوهشگر ادبیات آیینی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در کاشان در خصوص اين رسم كهن اظهار کرد: این کودکان، که درمیان آن‌ها مسئولیت‌های میانداری و صندوقداری، مشخص شده به درخانه ها رفته و با خواندن اشعار متداولی که برای این رسم وجود دارد صاحب خانه را به دادن هدایا و گاه پول نقد تشویق می‌کنند و بعد از گرفتن هدیه، با خواندن شعر و دعا از او تشکر می‌کنند.

وی افزود: در پايان اين آئين آنچه كه در نزد صندوقدار جمع شده، به‌طور مساوي بين افراد تقسيم شده و هركدام به خانه‌ي خود مي‌روند، اين آئين درحقيقت نوعي تشويق کودکان براي شرکت در امر انفاق و همچنین امانت داری و نوع دوستی است.

این پژوهشگر ادبیات آیینی تصریح کرد: این رسم، ریشه در گذشته‌های دور مردم این سرزمین دارد و با توجه به اینکه پیش از این، مردان نیز این مراسم را انجام می‌دادند نمی‌توان آن را یک رسم صرفا کودکانه به شمار آورد.

استادی گفت: در اسطوره "گیلگمش" غولی به نام هوم بابا مایه هراس مردم بوده و گیلگمش به جنگ او می‌رود. پس هوم بابا را می‌توان نماد دشمنی گرفت که مردمان را تهدید می‌کند. از سوی دیگر در گذشته‌های دور هنگامی که مردان برای جنگ با دشمنان، عازم نبرد می‌شدند آذوقه آن‌ها، خانه به خانه از میان مردم جمع آوری می‌شد پس می‌توان این رسم را باقی مانده یک سنت قدیمی برای طلب یاری از مردم و ترساندن آن‌ها از یک تهدید خارجی دانست.

وی افزود: در آیین‌های دیگر نیز شبیه این رسم وجود دارد، برای مثال یکی از مراسم جشن هالووین در میان مسیحیان، مراجعه دسته جمعی کودکان به در خانه‌ها و طلب شیرینی و شکلات است.

این پژوهشگر ادبیات آیینی با اشاره به آیین‌های مذهبی در متون ادب فارسی تاکید کرد: بسیاری از آیین‌ها در تمام مذاهب در شب‌هایی که ماه کامل است انجام می‌گیرد و آيين هوربابايي نيز در شب پانزدهم و همزمان با ماه کامل برگزار مي‌شود؛ تمام این شواهد ما را وامیدارد که به این رسم کهن نگاهی فراتر از یک آیین کودکانه بر مبتنی بر یک حکایت مذهبی داشته باشیم.

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: