• یکشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-2193-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/مقاله/

نقش اثربخشي درمان متمركز بر كاربردشناسي زبان

مهارت‌هاي مكالمه‌اي، یکی از مهم‌ترين مهارت‌هاي كاربردشناسي زبان است. در ميان مهارتهاي مكالمه‌اي، اصلاح مكالمه و درخواست توضيح در جلوگيري از شكست‌هاي ارتباطي نقش مهمي ايفا مي‌كنند.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، مریم براهیمی، یلدا کاظمی و محبوبه نخشب در مقاله‌ای به بررسی "اثر بخشی درمان متمرکز بر کاربرد شناسی زبان" پرداختند.

مهارت‌هاي مكالمه‌اي، یکی از مهم‌ترين مهارت‌هاي كاربردشناسي زبان است. در ميان مهارتهاي مكالمه‌اي، اصلاح مكالمه و درخواست توضيح در جلوگيري از شكست‌هاي ارتباطي نقش مهمي ايفا مي‌كنند.

مطابق این پژوهش از جمله اختلالاتي كه نقايص برجسته كاربردشناسي زبان دارد، كودكان داراي اختلال ارتباط اجتماعي Social) communication disorder يا( SCD  هستند كه به دليل نقص در مهارت‌هاي كاربرد شناختي و مكالمه‌اي، به طور مكرر با شكست‌هاي ارتباطي مواجه مي‌شوند. بنابراين، ارايه درمان‌هايي كه بر مهارت‌هاي مكالمه‌اي اين كودكان متمركز باشد، از اهميت خاصي برخوردار است.

 هدف از انجام این مطالعه، بررسي تاثير درمان متمركز بر مهارت‌هاي اصلاح مكالمه و درخواست توضيح در كودكان داراي SCD بود. اين مطالعه با طرحي مورد منفرد و به شيوه Multiple probe، بر روي سه كودك  5 تا 7 ساله داراي SCDD مراجعه كننده به كلينيك گفتار درماني انجام شد.

 آزمودني‌ها از سه جلسه قبل تا سه جلسه بعد از درمان مورد ارزيابي قرار گرفتند و انواع استراتژي‌هاي اصلاح مكالمه و درخواست توضيح طي 12 جلسه درماني 40 دقيقه‌اي به آنان آموزش داده شد. همچنین داده‌ها بر اساس تحليل چشمي نمودارهاي رسم شده براي هر كودك در مهارت‌هاي ذكر شده و با استفاده از مقياس IRD (Improvement rate difference) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

تحليل چشمي نمودارها و IRDD نشان داد كه همه آزمودني‌ها در مهارت‌هاي اصلاح مكالمه و درخواست توضيح پيشرفت دارند (براي مهارت اصلاح مكالمه IRD بيشتر از 911 درصد و براي درخواست توضيح ID بيشتر از 83 درصد) و مي‌توانستند انواع استراتژي‌هاي اصلاح مكالمه و درخواست توضيح را به كار ببرند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد اثربخشي برنامه درماني متمركز بر مهارت‌هاي اصلاح مكالمه و درخواست توضيح در كودكان داراي SCD قابل قبول بود.

به گزارش ایسنا؛ این مقاله علمی پژوهشی (پزشکی) در مجله پژوهش در علوم توان بخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتشر شد.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: