• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-2994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"کسوف" صدای عشق یک افغان

چه کسی تصور می‌کرد که خورشید زندگی این طور سیاه بماند اصلا مگر کسی زندگی‌شان را می‌بیند که نگران سیاه شدنش باشد اینجا در منطقه صفر مرزی زندگی‌شان کسوف شده، حال موهایشان برف است و صدای آواز سفید شدنشان تا سیاهی خورشید رسیده است انتهای این کسوف نوری ندارد که چادر تاریکشان را روشنایی بخشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا– منطقه اصفهان، نمایش" کسوف" به کارگردانی فریماه مهرآذر از 16 مرداد روی صحنه رفت؛ این نمایش که زندگی پر فراز و نشیب یک افغان را بر روی صحنه اجرا آورده است به خوبی توانسته زندگی تاریک، عشق و احساس او را بیان کند. یک بازیگر ایرانی حالا توانسته است در نقش یک افغان فرو رود و در منطقه صفر مرزی داستان زندگی خود را برای یک بازجو تعریف می‌کند.

کارگردان نمایش "کسوف" در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه نمایش " کسوف " یک نمایش کلاسی در دانشگاه بوده است و با تلاش زیاد این اثر هم اکنون روی صحنه به اجرا درآمده است، اظهار کرد: در این نمایش دوست داشتم زجری را که افغان‌ها تحمل کرده‌اند را به مردم نشان دهم و با گروهم سعی کردیم در این نمایش بگوییم این افراد نیز عشق و احساس دارند و علاوه بر سادگی که در وجود آن‌ها وجود دارد بسیار مهربان هستند.

فرینا مهرآذر افزود: تصاویر طبق روند نمایشنامه انتخاب شده است و هر قطع نوری که در نمایش انجام می‌شود در نمایشنامه نیز نوشته شده، ضمن اینکه این زن و مرد در یک اتاق بازجویی هستند و هنگامی که به یک جمله و یا خاطره می‌رسند آن را بازبینی می‌کنند که ما آن خاطره را در صحنه نمایش نیز نشان می‌دهیم و این روند داستانی باعث می‌شود که مخاطب، داستان را درک کند.

وی با اشاره به طراحی صحنه نمایش " کسوف" گفت: طراحی صحنه نمایش، یک طراحی سورئال است و این طراحی را سعید محسنی که دراماتورژ این اثر نیز بود انجام داده و در آن از برزنت استفاده شده است. زن كه تمام تكه‌هاي برزنت را جمع کرده و در صحنه آخر آن ار پخش می‌کند تا یک چادر برزنتی بزرگ‌تر درست ‌کند.

کارگردان نمایش کسوف با اشاره به اسم این نمایش ادامه داد: کسوف نامی بوده است که نویسنده برای نمایشنامه انتخاب کرده و در آن هیچ تغییری انجام نداده‌ایم و بیان گر این است که بچه نور زندگی زن و مرد قصه بوده است و وقتی می‌میرد یک کسوف در زندگی آن دو به وجود می‌آید.

مهرآذر با اشاره به اینکه اگر افغان‌هاي هنر دوست ساكن ايران از اینکه یک تئاتر با رنگ و بوی زنگی خودشان اجرا شده است با خبر شوند از آن استقبال می‌کنند، گفت: متاسفانه نه تنها قشر افغان بلکه مردم ایران نیز برای دیدن تئاتر نمی‌آیند و قشرخاصی از تئاتر استقبال می‌کنند، اینکه یک ایرانی نقش یک افغان را بازی می‌کند می‌تواند نظرها را به خود جلب کند. با اینکه حسین پرتوی اصالتا کرد است اما به خوبی توانست لهجه مرد افغان را اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه کنار آمدن با برخي از نمایشنامه نویس‌های ایرانی بسیار سخت است، گفت: با انتخاب نمایشنامه ایرانی در گرفتن مجوز کمی با مشکل روبرو هستیم اما در نمایشنامه‌های خارجی خیلی راحت می‌توان مجوز گرفت و نياز به پداخت هزينه به نمایشنامه نویس نيست اگرچه این موارد موثر است ولی فکر نمی‌کنم دلیل اصلی باشد و فکر می‌کنم کارگردان‌ها نمایشنامه‌های خوب ایران را نشناخته‌اند و این دلیل مهم‌تری است.

به گزارش ایسنا، نمایش " کسوف" کاری از ایوب آقاخانی به کارگردانی فرینا مهرآذر و بازی حسین پرتوی، ملیحه میبنی و فریبرز ساجدی از 16 تا 31 مرداد در مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان روی صحنه است.

کد خبرنگار: 13019

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: