• دوشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6591-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

اولویت‌های اقتصادی دولت دوازدهم چیست؟

دبیرکل مجمع فعالان اقتصادی استان اصفهان گفت: امروز که جامعه ایران را آگاه‌تر یافته‌ایم فرصتی است مغتنم برای دولت دوازدهم تا با اصلاح ریشه‌ای ساختارهای خود، بستر توسعه را مطابق با خواست و مطالبات موجود برای دهه‌های آینده ایران فراهم کند.

حامد پاک طینت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، اظهار کرد: دولت دوازدهم حدود دو ماه آینده و با تجارب ارزشمند موفق و ناموفق دوره قبل و با حمایتی مضاعف از طرف مردم، کار خود را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: بدون تردید برجام، کنترل تورم و توسعه فضای مجازی مهم‌ترین دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت یازدهم بوده‌اند و این سه دستاورد مهم بود و اکثریت را به بهبود روابط با جهان امیدوارتر، به ثبات اقتصادی خوشبین‌تر و به اطلاعات صحیح مسلط‌تر و آگاه‌تر ساخت.

دبیرکل مجمع فعالان اقتصادی استان اصفهان، مشارکت قابل توجه مردم در انتخابات را به معنای بالا رفتن انتظارات از دولت دوازدهم ذکر کرد و ادامه داد: انتظارات انبوه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و از طرفی افزایش مضاعف فشار و تنش‌های گروه‌های رقیب که فضای طبیعی و تاریخی دور دوم هر دولتی است، کار را برای این دولت دشوار خواهد ساخت.

پاک طینت خاطرنشان کرد: دولت یازدهم با وجود بهره‌گیری از مدیرانی کارآزموده برخی اقدامات را نیز به سرانجام نرساند که امروز مطالبه آحاد جامعه بالاخص فعالان اقتصادی است. عدم رونق محسوس اقتصادی و سرمایه‌گذاری کم‌جان داخلی و خارجی هم‌چنان پابرجا و شرایط برای ایجاد شغل دشوار است.

نظام بانکی کشور بیمار است

وی اضافه کرد: دولت هم‌چنان به بحران بانک‌ها پایان نداده است، نظام بانکی ایران بیمار است و این بیماری بدون تجویز دارو و یا استفاده از عمل جراحی بهبود نمی‌یابد. دولت برای تامین بودجه پرحجم خود بیش از اندازه فشارهای مالیاتی را بر کسانی که مالیات می‌پردازند وارد و عرصه را بر آنان تنگ‌تر کرده است. موضوع پرداخت یارانه‌های نقدی بدون تغییر ماند، اندازه دولت کوچک نشد و حتی بزرگتر هم شد. بروکراسی زائد از اقتصاد ایران بیرون نرفت و عدم بهبود محسوس فضای کسب و کار و فساد کماکان در اقتصاد ایران خودنمایی می‌کند.

دبیرکل مجمع فعالان اقتصادی استان اصفهان گفت: پرسشی که این روزها در همه محافل اقتصادی و مراکز کارشناسی مطرح است، این است که دولت دوازدهم باید از کجا شروع کند و کدام اقدام را در اولویت کار خود قرار دهد. برای یافتن پاسخی صحیح به این سوال ابتدا باید سوال پایه‌ای دیگری را پاسخ دهیم که اساسا به چه دلیل این حجم معضلات و مشکلات به وجود آمده است. ابتدا باید منشا و عامل را جستجو کرد و آن را اصلاح کرد و سپس به ترمیم و بهبود معلول‌ها پرداخت .

پاک طینت تاکید کرد: از آنجایی که شوربختانه یا خوشبختانه امور اصلی به ویژه اقتصاد در ایران دولت محور است لذا باید ریشه بروز این اشکالات را در ساختار دولت یافت. اگر دولتی نتواند در اصلاح ساختارهای خود موفق عمل کند چگونه می‌تواند فساد گسترده را ریشه کن سازد؟ چگونه می‌توان انتظار داشت اصلاح محیط کسب و کار یا اصلاح نظام مالیاتی یا بانکی یا تامین اجتماعی و یا اصلاح نظام یارانه‌ای و ارزی در یک ساختار بیمارگونه امکان‌پذیر باشد؟

وی افزود: هرچند رویکردها در دولت‌های مختلف می‌تواند مسیر هر کشور را به کلی متفاوت کند و آثار این رویکردها به وضوح در شرایط اقتصادی هویدا است، اما هر دولت معقول در ساختاری معیوب حتی با رویکردی عالمانه کار زیادی از پیش نخواهد برد.

دبیرکل مجمع فعالان اقتصادی استان اصفهان اظهار کرد: در توصیفی ساده می‌توان گفت که فعالیت‌های اقتصادی در ایران به جای حاکم بودن فرهنگ کارآفرینی عمدتا حول رقابت برای جذب رانت و سفته بازی‌های غیرمولد شکل گرفته است. به همین دلیل امروز که جامعه ایران را آگاه‌تر یافته‌ایم فرصتی است مغتنم برای دولت دوازدهم تا با اصلاح ریشه‌ای ساختارهای خود، بستر توسعه را مطابق با خواست و مطالبات موجود برای دهه‌های آینده ایران فراهم کند.

کد خبرنگار: 13017

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: