• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 967-792-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ابطحی:
صندوق ذخیره فرهنگیان ماهیت حقوقی مشخصی نداشته است

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: صندوق ذخیره در ظرف 21 سال فعالیتی که داشته 16 هیئت مدیره عوض کرده و در مجموع یک سردرگمی در صورت‌های مالی و محاسباتی صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد و هنوز به درستی نمی‌دانیم که چقدر از فرهنگیان کسر شده است و چقدر از مبالغی که کسر شده به صندوق واریز شده است؟

محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص آخرین وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار کرد: روز گذشته گزارشی را که کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تهیه کرده بود در مجلس ارائه شد و در پایان مدیرعامل فعلی این صندوق توضیحاتی ارائه داد. قرار شد 2 یا 3 ماه هیئت رئیسه برای واکاوی و پیگیری برخی مسائلی که هنوز به بررسی بیشتری احتیاج دارد مدت تحقیق و تفحص را تمدید کند.

وی افزود: مجموع گزارش این بود که از اساس صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال 1374 تأسیس شده، ماهیت حقوقی مشخصی نداشته است. صندوق ذخیره در ظرف 21 سال فعالیتی که داشته 16 هیئت مدیره عوض کرده و در مجموع یک سردرگمی در صورت‌های مالی و محاسباتی صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد و هنوز به درستی نمی‌دانیم که چقدر از فرهنگیان کسر شده است و چقدر از مبالغی که کسر شده به صندوق واریز شده است؟

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نمی‌دانیم که شرکت‌هایی که تحت پوشش صندوق ذخیره فرهنگیان بوده‌اند کدام زیان ده و کدام سود ده بوده‌اند؟ به هر حال مطالب مختلفی است که احتیاج به بررسی بیشتری دارد، اما در اینکه قوانین و مقررات نادیده گرفته شده است و بعضی از افراد سودجویی هایی از این صندوق کرده‌اند شکی نیست که امیدواریم با پیگیری بیشتر گزارش کاملی را تهیه و به مجلس ارائه دهیم.

ابطحی در پاسخ به این سؤال که سرانجام مشخص شده است که از صندوق ذخیره فرهنگیان اختلاس شده است یا خیر؟ گفت: اگر صندوق شرکت خصوصی قلمداد شود بحث اختلاس منتفی است، اما اگر شرکت را دولتی تصور کنیم از منظر حقوقی اختلاس معنا پیدا می‌کند. هنوز بحث میان نمایندگان و دولتی‌ها زیاد است که صندوق ذخیره فرهنگیان دولتی است یا خصوصی. دولت معتقد است که صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به بخش خصوصی است و از طرف دیگر هم این مطلب مطرح است که اگر خصوصی است پس چرا هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان را دولت تعیین می‌کند؟

وی افزود: در مجموع بحث‌های قابل توجهی مطرح است که زود نمی‌شود قضاوت کرد. امیدواریم با بررسی بیشتر ابهامات برطرف شود. البته همه موارد قابل بررسی نیست و اگر بخواهند از ابتدا تمام شرکت‌ها و معاملات را بررسی کنند مدت زمان زیادی را می‌طلبد. به هر حال مشخص شده است که دستگاه‌های نظارتی، نظارت درستی بر صندوق ذخیره فرهنگیان نداشته‌اند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: برداشت غیرقانونی از صندوق 8 هزار میلیارد تومان بوده است. اگر خسارات را به صورت عدد در نظر بگیریم خسارت‌ها زیاد است. روند کار نشان می‌دهد که چه افرادی برداشت‌های غیرقانونی را انجام داده‌اند. البته مصادیقش در همه دوره‌ها می‌تواند وجود داشته باشد ولی بیشتر گزارش روی سال 94 و 95 متمرکز شده است و در سال‌های قبل هم مواردی بررسی‌شده است.

ابطحی گفت: برای مثال در بین سال‌های 1374 تا 1383 هیچ‌گونه سند مالی وجود ندارد که باید با بررسی بیشتر در یکی دو ماه آینده نتیجه کار را اعلام کرد.

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: