• دوشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-3994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دوست داشتن چه رنگی بر تن دارد؟

کمی که نزدیک شوید می‌بینید کلیدها هم هیچ قفلی را باز نمی‌کنند راستی دوست داشتن چه رنگی را بر تن دارد؟ اصلا شاید همین بنفشی باشد که به آن چشم دوخته‌اید بیایید نزدیک و دوست داشتن را تن کنید شاید کمکی باشد تا کلیدها هم قفلی را باز کنند اینجا دشوارترین وظیفه انسان دوست داشتن است.

نمایشگاه "انسان دشواری وظیفه است" با همت فرشید پارسی کیا گردآوری شده است این نمایشگاه با نماد هیروشیما، تلاش کرده تا دوست داشتن و دوست داشته شدن را از نگاه اشعار شاملو بررسی و نقد کند در این نمایشگاه علاوه بر اینکه آثار فاخری از هنرمندان به نمایش گذاشته شده است با پرفورمنس توانسته است مخاطب را به خوبی با موضوع نمایشگاه همراه کند.
 
فرشید پارسی کیا در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان با اشاره به اینکه در سال جاری چهار نمایشگاه را با عنوان اصلی "انسان دشواری وظیفه است" کیوریت می‌کند، اظهار کرد: این نمایشگاه‌ها چهار موضوع را در خود جای داده است در نمایشگاه اول توان دوست داشتن و دوست داشته شدن را به نمایش می‌گذاریم و این موضوع از شعر "در آستانه" شاملو گرفته شده است شعری که شاملو در اواخر عمر خود آن را سروده و نگاه متزلزلی نسبت به انسان دارد.

گردآورنده نمایشگاه"انسان دشواری وظیفه است" ادامه داد: در عین حال که در تمامی شعر های شاملو نگاهی اومانیستی و انسان نگاری وجود دارد ما یک نگاه متریالیستی به این نگرش اضافه کرده‌ایم و در نهایت به آثار موجود رسیده‌ایم و سعی کرده‌ایم در این نمایشگاه بگوییم جدای از نگرش‌های متفاوتی که از معنای دوست داشتن در مشرق و مغرب زمین وجود دارد، معنای توان دوست داشتن و دوست داشته شدن که در شعر شاملو ذکر شده، وجود ندارد.
 
وی افزود: واقعیت این است که وقتی بمب در هیروشیما فرود می‌آید تمامی روسای جمهور امریکا اعلام می‌کنند که ما بشر را دوست داشتیم در صورتی که در لحظه اول ۷۰۰ هزار نفر می‌میرند و اگر این بمب نیز فرود نمی‌آمد مشکلات خود را ایجاد می‌کرد اما آیا تعریفی برای درست بودن و یا غلط بودن آن وجود دارد؟؟ هیروشیما در این نمایشگاه یک نماد بود.

پارسی کیا با اشاره به هدف خود از این نمایشگاه گفت: هدف ما در این نمایشگاه این است که با نگاه ماتیریالیستی نگاه اومانیستی شاملو را نقد کنیم و در نهایت بگوییم تعاریف دوست داشتن و دوست داشته شدن به آن معنای کلاسیکی که در دنیا وجود دارد نیست.

گرد آورنده نمایشگاه "انسان دشواری وظیفه است" افزود: نمایشگاه گذشته‌ای که من کیوریت کردم با نام "تهران، شهر بی دفاع" با نگاه مستند اجتماعی بود، اما متاسفانه در تهران مشکلاتی برای ما رخ داد که دیگر اجازه نداشتیم از نگاه مستند اجتماعی استفاده کنیم و در حال حاضر بیشتر نگاه انتزاعی داریم و چون شاملو برای ما یک نوستالژی است و همیشه دوست داشتم نگاه اومانیستی را نقد کنم باعث شد به این موضوع بپردازم.

کد خبرنگار:13019

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: