• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-6892-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فرصت حضور زنان در دولت دوازدهم

مشارکت به زور ماده و قانون ممکن نیست

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی حرکت جامعه را به سوی توسعه و پیشرفت تسهیل می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان حضور زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همواره مورد بحث کارشناسان نه‌تنها در ایران بلکه در سراسر جهان بوده است. در سطوح کلان باید تبیین ضرورت حضور جدی زنان فارغ از نگاه جنسیتی و با دیدگاهی توسعه محور صورت گیرد و در سطوح پایین‌تر نیازمند تحلیل وضعیت و برنامه‌ریزی فرهنگی و زیرساختی است.

زن و مرد هر دو باید از فرصت‌های برابر و مساوی بهره‌مند شوند تا معلوم شود که زنان نیز همانند مردان توانایی رشد و کسب شایستگی‌های فراوانی دارند. بدون حضور زنان در عرصه‌ی اجتماعی و سیاسی، نمی‌توان از تعادل اجتماعی و سیاسی جامعه سخن به میان آورد. تاریخ نشان می‌دهد که حرف آخر را قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران می‌زنند پس باید در انتخاب قانون‌گذاران کشور دقت جدی و انتخاب درست کنیم.

به اعتقاد بسیاری از ناظران زنان می‌بایست به لزوم حضور گسترده‌ خود در عرصه‌ی سیاست پی ببرند و برای کسب حقوق حقه‌ خود، خود را به تفکر سیاسی و آگاهی جنسیتی مسلح کنند. زنان باید در آنجایی که درباره‌ آن‌ها تصمیم گرفته می‌شود، حضور داشته باشند و مردان در چنین مسائلی یاران بی‌همتای زنان باشند، نه رقیبان آن‌ها.

با روی کار آمدن دولت یازدهم تعدادی از زنان در پست‌های مختلف دولتی و از جمله معاون رییس جمهور مشغول به کار شدند، اما انتظار جامعه زنان از دولت بیش از این بود به طوری که بسیاری از زنان اعتقاد داشتند که دولت باید از زنان مستعد در پست وزارت بهره ببرد.

برای بررسی بیشتر این موضوع و نقش زنان در دولت یازدهم و اینکه در دولت دوازدهم این نقش باید چگونه باشد، خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان با ناهید تاج‌الدین- نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، پری میر بک- قائم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان اصفهان و زهره معظمی- رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب استان اصفهان به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

با حضور ویترینی زنان در عرصه‌های مختلف مخالفم

ناهید تاج‌الدین گفت: در مورد ارزیابی حضور زنان در دولت یازدهم باید یک کلیشه را رفع کرد، به نظر من  برای حضور پایدار زنان در عرصه‌های مدیریتی نیاز به اصلاح مرحله جامعه‌پذیری و تجدید نظر در پاره‌ای از  کلیشه‌های تربیتی داریم.

وی افزود: با حضور ویترینی زنان در عرصه‌های مدیریتی مخالفم، زنان ما شایستگی نقش‌آفرینی در عرصه‌های کلان مدیریتی کشور را داشته و نیازی به اعطای امتیازهای جنسیتی ندارند .

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در چند دولت گذشته سپردن جایگاه‌های مدیریتی به زنان تجربه موفقی را به دنبال داشته و این امر باید  با سرعت بیشتری ادامه یابد .

تاج‌الدین گفت: دولت باید فارغ از نگاه جنسیتی هم فرصت‌های لازم برای تصدی جایگاه‌های مدیریتی را برای زنان شایسته ایجاد کند و به موازات آن زیرساخت‌های ارتقا حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی را بهبود بخشد،  اگر زیرساخت‌های حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی فراهم شود ما شاهد حضور پایدار زنان در مدیریت خواهیم بود و این نیاز به توانمندسازی زنان و آموزش آن‌ها و نیز اصلاح مرحله جامعه‌پذیری دختران دارد که در این حوزه دولت اقدامات مؤثری انجام داده و توجه ویژه‌ای به زیرساخت‌ها داشته است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی حمایت از افزایش پوشش تحصیلی دختران باز مانده از تحصیل پایه‌های اول تا ششم مناطق محروم (در 10 استان) تا  آموزش حقوق و مسئولیت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی برای دانش آموزان در 31 استان را ازجمله خدمات دولت دانست و گفت: حمایت از برنامه ارتقای مهارت‌های شغلی زنان روستایی و استاندارد سازی محصولات آنان با آموزش ایجاد صندوق‌های اعتباری به زنان روستایی و عشایری تا حمایت از توان‌افزایی و ارتقای مهارت‌های مدیریتی زنان از طریق آموزش دو هزار و 250 نفر از زنان مسئول استان‌های کشور با همکاری وزارت کشور،  همه و همه اقدامات زیرساختی دولت برای زنان است که به حضور پایدار زنان در عرصه‌های مدیریتی در آینده کمک می‌کند.

نیاز به توانمند سازی زنان داریم

تاج‌الدین افزود: همچنین اقداماتی چون تهیه اطلس وضعیت اجتماعی زنان و خانواده کشور، راه‌اندازی سامانه الکترونیکی بانک جامع اطلاعات سمن‌های زنان، تصویب لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص، پیگیری الحاق بیمه زنان خانه‌دار در یک آیین‌نامه اجرایی، تهیه سند اشتغال پایدار زنان نیز اقدامات شایانی است که اثرات مثبت آن را در آینده شاهد خواهیم بود .

 وی در مورد اینکه حضور زنان در دولت دوازدهم باید چگونه باشد، اظهار کرد: بگذارید باز هم من یک کلیشه را رفع کنم. ببینید ما نیاز به حضور زنان نداریم ما نیاز به مشارکت زنان داریم، نیاز به توانمندسازی زنان داریم، این مشارکت مشارکتی خود انگیخته است و به زور قانون و ماده تبصره ایجاد نمی‌شود،  به نظر من  دولت تنها باید امکان تحرک اجتماعی زنان را تسهیل کند تا آن‌ها روی پای خودشان  بتوانند جایگاه اجتماعی‌شان را تثبیت کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: حمایت‌های بیش از حد و بعضاً بی‌مورد ممکن است حتی پویایی را در جامعه زنان به خطر بیندازد و مشارکت خودانگیخته آن‌ها را دچار آسیب کند. به نظر من مفهوم توانمندسازی نیز همین است، اینکه  از واژه  توان دهی استفاده نمی‌کنیم  به همین خاطر است چون زنان ما توانایی تحرک اجتماعی دارند تنها باید زمینه‌های بروز این توانایی برای آن‌ها فراهم شود و انتظار ما از دولت دوازدهم نیز همین است.

دولت در به کارگیری زنان باید جسارت بیشتری نشان دهد

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: البته دولت باید در کنار این اقدامات که آثار بلند مدتی را در پی دارد، اراده و جسارت بیشتری برای سپردن سمت‌های سیاسی اجتماعی به زنان توانمند نشان دهد تا شایستگی  زنان ما در حوزه‌های مدیریتی هم بروز و ظهور بیشتری پیدا کند.

تاج‌الدین افزود: هم‌اکنون زنان مجرب و کارآزموده‌ای را داریم که می‌توانند در کابینه و در سطوح عالی مدیریت سیاسی کشور چون تصدی مقام وزارت منشأ اثر باشند، آن‌گونه که سپردن بسیاری از مسئولیت‌های این‌چنین در  دولت‌های گذشته آثار مثبتی به دنبال داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون  پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، از دولت دوازدهم که رویکرد مثبتی را در حوزه اعتقاد به  مشارکت زنان در عرصه اجتماعی  از خود نشان داده است انتظار می‌رود در راستای تحقق اصول قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب، مطالبات بحق زنان را نمایندگی کند و در تشکیل کابینه دولت دوازدهم پاسخگوی این مطالبات باشد.

در دولت دوازدهم باید از وزرای زن هم بهره برد

همچنین پری میربک، قائم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان اصفهان گفت: نسبت به دولت‌های قبل نگاه به زنان در دولت یازدهم تغییر کرده بود، اما انتظار می‌رود با توجه به نقشی که زنان در انتخابات این دوره داشتند به‌عنوان وزیر هم به کار گرفته شوند.

وی افزود: اگر بخواهیم با توجه به رعایت عدالت جنسیتی دولت را مورد ارزیابی قرار دهیم باید بگوییم دولت ایده آلی از نظر به کارگیری زنان نداشتیم، اما در مقایسه با دولت‌های قبل از دولت یازدهم نقش حضور زنان در این دولت خیلی بهتر شده بود به این معنا که در دولت یازدهم شاهد بودیم که زنان به عنوان معاون رییس جمهور کار می‌کردند.

میربک افزود: دیگر زنانی هم بودند که در برخی صنایع مثل پتروشیمی نقش ایفا کردند. همچنین در دولت حسن روحانی شاهد به‌کارگیری خانم افخم به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه بودیم که پس از مدتی ایشان حتی سفیر هم شدند. بنابراین نسبت به دولت‌های قبل نگاه به زنان تغییر کرده بود، اما انتظار می‌رود با توجه به نقشی که زنان در انتخابات این دوره داشتند به‌عنوان وزیر هم به کار گرفته شوند.

قائم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان اصفهان گفت: اصل، رضایت زنان نیست، اصل استفاده دولت از نیروهای متخصص و شایسته در هیئت دولت است. در بدنه بسیاری از وزارتخانه‌ها دارای زنانی هستیم که تعهد و تخصص کافی مانند همتایان مرد خود را دارند، بنابراین لازم است به این زنان توانمند توجه شود و سعی کنند از این زنان که تجربه خوبی دارند استفاده کنند تا عدالت اجتماعی رعایت شود.

به کارگیری زنان در سطوح بالا حرکت به سوی توسعه را تسهیل می‌کند

میربک ادامه داد: اگر می‌گوییم از این زنان استفاده شود تنها به خاطر توسعه کشور است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که عملکرد زنان در دولت یازدهم را چگونه دیدید؟ گفت: خانم ملاوردی که بحق در مقایسه با همتایان قبل از خودشان علی‌رغم تمام نامرادی‌هایی که در حق ایشان شد و عدم پذیرش‌هایی که در خارج از دولت اعمال می‌شد بحق ایستادگی کرد و دستاوردهای خوبی را در دوران معاونت خود داشت.

وی اظهار کرد: ابتکار مثل همیشه و علی‌رغم تخصیص بسیار ناچیز بودجه به سازمان محیط زیست توانست مسائل مربوط به محیط زیست را به سطح جامعه بکشاند و نهادهای مردمی را با خود همسو کند و به خوبی بسیاری از مشکلات در این حوزه را حل کند.

قائم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان اصفهان، خاطرنشان کرد: بنا بر وعده‌هایی که داده شده است به نظر می‌رسد 2 یا 3 وزیر زن در دولت دوازدهم حضور داشته باشند.

میربک گفت: نقش زنان نه تنها به دلیل آن پیشینه تاریخی بلکه به دلیل حضور چندساله اخیر زنان در مسئله اجتماعی و مشارکت موفقی که داشتند باید جدی گرفته شود. زنان نه تنها در عرصه هیئت دولت بلکه در تمام پست‌های دیگر در کشور به کار گرفته شده‌اند که این امر حرکت به سمت توسعه را تسهیل می‌کند.

حضور 3 وزیر زن در کابینه قطعی شده است

زهره معظمی نیز گفت: همین تعداد زنی که در دولت یازدهم کار کردند مثل خانم‌ها ابتکار و ملاوردی واقعاً توانایی‌های خود را نشان دادند که امیدواریم این امر زمینه‌ای باشد تا زنان بیشتری در دولت دوازدهم به کار گرفته شوند.

وی اظهار کرد: در دولت یازدهم معصومه ابتکار به‌عنوان رییس سازمان حفاظت از محیط زیست خدمت کرد، همچنین خانم ملاوردی و یکی دو نفر دیگر. اما در دولت جدید با قولی که داده‌اند باید حضور زنان ملموس‌تر شود به‌طوری که طبق صحبتی که شده است در دولت دوازدهم حضور 3 وزیر زن در هیئت دولت قطعی است.

وی افزود: در دولت یازدهم وزیر زن نداشتیم، اما همان‌طور که گفته شد ملاوردی از حضور حداقل 3 زن در کابینه صحبت کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بابیان اینکه حضور زنان در دولت یازدهم چندان ملموس نبود، گفت: امیدواریم در دولت دوازدهم این حضور ملموس‌تر شود. البته حساسیت‌هایی برای حضور زنان در عرصه‌های سیاسی وجود دارد و مردان حرف از به‌کارگیری بانوان می‌زنند، اما در عمل چنان چیزی را شاهد نیستیم.

دولت از توان نیمی از جامعه استفاده کند

رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب استان اصفهان در پاسخ به این سؤال که عملکرد زنانی که در دولت یازدهم کار کردند چگونه بود، خاطرنشان کرد: م ابتکار عملکرد قابل قبولی داشته است و هم ملاوردی عملکرد عالی داشت.

وی افزود: همان شاخصه‌هایی که برای سنجش عملکرد یک مرد تعیین می‌کنیم باید این شاخصه‌ها را برای زنان نیز در نظر بگیریم. برای مثال تمام خانم‌هایی که در پست‌های مختلف همچون شهردار، معاون سیاسی استاندار و معاونت رییس جمهوری خدمت کردند نشان دادند توانایی بالایی دارند و در ضمن پاک دست نیز هستند.

معظمی خاطرنشان کرد: امیدوارم دولت دوازدهم بتواند از توانایی نیمی از جامعه استفاده کند و آن گفته امام راحل که فرموده بودند"زنان باید در مقدرات مملکت شریک باشند" را مدنظر قرار دهد.

گزارش از سید حبیب الله وکیل زاده؛ ایسنا- منطقه اصفهان

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: