• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-2793-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/پایان نامه/

کاهش وزن با اصلاح سبک زندگی

 نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد برنامه مربوط به اصلاح سبک زندگی می‌تواند در بیماران چاق مبتلا به کبد چرب غیر الکلی به منظور کاهش وزن و بهبود شاخص‌های کبدی مورد استفاده قرار گیرد.

 به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، آرمان عرب دانشجو کارشناسی ارشد رشته علوم تغذیه در پایان نامه خود به "بررسي تاثير برنامه آموزش تغذيه بر اساس مدل اعتقاد بهداشتي (HBM) بر دريافت‌هاي غذايي، آنزيم‌هاي کبدي و ترکيب بدن در بيماران چاق مبتلا به کبد چرب غير الکليNAFLD))" پرداخت.

بیماری کبد چرب غیر الکلی که به عنوان بیماری خاموش کبد نیز شناخته می‌شود، از جمله گسترده‌ترین اختلالات کبد بوده که ارتباط نزدیک با چاقی دارد.

 مطابق این تحقیق در طی یک دوره ۸  هفته‌ای ۸۲  بیمار چاق مبتلا به کبد چرب غیر الکلی به طور تصادفی به دو گروه مداخله (۴۱ نفر) و شاهد (۴۱ نفر) تقسیم شدند. گروه مداخله در طی ۸  جلسه آموزش‌های مربوط به اصلاح سبک زندگی را گرفتند و گروه شاهد مراقبت‌های معمول (Usual care) را دریافت کردند.

 متغیرهای مدل اعتقاد بهداشتی، شاخص‌های تن سنجی، آنزیم‌های کبدی و دریافت‌های غذایی در ابتدا و انتهای مطالعه ارزیابی شد.

یافته‌های این مطالعه حاکی از آن بود که پس از 8  هفته مداخله، تجزیه و تحلیل متغیرهای ترکیب بدن هیچ کاهش قابل توجهی برای درصد چربی بدن(PBF) و توده بدون چربی نرم تنه(SLM) نشان نداد.

 از سوی دیگر، کاهش قابل توجهی در وزن، شاخص توده بدن(BMI) و وزن توده چربی بدن(MBF)  پس از دو ماه در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد مشاهده شد.
متغیرهای مربوط به مدل اعتقاد بهداشتی و هم‌چنین آنزیمهای کبدی و درجه کبد چرب نیز کاهش معنی داری در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل نشان داد، در حالی که دریافت‌های غذایی کاهش معناداری در گروه مداخله در مقایسه با گروه شاهد نشان نداد.

بنابراین هدف این مطالعه بررسی تاثیر مداخله مبتنی بر اصلاح سبک زندگی بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی بر شاخص‌های تن سنجی، آنزیم‌های کبدی،  یافته‌های سونوگرافی و دریافت‌های غذایی در بیماران چاق مبتلا به کبد چرب غیر الکلی است.

نتایج این پژوهش نشان داد برنامه مربوط به اصلاح سبک زندگی می‌تواند در بیماران چاق مبتلا به کبد چرب غیر الکلی به منظور کاهش وزن و بهبود شاخص‌های کبدی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ایسنا؛ این پایان نامه با راهنمایی دکتر مژگان نوریان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دفاع شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: