• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-7591-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تایید گزارش یک مورد بیماری هاری در فریدن

نمونه اخذ شده از سگ مشکوک به هاری در شهرستان فریدن با تایید انستیتو پاستور مثبت قطعی اعلام شد.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان و به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان فریدن، در پی تماس تلفنی یکی از دامداران روستای درختک فریدن با شبکه دامپزشکی شهرستان مبنی بر مشاهده یک قلاده سگ با علایم پرخاشگری، ریزش بزاق از دهان، حمله به اجسام متحرک، اکیپ بررسی و مبارزه با بیماری‌های دامپزشکی به محل اعزام شد.

پس از اخذ تاریخچه و معاینه بالینی و با توجه به علایم، کارشناسان دامپزشکی به بیماری هاری مشکوک و نسبت به اخذ نمونه مورد نیاز اقدام کردند.

رییس شبکه دامپزشکی فریدن در خصوص نحوه نمونه برداری از این سگ گفت: نمونه مورد نیاز جهت تشخیص قطعی بیماری هاری در دام مغز است و چاره‌ای جز مرگ حیوان وجود ندارد. لذا با تزریق داروی بیهوشی و ایجاد مرگ بی درد نمونه لازم اخذ و برای تایید تشخیص به انستیتو پاستور ارسال شد.

کیماسی افزود: به منظورآشنایی با بیماری هاری و راه‌های پیشگیری از ابتلای به این بیماری کشنده، جلسه‌ای آموزشی در مسجد روستای درختک برگزار و کلیه افرادی را که با این سگ در تماس بودند جهت انجام اقدامات پیشگیرانه به مرکز بهداشت شهرستان معرفی شدند.

وی در خصوص راه‌های پیشگیری از این بیماری مشترک بین انسان و دام خاطر نشان کرد: این بیماری با انجام  واکسیناسیون سالانه هاری سگ‌های گله و نگهبان قابل پیشگیری بوده و از مردم خواست هرگونه تغییر رفتار در سگ‌های گله و نگهبان را، با تلفن گویای 1512 به کارشناسان دامپزشکی گزارش کرده و موارد انسانی گزش را سریعا به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی- درمانی جهت کارهای درمانی انتقال دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: