• دوشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-2293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/پایان نامه/

تاثیر درمان مبتنی بر شفقت والدین بر نوجوان مبتلا به وسواس

یافته‌های یک پژوهش نشان می‌دهد درمان مبتنی بر شفقت والدین، بر کاهش افسردگی، پرخاشگری و ناسازگاری عاطفی در نوجوانان مبتلا به اختلال وسواس فکری - عملی مؤثر بوده است.
 
به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، وحید فرشیدپور دانشجو کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی در پایان نامه خود به بررسی "اثر بخشی درمان مبتنی بر شفقت والدین بر افسردگی، پرخاشگری و ناسازگاری عاطفی نوجوانان مبتلا به اختلال وسواس" پرداخت.

این تحقیق از نوع نیمه آزمایشی بود که با استفاده از طرح پیش‌آزمون - پس‌آزمون با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه والدین مراجعه کننده به کلینیک تخصصی اختلالات وسواس در سال 95-1394 بود.

طبق این مطالعه نمونه آماری دربرگیرنده 30 نفر است که با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند از بین جامعه آماری انتخاب شدند و پس از تکمیل پرسشنامه وسواس فکری - عملی یل براون، توسط نوجوانان که نمره بالایی در پرسشنامه وسواس فکری - عملی کسب کرده بودند، تعداد 30 نفر از والدین به دلیل اعمال مداخله بر روی آنها به طور تصادفی در دو گروه آزمایشی و کنترل (15 نفر برای هر گروه) جایگزین شدند.

همچنین هر دو گروه پرسشنامه‌های پرخاشگری آیزنگ و ویلسون (1975)، افسردگی بک (1996) و سبک‌های عاطفی هافمن و کاشدان (2010) را به عنوان پیش‌آزمون تکمیل کردند و پس از اتمام دوره هشت جلسه‌ای (هفته‌ای دو جلسه یک ساعته به مدت چهار هفته) درمان مبتنی بر شفقت والدین، مجدداً پس‌آزمون برای گروه کنترل و آزمایش اجرا شد.

داده‌های گردآوری شده با استفاده از روش‌های آمار توصیفی شامل میانگین و انحراف استاندارد و آمار استنباطی شامل تحلیل کواریانس چند متغیری در نرم افزارSPSS نسخه 21 مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار گرفتند.

این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر شفقت والدین، بر افسردگی، پرخاشگری و ناسازگاری عاطفی در نوجوانان مبتلا به اختلال وسواس فکری - عملی انجام شد.

یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد درمان مبتنی بر شفقت والدین، بر کاهش افسردگی، پرخاشگری و ناسازگاری عاطفی در نوجوانان مبتلا به اختلال وسواس فکری - عملی مؤثر بوده است(05/0>p).

بنابراین به نظر می‌رسد که می‌‌توان با اجرای این نوع مداخله به کاهش افسردگی، پرخاشگری و ناسازگاری عاطفی نوجوانان مبتلا به اختلال وسواس فکری - عملی کمک کرد.

به گزارش ایسنا؛ این پایان نامه با راهنمایی حمید کاظمی زهرانی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد دفاع شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: