• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : ورزشي
  • کد خبر : 963-9088-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/یادداشت/

چرا صعود کردیم؟

برخی‌ها به صعود خوشبین نیستند، چراکه فکر می‌کنند صعود به جام جهانی، سو مدیریت‌ها و کاستی‌ها را با خود حل کرده و به بهانه‌ای برای بقای ساختارهای معیوب و چرخه بیمار فوتبال ایران تبدیل می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، چه کسی است که نداند فوتبال ایران در الفبا و بدیهیات لنگ می زند و فاصله‌اش با استانداردهای جهانی، فاصله‌ای است که به سمت بی نهایت میل می‌کند. فوتبال ایران در مرحله‌ای است که فعلاً صعود پایدار به جام جهانی را به عنوان هدف اصلی و کلان خود انتخاب کرده است، هدفی که به تدریج انتظارات را بالا برده و اذهان را برای انتخاب هدف بعدی، یعنی صعود از مرحله اول بازی‌های جام جهانی آماده می‌کند. اتفاق مثبتی که یک روی دیگر هم دارد، عدم صعود به جام جهانی در هر برهه‌ای از زمان، فاجعه‌ای است که مسببانش هرگز بخشیده نخواهند شد. در اینجا قصد دارم به تشریح برخی از عوامل کلیدی موفقیت تیم ملی در این دوره از رقابت‌های جام جهانی بپردازم:

ثبات مدیریتی

بدون تردید اولین عامل کلیدی موفقیت تیم ملی فوتبال ایران، تحقق ثبات مدیریتی است. ثباتی که هم در بدنه مدیریتی فدراسیون و هم در حوزه مربیگری تیم مشاهده شد. آرامش، امنیت و اعتماد در یک سیستم پویا و انسان محور، فرزندان ثبات هستند و هر جا ثبات حاکم شود، زمینه برای نوآوری، خلاقیت، جوانگرایی و از همه مهمتر خطرپذیری فراهم می‌شود.

بر اساس آمارها تا قبل از کی روش، میانگین ثبات مربیگری فوتبال ملی ایران ۱۶ ماه و میانگین ثبات مدیریتی فدراسیون ۲۴ ماه ارزیابی شده است. بدین معنا که به طور میانگین هر ۱۶ ماه یک سلیقه و تفکر جدید بر تیم ملی حاکم شده و هر ۲۴ ماه، زلزله‌ای مدیریتی، فوتبال ایران را تکان داده است. این در حالی است که در ۸ سال گذشته و به لطف قوانین و نظارت فیفا، وضعیت ثبات مدیریتی فوتبال ایران بهتر شده و نگاه کوتاه مدت آن تا اندازه‌ای تعدیل شده است. لازم به ذکر است که میانگین ثبات مربیگری در فوتبال پیشرفته آلمان ۸ سال و ثبات مدیریتی در فدراسیون فوتبال این کشور ۱۱ سال است.

رهبری کی روش

علی رغم انتقادات به جایی که به نحوه رفتار کی روش با مسئولین فوتبال ایران و بویژه مربیان ایرانی وجود داشته و دارد، هرگز نمی‌توان نقش او را در ایجاد نظم و بهبود ساختار مدیریتی تیم ملی فوتبال ایران نادیده گرفت. تا همین چند سال پیش کلید واژه #یاغی به بازیکنان ملی پوشی اطلاق می‌شد که مربیان و کادر فنی تیم ملی، بنا به هر دلیلی، توان برخورد جدی و یا کنار گذاشتن آن‌ها را نداشتند. کی روش، نظمی در تیم ملی ایجاد کرد که یاغی‌ترین بازیکنان را مطیع و به قول خودش متعهد نمود. این امر، حاشیه‌ها را از تیم ملی دور کرد و زمینه‌های لازم برای ایجاد تمرکز حداکثری بازیکنان را فراهم نمود. معتقدم حاشیه و حاشیه سازی همواره پاشنه آشیل تیم ملی فوتبال ایران بوده و خواهد بود. بر این اساس، کی روش موفق شد نظم تیمی مد نظر خود را ایجاد و برنامه‌های خود را علی رغم منابع مالی محدود پیاده سازی کند.

لژیونرهای وارداتی

چرخه معیوب بازیکن سازی در فوتبال ایران، چاره‌ای برای کی روش باقی نگذاشت که در ترکیب تیم ملی از چند بازیکن ایرانی که محصول لیگ‌های معتبر اروپایی بودند، استفاده کند. تجربه‌ای که در جام جهانی پیشین هم جواب داده بود. آن‌ها کسانی بودند که یک شبه آماده حضور در میدان‌های بزرگ و رویارویی با بازیکنان بزرگ بودند و در کمترین زمان ممکن می‌توانستند خود را با ایده‌ها و اندیشه‌های کی روش هماهنگ کنند. آن‌ها مثل فناوری‌های وارداتی، برخی خلاء های موجود در چرخ دنده‌های فوتبال داخلی ما بویژه در پست فوروارد را پر کردند و یک شبه و با کمترین هزینه و سرمایه گذاری، به سرمایه‌های کلیدی فوتبال ایران تبدیل شدند.

مربیان باشگاهی

بی انصافی است اگر بخواهیم نقش مربیان باشگاهی را نادیده بگیریم. در تیم‌های باشگاهی دارای ثبات، تغییر نسل به خوبی انجام شد و شاهد ظهور بازیکنانی بودیم که همین بازیکنان در اندک زمانی به مهره‌های کلیدی تیم ملی فوتبال تبدیل شدند. باشگاه‌هایی که در صورت ثبات بیشتر بویژه از منظر مدیریتی، می‌توانند بیش از آنچه امروز مشاهده می‌شود، تیم ملی را از استعدادهای جوان و بی شمار این سرزمین سیراب کنند.

در پایان، توجه به این نکته ضروری است که فرایند صعود ما به جام جهانی هنوز سیستماتیک نشده است، بدین معنا که فوتبال ایران همچنان فاقد یک سیستم عقلانی و هوشمند است. آنچه هست مجموعه‌ای از اقدامات و فعالیت‌های قائم به شخص است که احتمالاً با رفتن آن شخص به خصوص، ویران خواهد شد. امید آنکه سرخوشی صعود، ما را از پرداختن به اقدامات زیربنایی و آینده نگری غافل نکند.

یادداشت از دکتر رضا شجیع- استاد دانشگاه و پژوهشگر جامعه شناسی ورزش


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: