• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-9490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

پارگی مينیسک از شایع‌ترین آسیب‌های غضروف زانو

یک متخصص ارتوپدی گفت: یکی از شایع‌ترین آسیب‌های غضروف زانو پارگی مينیسک است و معمولا در 80 درصد موارد پارگی بخش داخلي مينیسک نيازمند درمان است.

سیدعلیرضا ابراهیم زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، در تعریف پارگی مينیسک زانو اظهار کرد: مينیسک یک غضروف زانو است که میان مفصل زانو (بین استخوان ران و ساق) قرار دارد و معمولا در دویدن‌ها و چرخش‌هاي ناگهانی زانو به وجود می‌آید؛ اما پارگی مينیسک به علت ضربه‌ نیز شایع است.

وی با بیان اینکه یکی از شایع‌ترین آسیب‌های غضروف زانو پارگی مينیسک است، افزود: بخش بیرونی مينیسک، ذخیره خون کافی دارد و پارگی کم آن، خودبخود بهبود می‌یابد اما معمولا در 80 درصد موارد پارگی بخش داخلي مينیسک خود به خود ترمیم نمی‌شود.

این متخصص ارتوپدی تصریح کرد: بهبودي در دو سوم بخش داخلی مينیسک به دلیل رگ‌هاي خونی کم و عدم دريافت مواد مغذی‌ترمیم کننده خودبه خود انجام نمي‌شود و نیازمند جراحی است البته در تمام موارد نیاز به عمل جراحی نيست.

ابراهیم زاده با اشاره به اینکه پارگی مينیسک منجر به خم شدن غضروف بین استخوان ران و ساق و در نتیجه خراشیده شدن و ساییدگی مفصل می‌شود، گفت: روش‌های درمان پارگی مينیسک به اندازه محل پارگی، سن و میزان فعالیت فرد بستگی دارد.

وی اضافه کرد: پارگی مينیسک زانو علائم واضحی ندارد و در برخی موارد فاقد علائم است و معمولا از روش عکسبرداری با اشعه ایکس و MRI  برای تشخیص پارگی مينیسک استفاده مي‌شود.

ابراهیم زاده با بیان اینکه برای جلوگیری از بیشتر ساییده شدن و خراشیدگی زانو بهتر است که درمان سریع‌تر صورت گیرد، خاطر نشان کرد: کمپرس یخ برای کاهش درد، خون ریزی و کاهش ورم موثر است اما در مواردی که پارگی به حدی باشد که زانو قفل و زیر آن خالی شود پارگی نسبتا وسیع‌تری است که نیاز به درمان سريع وجود دارد.

کد خبرنگار:13025

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: