• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-3094-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"خواستگاری" غیره منتظره چخوف

نمایش کمدی" خواستگاری" نوشته آنتوان چخوف است که در آن یک پارادوکس درباره مراسم خواستگاری وجود دارد، این نمایش به کارگردانی رویا خسروی روی صحنه رفته و بازگوکننده یک مراسم خواستگاری است که توسط دختر و پسر بی ارزش می‌شود! اما سعی شده که ارزشمند بودن این گونه مراسم نیز به مخاطب نشان داده شود!

کارگردان نمایش کمدی " خواستگاری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، با اشاره به اینکه این نمایش یک پروژه برای دانشگاه بوده است، اظهار کرد: در این متن پارادوکس عمیقی وجود دارد یعنی به همان اندازه که خواستگاری را بی ارزش می‌کند تلاش دارد این معقوله را ارزشمند نیز نشان دهد و این پارادوکس در نمایشنامه‌های آنتوان چخوف است که مخاطب را جذب می‌کند و من نیز به خاطر وجود همین پارادوکس این متن را انتخاب کردم.

رویا خسروی ادامه داد: کمدی حتما نباید از ابتدا تا انتها مخاطب را بخنداند گاهی متن‌هایی وجود دارد که با بی‌ارزش کردن یک موضوع نه تنها مخاطب را به خنده وا می‌دارد بلکه ارزشمند بودن آن را نیز به مخاطب نشان می‌دهد و این جنس از نمایشنامه‌ها را اکثرا در متن‌های چخوف می‌بینیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این سالن را برای اجرا انتخاب کردید در صورتی که این سالن دید خوبی برای مخاطب ایجاد نمی‌کند؟ افزود: اجرا ما قرار بود در سالن پلاتو تالار هنر باشد چرا که فضای بسته‌تری داشت و بیشتر می‌توانست فضای طویله را به مخاطب القا کند اما در آخرین روزهای تمرینات این سالن را در اختیار ما گذاشتند و ما در شش روز دکور را آماده کردیم، توانستیم یک دکور خوب آماده کنیم اما در هر صورت اینجا مخاطب مشرف به بازیگر نیست.

کارگردان نمایش "خواستگاری" گفت: نمایشنامه کمدی خواستگاری به صورت‌های مختلف و حتی لهجه‌های متفاوت بسیار زیاد اجرا شده است و من به دلیل اینکه در صحنه شاهد رفتارهاي غیر منطقی در جریان خواستگاری هستیم، تلاش کردم که صحنه را نیز یک طویله قرار دهم و پوشش بازيگران نيز از جنس گوني انتخاب شد که هیچ گونه نقضی در صحنه به وجود نیاید؛ برای متفاوت بودن این کار باید یک صحنه غیر منتظره برای رفتارهای غیر منتظره به وجود می‌آمد.

به گزارش ایسنا، نمایش خواستگاری با بازی مهزیار رضویان، سحر جبار زارع و مهدی یزدانی از 16 تا 31 مرداد به غیر از روزهای 19 و 26 و 30 مرداد ساعت 19:30 در مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان روی صحنه است.

کد خبرنگار: 13019

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: