• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-5792-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک استاد علوم سیاسی:

قطر کارت بازی عربستان نخواهد بود

یک استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان گفت: باید توجه داشته باشیم که دیگر قطر مانند سابق نخواهد بود به این معنا که قطر کارت بازی عربستان نخواهد بود. عربستان قصد دارد جلوی استقلال قطر را بگیرد اما متوجه این موضوع نیست که با این قطع رابطه مواضع استقلال طلبانه قطر را تقویت کرده است.

علی امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، در خصوص قطع رابطه عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی و آسیایی با قطر، اظهار کرد: درآمدهای هنگفت نفت و گاز قطر و مشهور بودن شبکه الجزیره در جهان و برخی عوامل دیگر باعث شد که قطر به دنبال ایفای نقش مستقلی در سیاست‌های منطقه باشد. خانواده سلطنتی "آل ثانی" قطر گرایش‌های استقلال طلبانه به خصوص از عربستان دارند و از طرفی یک رابطه‌ای هم در جهان اسلام با گروه‌هایی مانند حماس، اخوان المسلمین و حزب‌الله لبنان دارند.

وی افزود: این گروه ها همان‌طور که می‌دانید مخالف اشغالگری رژیم صهیونیستی هستند و از قطر کمک‌هایی دریافت می‌کردند. نقطه عطف تحولات از بهار عربی شروع می‌شود به خصوص در قضیه لیبی و تونس، قطر نقش اساسی در سرنگونی رژیم قذافی در لیبی داشت. بعد از آن بحران سوریه شروع شد و آن‌ها فکر می‌کردند با کمک به مخالفین بشار اسد می‌توانند حکومت اسد را خیلی زود سرنگون بکنند.

عربستان به دنبال گرفتن زهر چشم از قطر است

این استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: بنابراین قطر از جمله کشورهایی بوده است که در کمک به مخالفان اسد نقش جدی داشت. این بازیگری مستقل یا حداقل تمایل به سمت بازیگری مستقل باب میل کشوری مانند عربستان نبود. این دو کشور قبلاً هم اختلافات ارضی و مرزی داشتند.

امیدی گفت: عربستان در این شرایط وقتی دید مصر و امارات پشت آن هستند به دنبال گرفتن زهر چشم از قطر برآمد و چون دید هشدارهای مکرر به قطر جواب نمی‌دهد تصمیم گرفت یک اقدام جدی علیه این کشور بکند و در نتیجه با قطر قطع رابطه و تحریم‌هایی هم علیه آن وضع کرد.

وی ادامه داد: البته میان کشورهایی که به ائتلاف ضد قطر پیوسته‌اند باید تفاوت‌هایی قائل شویم. مرکز ثقل این ائتلاف عربستان است و کشورهای دیگر نقش حاشیه‌ای دارند. مصر به دلیل فقدان مشروعیت رژیم فعلی و به این دلیل که گمان می‌کنند قطر از اخوان المسلمین حمایت می‌کند به این ائتلاف پیوست. البته مصر در یک شرایط وخیم اقتصادی قرار دارد به همین دلیل کمک‌هایی که عربستان به مصر می‌کند برای این کشور بسیار حیاتی است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان افزود: جای تعجب داشت که امارات به این ائتلاف پیوست هر چند که امارات بازیگر مستقل محسوب نمی‌شود. امارات هم چون در خصوص جزایر سه‌گانه با ایران اختلاف دارد و چون قطر به ایران نگاه مثبتی دارد طبیعی است که برای امارات هم این روابط قابل قبول نباشد. امارات از سوی گروه‌های جهادی مانند اخوان المسلمین مورد تهدید نیست در نتیجه این کشور بیشتر نقش دنباله‌رو عربستان را دارد.

امیدی اظهار کرد: بقیه کشورهایی هم که به این ائتلاف ضد قطر پیوسته‌اند زیاد در عرصه سیاست منطقه‌ای و سیاست جهانی نقشی ندارند. موریتانی، جیبوتی و مالدیو چندان اهمیتی در معادلات سیاسی منطقه و جهان ندارند در نتیجه پیوستن آنان به ائتلاف چندان اهمیتی ندارد.

حکومت‌های اقتدارگرا به دنبال یک سپر بیرونی هستند

وی ادامه داد: کشورهای اقتدارگرا مانند عربستان که دیکتاتوری هستند نمی‌خواهند مشکلات داخلی و سیاست‌های غلط خودشان را در داخل کشور جستجو کنند در نتیجه به دنبال یک سپر بلای بیرونی هستند. عربستان بسیاری از مشکلات داخلی و منطقه‌ای خود را مسببش را ایران می‌داند، بنابراین کشورهایی که با ایران رابطه خوبی دارند مانند قطر برای عربستان خوشایند نیست. در نتیجه با این اقدامات خیلی شدید می‌خواهد از برخی کشورها زهر چشم بگیرد که اگر سیاست‌های قطر را ادامه دهید این سرنوشت در انتظار شما هم است. 

این استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید این محاصره اقتصادی قطر تا چه زمانی ادامه می‌یابد، گفت: فعلاً که هر دو طرف بر روی مواضع خود به طور جدی پافشاری می‌کنند. نکته اینجاست که قطر توانسته برای خودش حامیان بین‌المللی پیدا کند. کشوری مانند ترکیه یک کشور مهم در جهان اسلام است به طوری که در قطر پایگاه نظامی هم دارد. روسیه هم از قطر حمایت می‌کند. بسیاری از کشورها هم در این قضیه بی‌طرف بوده‌اند، آلمان و فرانسه از دو طرف خواسته‌اند که اختلافاتشان را از طریق دیپلماسی حل و فصل کنند. فقط امریکا است که به نوعی از عربستان حمایت کرده است ولی در عین حال تأکید کرده‌اند که این اختلاف را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.

امیدی خاطرنشان کرد: در نهایت این مشکل از راه دیپلماسی حل می‌شود هر چند که انتظار نداریم در کوتاه مدت این مناقشه حل شود و بحث 2 ماه یا 3 ماه نیست بلکه حل این اختلاف زمان بیشتری می‌برد. البته این را باید توجه داشته باشیم که دیگر قطر مانند سابق نخواهد بود به این معنا که قطر کارت بازی عربستان نخواهد بود. عربستان قصد دارد جلوی استقلال قطر را بگیرد اما متوجه این موضوع نیست که با این قطع رابطه مواضع استقلال طلبانه قطر را تقویت کرده است.

وی گفت: بنابراین عربستان با این قطع رابطه به آن اهدافی که مورد نظرش بود نخواهد رسید مگر اینکه بخواهد در قطر یک کودتای نظامی راه بیندازد یا حمله نظامی بکند، اگر آمریکا چراغ سبز نشان دهد. اختلافات عربستان و قطر ماهوی است و به این سادگی‌ها قابل حل نخواهد بود.

کد خبرنگار: 13040

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: