• دوشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-4094-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ثبت تاریخ شفاهی بازار اصفهان در سال 95

تاریخ‌نگاری ذهنی و زبان به زبان و دهان به دهان، به عنوان یکی از علوم قابل توجه و موثر در راستای ثبت و ضبط تاریخ شفاهی، از ماه‌ها پیش مورد توجه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، موزه عصارخانه شاهی، از سال گذشته با هدف ثبت و ضبط تاریخ شفاهی اصفهان اقدام به برگزاری برنامه‌های مختلف کرده که با استقبال قابل توجهی از سوی مردم اصفهان مواجه شده و مطمئنا نتایج مختلفی را به دنبال داشته است.

به گفته بسیاری از کارشناسان و مدیران موزه عصارخانه شاهی نتیجه آن آشنایی بسیاری از مردم با تاریخ شفاهی بوده و برنامه‌ریزی موزه برای برگزاری کلاس آموزشی در این زمینه شد.

رئیس موزه عصارخانه شاهی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به رویکردهای این موزه اشاره کرد و گفت: این موزه یکی از مراکز زیر مجموعه سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان بوده که به عنوان مرکز مطالعات فرهنگ عامه و مشاغل سنتی اصفهان شناخته شده است.

وی با اشاره به آغاز برنامه " تاریخ شفاهی اصفهان" از سال 95، اظهارکرد: تاریخ شفاهی علمی است که به مطالعه رویدادهایی که در ذهن و خاطرات انسان‌ها باقی‌مانده می‌پردازد و به نوعی یک نوع تاریخ نگاری ذهنی، دهن به دهن و شفاهی است.

تاریخ شفاهی ایران و قدمت 50 ساله آن

معماریان با بیان اینکه قدمت تاریخ شفاهی درایران به 50 سال می‌رسد، تصریح کرد: با توجه به قدمت فراوان اصفهان مصمم شدیم تا برای نخستین بار به شکل حرفه‌ای وارد بخش آموزش "تاریخ شفاهی" شویم. 

وی با اشاره به ثبت و ضبط تاریخ شفاهی اصفهان از سال 95، خاطرنشان کرد: در سال گذشته موفق شدیم تا طرح تاریخ شفاهی در بازار قیصریه را به سرانجام برسانیم.

رئیس موزه عصارخانه شاهی اصفهان با اشاره به ظرفیت تاریخی بالای اصفهان، گفت: در زمان جمع‌آوری تاریخ شفاهی بازار قیصریه متوجه شدیم که به نیروی آموزش دیده فراوانی در زمینه جمع‌آوری تاریخ شفاهی اصفهان نیازداریم. این مسئله زمینه را  برای راه‌اندازی بخش آموزشی آن فراهم کرد.

وی به برگزاری نخستین همایش" اهمیت وکارکرد تاریخ شفاهی ایران" در کتابخانه مرکزی اصفهان با سخنرانی دکتر ابوالحسنی و دکتر مولود ستوده اشاره کرد و افزود: در این برنامه شهروندان با اهمیت و کاربرد تاریخ شفاهی آشنا شده و در پایان برنامه تعداد زیادی از افراد برای شرکت در برنامه آموزشی از اساتید، دانشجویان و حتی مردم عادی ثبت‌نام کردند.

آغاز دوره آموزشی تاریخ شفاهی اصفهان بعد از ماه رمضان

معماریان با بیان اینکه این دوره آموزشی پس از پایان ماه مبارک رمضان از ساعت 16 تا 20 در دو سطح مقدماتی و پیشرفته در سالن آموزشی کتابخانه مرکزی برگزار می‌شود، اظهار کرد: سطح مقدماتی برای تمامی شرکت‌کنندگان بوده دروس پایه و مقدماتی تاریخ شفاهی ارائه می‌شود و در بخش پیشرفته به دسته‌بندی افراد بر حسب علاقه آنان در بخش تاریخ شفاهی مذهبی، اقتصادی، هنری و معماری و ... می‌پردازیم.
وی ادامه داد: این دوره‌ها شامل 32 ساعت آموزشی بوده که 16 ساعت آن مربوط به دوره مقدماتی و 16 ساعت مربوط به دوره پیشرفته است که به صورت دو بار در هفته به مدت چهار ساعت برگزار می‌شود.

به کارگیری دوره‌دیدگان در ثبت تاریخ شفاهی اصفهان

رییس موزه عصارخانه شاهی از به کارگیری قبول‌شدگان این دوره در پروژه‌های ثبت و ضبط تاریخ شفاهی اصفهان اشاره کرد و گفت: در زمان برگزاری همایش حدود 80 نفر برای شرکت در دوره آموزشی تاریخ شفاهی ثبت‌نام کرده‌اند ضمن اینکه متقاضیان از 16 خرداد تا 31 فرصت دارند تا در این دوره‌ها ثبت‌نام کنند.

تلاش اصلی برگزارکنندگان این دوره، استفاده از استعدادهای مختلف در این زمینه و افراد علاقمند آن بوده تا به نوعی زمینه ارتقای فرهنگی شهر اصفهان در آینده نزدیک فراهم شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: