• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-6990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

اصفهان منتظر شروعي دوباره است

"اصفهان، اکنون منتظر شروعی دوباره است؛ شروعی امیدوارانه و با تدبیر. اصفهان امروز، شهری است با داشته های ارزشمند از گذشته و البته معضلات ریشه ای متعدد که حیات شهر را در معرض خطر جدی قرار داده است."

به گزارش ايسنا- منطقه اصفهان، دانش آموختگان و دانشجویان گروه شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان در بيانيه اي خطاب به اعضای دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان خواستار توجه بيشتر به برنامه ریزی در اداره اصفهان شدند و دغدغه های خود در حوزه برنامه ریزی بيان كردند.

در اين بيانيه آمده است:

بسمه تعالی

اعضای منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان

با سلام و احترام

با برگزاری انتخابات شورای شهر و حضور پر«امید» مردم در آن، شهرداری اصفهان در آستانه تغییرات مدیریتی قرار گرفته است. اصفهان، اکنون منتظر شروعی دوباره است؛ شروعی امیدوارانه و با تدبیر. اصفهان امروز، شهری است با داشته های ارزشمند از گذشته و البته معضلات ریشه ای متعدد که حیات شهر را در معرض خطر جدی قرار داده است.

نجات اصفهان از وضعیت موجود میسر نیست مگر توجه به امر برنامه ریزی در اداره شهر. هرچند تلاش های تصمیم گیران در دوره های قبلی شورا ستودنی است، اما هنوز هم اصفهان در مسیر برنامه ریزی راه درازی برای طی کردن دارد. از آنجا که آن شورای محترم در آستانه انتخاب شهردار جدید اصفهان است، اینجانبان اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان گروه شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان ضرورت دیدیم دغدغه های خود در حوزه برنامه ریزی را به شرح زیر با شما عزیزان در میان بگذاریم ‎ :

اصفهان به برنامه نیاز دارد؛ برنامه ای برای شهر که شورای شهر محور آن باشد نه برنامه ای که محدود به شهرداری باشد؛ برنامه ای قابل تحقق، نه متکی به شعارهای آرمانی و امکان ناپذیر؛ برنامه ای که شایسته شهر اصفهان باشد.

تدوین برنامه مناسب نیاز به صرف منابع کافی همچون زمان، پول و نیروی انسانی متخصص دارد. نمیتوان انتظار داشت در زمانی کوتاه و با عده ای محدود، برنامه ای برای نیازهای نامحدود شهروندان تهیه کرد.

شهردار آینده اصفهان باید برنامه مدار باشد نه برنامه ندار. البته داشتن برنامه به تنهایی کفایت نمی کند بلکه باید روح برنامه ریزی بر تصمیمات و رفتار مدیران شهری حاکم باشد. برنامه اگر صرف داشتن برنامه تدوین شده باشد نمایشنامه ایست که فقط برای خواندن خوب است و قرار نیست بر روی صحنه شهر اجرا شود.

برنامه ریزی گرچه علم و عملی بین رشته ای است اما محور آن باید برنامه ریزان شهری باشند. متاسفانه در شهرداری اصفهان هنوز از برنامه ریزان شهری در جایگاه درست و تخصصی استفاده نمی شود و این امر کیفیت برنامه ریزی شهری در شهرداری را دچار نقص کرده است.

برنامه ریزی فرایندی است که در تک تک مراحل آن مشارکت ذینفعان مختلف به خصوص شهروندان حائز اهمیت بسیار است. شورای شهر منتخب و شهردار آینده باید قلبا و عمیقا به این موضوع باور داشته باشند و آن را در عمل پیاده نمایند. برنامه ای که پشت درهای بسته و توسط معدودی افراد ولو بسیار متخصص تدوین گردد هرگز نمی تواند حمایت همگان را دربرداشته باشد و شکست خواهد خورد.

شورای شهر جدید و شهردار آینده باید خود را موظف بدانند در مقاطع معین گزارشی از پیشرفت و تحقق برنامه در اختیار عموم قراردهند و فضا را برای نقد برنامه توسط همگان فراهم نمایند. قطعا چنین اقدامی نماد شفافیت و پاسخگویی شورا و شهرداری خواهد بود.

در پایان از شما اعضای محترم شورای اسلامی شهر اصفهان تقاضا می کنیم در تصمیمات و اقدامات آتی خود به خصوص در انتخاب شهردار موارد فوق را لحاظ فرمایید. به امید آنکه برنامه ریزی در شورا و شهرداری اصفهان در تراز شهرهای پیشرفته دنیا قرار گیرد و همانگونه که ما به برنامه ریزی اصفهان در عصر صفوی می بالیم، آیندگان هم به برنامه ریزی مدیران امروز اصفهان افتخار کنند.

جمعی از اساتید، دانشآموختگان و دانشجویان رشته های شهرسازی (کارشناسی شهرسازی، کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری و دکترای شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان)

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: