• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : ورزشي
  • کد خبر : 963-8488-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

اصفهان آماده مسابقات جهاني چوگان مي‌شود

رئیس هیئت چوگان استان اصفهان گفت: پرونده ثبت جهانی چوگان آذرماه امسال در یونسکو بازخواهد شد و برای آن رأی گیری می‌شود.

حسین جعفری در گفت و گو با ایسنا منطقه اصفهان، اظهار کرد: رسانه‌ها در ترویج چوگان نقش بسیار مهمی ایفا کرده‌اند و خوشحالیم که امروز بگوییم این رسانه‌ها بودند که بازی‌های چوگان در اصفهان و میدان نقش جهان را جهانی کردند.

وی افزود: اصفهان و ایران خاستگاه و زادگاه چوگان هستند و باید تلاش کنیم از این 50 هکتار زمینی که در اختیار هیئت چوگان استان اصفهان قرار گرفته بهترین بهره برداری را ببریم. به همین منظور پیش بینی شده است که مجموعه و زمین‌های ورزشی چوگان با استانداردهای جهانی در این زمین ساخته شود و امروز زمین‌ها برای کاشت چمن آماده است.

دو زمین استاندارد جهانی چوگان در اصفهان ساخته می‌شود

رئیس هیئت چوگان استان اصفهان ادامه داد: زمین چوگان دو برابر زمین فوتبال است و باید در این 50 هکتار دو زمین استاندارد جهانی چوگان به اضافه سکوهای استاندارد جهانی تماشاگران ساخته شود و مراحل اولیه آن در حال اجرا است.

جعفری با بیان اینکه قصد داریم تا با آماده سازی این دو زمین استاندارد مسابقات جهانی چوگان را سال آینده در اصفهان برگزار کنیم، تصریح کرد: نزدیک به یک سال آینده مجموعه و زمین‌های جهانی چوگان نقش جهان افتتاح خواهد شد که بلافاصله بازی‌های منطقه و آسیایی و پس از آن بازی‌های جهانی را در آن برگزار می‌کنیم. این مجموعه علاوه بر زمین بازی چوگان مجموعه اصطبل برای اسب‌ها و تاسیسات جنبی نیز خواهد داشت و در واقع یکی از مهمترین مجموعه‌های چوگان کشور می‌شود.

بازی چوگان یک میراث معنوی است

وی با تاکید بر این موضوع که پرونده ثبت جهانی چوگان آذرماه امسال در یونسکو بازخواهد شد و برای آن رأی گیری می‌شود، گفت: در خصوص چوگان تا جایی که امکان داشته پرونده به یونسکو ارسال شده و حتی برگزاری چوگان در اجلاس ICCN در میدان نقش جهان اصفهان نیز ثبت و به یونسکو ارسال شده است که امیدواریم ایران در آذرماه امسال چوگان را به نام خودش ثبت جهانی کند.

رئیس هیئت چوگان استان اصفهان با اشاره به ثبت انجمن چوگان ایران، افزود: بازی چوگان یک میراث معنوی محسوب می‌شود و برای این موضوع موزه‌ای نیز در نزدیکی میدان نقش جهان به نام موزه دائمی چوگان در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم با تجهیز آن یک موزه در شان این ورزش باستانی داشته باشیم.

جعفری با اشاره به اینکه ما سعی داریم که شهرستان‌ها و استان‌های مستعد چوگان را در کشور فعال کنیم، اضافه کرد: ما باید بتوانیم خدمات چوگان را به تمام استان‌های کشور و شهرستان‌های اصفهان تسری دهیم ما در اصفهان می‌توانیم سمیرم و فریدن را در این زمینه فعال کنیم.

ساخت مدرسه چوگان در دستور کار

وی تاکید کرد: ساخت مدرسه چوگان نیز در دستور کار است. سعی کرده‌ایم که خردسالان و کودکان را با این ورزش باستانی آشنا کنیم و یک پویش مردمی با شعار "من حامی چوگان ایرانی هستم" راه اندازی شده تا این ورزش بیش از گذشته در جامعه با توجه مواجه شود.

رییس هیئت چوگان استان اصفهان تاکید کرد: استان اصفهان در مسابقات چوگان سال جاری حتماً در جام‌های کشوری تیم داری خواهد کرد و چوگان اصفهان باید در سطح کشوری بدرخشد همچنین با مجموعه‌های نظامی و انتظامی و کارخانه‌ها صحبت شده است تا در خصوص ترویج این ورزش کمک رسانی کند.

جعفری گفت: چوگان را هنرمندان زنده نگه داشته‌اند آنها با نقاشی‌های خود نگذاشتند این ورزش فراموش شود هرچند این ورزش را سنین 15 سال به بالا می‌توانند انجام دهند، اما ما در مدرسه چوگان فرزندان را با این ورزش باستانی آشنا خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، مسابقات جام رمضان چوگان در مجموعه ورزشی چوگان نقش جهان برگزار شد که در پایان تیم عالی قاپو با برتری برابر تیم نقش جهان به مقام قهرمانی رسید.

کدخبرنگار:13023

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: