• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

غرب اصفهان به زاینده رود چشم دوخته است

رود زندگی بخش اصفهان، مهم‌ترین رودخانه در مرکز فلات مرکزی ایران از سراب در زاگرس مرکزی تا پایاب در گاوخونی جاری است. این رود در مسیر خود زمین‌های بسیاری را از نعمت آب سیراب می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، کشاورزان اصفهان از سال‌های بسیار دور بر اساس طومار شیخ بهایی حقابه‌دار رودخانه زاینده رود بودند و هستند، اما در سال‌های اخیر به دلیل افزایش رقابت بین کاربری‌های مختلف و توسعه ناپایدار در این حوضه آبریز، منابع آب موجود به نحو مطلوب مدیریت نشد و حقابه کشاورزان نیز دستخوش تغییراتی شد.

با وجود این تغییرات، کشاورزان اصفهان برای سال زراعی جاری در نوبت اول (سوم بهمن ماه سال 95)  آب دریافت کردند، هم‌چنین خروجی سد زاینده رود برای نوبت دوم کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان و آبیاری باغات غرب از نهم فروردین ماه سال جاری رها سازی شد و با توجه به جلسه کمیته توزیع آب، خروجی آب سد زاینده رود از ابتدای روز نوزدهم خرداد کاهش یافت که این کاهش منجر به بروز اعتراضاتی در میان کشاورزان منطقه غرب اصفهان شد.

عضو نظام صنفی کشاورزان اصفهان با بیان اینکه کشاورزان اصفهان دو گونه اعتراض داشتند، گفت: کشاورزان پایین دست و شرق اصفهان نسبت به بسته شدن زود هنگام آب اعتراض داشتند، زیرا اگر آب پنج روز دیگر باز بود، آنها می‌توانستند محصولات خود را برای پایان دوره کشت آبیاری کنند.

احمدرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان اظهار کرد: دوره‌های آبیاری 15 روزه است و به همین دلیل تعدادی از کشاورزان نتوانستند آبیاری کنند و آب به اندازه کافی به محصولات آنها نرسیده بود و با اضافه شدن این پنج روز به زمان آبیاری مشکل کشت این دوره کشاورزان حل می‌شد.

کاهش 170 میلیون متر مکعبی آب کشاورزان

وی با بیان اینکه در حال حاضر قطع آب منجر به کاهش بار و محصول جو و گندم کشاورزان می‌شود، ادامه داد: گندم به دوره آب حساس است و با بسته شدن آب عملکرد کشاورزان کاهش پیدا می‌کند. در قسمت‌هایی که آب به اندازه کافی به محصولات نرسد کشاورزان بین 10 تا 30 درصد کاهش عملکرد پیدا می‌کنند.

این عضو نظام صنفی کشاورزان اصفهان تصریح کرد: کشاورزان غرب اصفهان معتقدند مقدار آبی که به این منطقه تخصیص داده می‌شود کم است و به همین دلیل توافق کردند از دبی آنها در طول مدت زمانی که آب باز است کم و به ازای آن به تعداد روزهای آبیاری آنها اضافه شود و از 10 روز به مدت زمان بیشتری افزایش یابد.

جعفری خاطر نشان کرد: امسال حدود 170 میلیون متر مکعب آب کمتر از سال گذشته برای کشاورزان در نظر گرفته شده، به طوریکه سال گذشته 700 میلیون متر مکعب آب پیس بینی شده بود، اما امسال حدود 530 میلیون متر مکعب آب برای کشاورزان پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: این کاهش 170 میلیون متر مکعبی آب به هر دو منطقه غرب و شرق اصفهان ضرر وارد کرده است و با پیگیری که انجام دادیم مسئولان نهایتا اعلام کردند اگر بخواهیم آب بیشتری به کشاورزان اختصاص بدهیم از آب شرب و صنعت کم می‌شود و در حال حاضر برای آنها اولویت اول بخش شرب و صنعت است.

عضو نظام صنفی کشاورزان اصفهان گفت: قرار بود مسئولان هر مقدار که از حقابه کشاورزان کم می‌شود هزینه آن را پرداخت کنند، ولی تا کنون هیچ اقدامی نکرده‌اند. در کمیته پنج نفره‌ای که در خصوص زمان بازگشایی و بسته شدن آب تصمیم‌گیری می‌کند، نماینده کشاورزان و جهاد کشاورزی پیشنهاد داد آب پنج روز بیشتر باقی بماند و تا 25 خرداد ماه ادامه داشته باشد.

 استاندار تمهیداتی اندیشیده است

هم‌چنین محمدکریم صفاری، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان شهرستان فلاورجان گفت: کشاورزان بیکار بودند و از نظر معیشتی مشکل داشتند و به همین دلیل می‌خواستند محصول بکارند و برای این کار نیاز به آب داشتند که نهایتا پس از پیگیری کشاورزان، مسئولان این موضوع را قبول کردند و کشاورزان نیز تجمع چند روز گذشته را جمع کردند.

وی با بیان اینکه کشاورزان برای کشت نیاز به آب دائم دارند، اظهار کرد: نمی‌توان به یک محصول فقط 10 روز در ماه آب داد، زیرا محصول هم مانند انسان است، مگر می‌شود گفت انسان چند روز در ماه آب بخورد. کشاورزان حقابه‌دار و مالک آب هستند و به آب نیاز دارند، در حالی که همان آب را برای صنعت و تامین آب یزد از حوضه زاینده رود بیرون بردند.

دبیر کمیته آب غرب استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر تقریبا به آنچه می‌خواستیم نزدیک شدیم، ادامه داد: قرار شد در طول هر ماه 23 روز به کشاورزان آب داده شود و هفت روز نیز آب را ببندند. ماهانه 24 میلیون متر مکعب در ثانیه به کشاورزان منطقه غرب برای پنج شهرستان از چم آسمان آب داده می‌شود  که تا پایان زمان مقرر حدود  130 میلیون متر مکعب آب می‌شود. این مقدار برای امسال از روز گذشته تا پایان سال زراعی 95 96 - شهریور ماه-  در نظر گرفته شده است.

صفاری با بیان اینکه زاینده رود از پنج منبع تامین می‌شود، گفت: 845 میلیون متر مکعب آورده طبیعی رودخانه زاینده رود است که از هزاران سال پیش تا کنون وجود داشته است، تونل اول کوهرنگ نیز 293 میلیون مترمکعب آب دارد که کشاورزان آن را با درآمد خودشان ساختند، هم‌چنین تونل دوم کوهرنگ 190 میلیون متر مکعب، تونل چشمه لنگان 20 میلیون متر مکعب و چشمه خدنگستان نیز 44 میلیون متر مکعب آب دارد.

وی اضافه کرد: کشاورزان در دو منبع اول با یک میلیون و 138 میلیون متر مکعب حقابه‌دار هستند که 30 میلیون مترمکعب آن نیز برای بخش شرب است، اما سه منبع دیگر متعلق به دولت است که حدود384 میلیون متر مکعب آب می‌شود.

دبیر کمیته آب غرب استان اصفهان با ابراز این ادعا که وزارت نیرو حدود 907 میلیون متر مکعب آب از حقابه کشاورزان را برخلاف مصوبات شورای عالی آب واگذار کرده است، گفت: این واگذاری حقابه کشاورزان باعث شده کشاورزان برای کشت محصول دچار مشکل شوند.

صفاری ادامه داد: کشاورزان در گذشته با یکدیگر هماهنگ نبودند و صنف نداشتند، اما خوشبختانه در حال حاضر صنف برای آنها تشکیل شده و پیگیر مسایل و مشکلات کشاورزان است و امیدواریم مشکلات کشاوزان حل شود و کشاورزان به حقابه خودشان برسند.

با کشاورزان تفاهم نامه‌ای بسته شده است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: تفاهم‌نامه‌ای با کشاورزان غرب اصفهان منعقد شده که امیدواریم آب به آنها تحویل داده شود.

علی بصیرپور با بیان اینکه این تفاهم‌نامه در مورد نحوه توزیع آب تا پایان فصل تابستان است، اظهار کرد: این تفاهم نامه از روز گذشته شروع شده است، این تفاهم‌نامه با تمهیداتی که استاندار اصفهان به کار بستند به عمل آمده و بر اساس آن مشخص می‌شود آب برای کشاورزان منطقه غرب اصفهان به چه نحوی توزیع شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در خصوص جزییات این تفاهم نامه نمی‌توان صحبت کرد، زیرا باید کمیته‌ای تشکیل و مسایل مرتبط را بررسی کند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص زمان توزیع آب گفت: ممکن است زمان توزیع آب بیشتر و در عین حال دبی آب کمتر شود که این امر با توافق کشاورزان انجام می‌شود.

بصیرپور تصریح کرد: این تفاهم نامه ویژه کشاورزان غرب اصفهان است و قبلا برای منطقه شرق اصفهان نیز توافقی شده بود که در حال حاضر دوره توزیع آب امسال آنها تمام شده و امیدواریم برای سال آبی آینده مجددا تصمیم‌گیری شود.
 
آب باغات منطقه غرب اصفهان تامین می‌شود

مسعود میرمحمد صادقی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه آب اراضی کشاورزی و باغات غرب استان در تابستان تأمین می‌شود، گفت: تأمین آب برای کشاورزان غرب استان بر اساس برنامه ابلاغی شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود انجام خواهد گرفت و افزایش خروجی آب سد زاینده‌رود با توافق کشاورزان انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به نگرانی کشاورزان غرب استان و جلسات برگزار شده در استانداری اصفهان و ارائه توضیحات لازم و بحث و تبادل نظر با نمایندگان کشاورزان غرب استان، برای ادامه توزیع آب در تابستان مطابق برنامه ابلاغی، توافقات لازم حاصل شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه ذخیره آب سد زاینده‌رود حدود 390 میلیون متر مکعب است، خاطر نشان کرد: با کاهش خروجی آب از سد زاینده رود جریان آب رودخانه زاینده رود در محدوده شهر اصفهان به تدریج طی این هفته خشک می‌شود .

کد خبرنگار: 13070


 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: