• چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-2590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

قطع بیش از 40 اصله درخت توسط مدیران دانشگاه!

ارّه به دستان دانشگاه هنر چه می‌کنند؟

چندین اصله سرو نقره‌ای، حدود 10 اصله سرو شيراز، چندین اصله پالم و يك اصله ميخك هندي که گفته می‌شود حدود 20 سال گذشته کاشته شده بود، همه در عرض كمتر از دو سال، "فقط دو سال"، در گوشه‌ای از شهر اصفهان در یک مکان علمی، آموزشی فرهنگی توسط تعدادی از دانشگاهیان قطع شده‌ است!.

به گزارش خبرنگار ايسنا- منطقه اصفهان، در مارتاپيترز سروها را بریده‌اند، در سوكياس پالم‌ها را و بر اساس شنیده‌ها بیش از 10 سرو شيراز را در مجموعه ورزشي قطع کرده‌اند و همين دو هفته پيش ميخك هندي حدودا 20 ساله و یک بوته رز نادر را هم به جوخه اره‌ها سپرده‌اند.

تراژدي قطع درختان دانشگاه هنر اصفهان در حالي از سال گذشته ادامه دارد كه حتي اعضاي هيئت علمي و كاركنان مخالف اين عمل از ترس توبيخ و اخراج حاضر نيستند نامشان در خبرها عنوان شود! قطع بیش از 40 اصله درخت از دو سال گذشته تا كنون و با تغيير رييس و معاون عمراني این دانشگاه اتفاق افتاده است. 

نخستین خبرها از سال گذشته و به دنبال قطع بيش از 9 سرو نقره‌اي در خانه تاريخي مارتا پيترز رسانه‌ای شد و پس از آن ده کیانی، مدیر فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه هنر اصفهان در گفت‌و گو با رسانه‌ها توضیح داد" قطع درختان به دنبال حیاط سازی و مرمت باغچه است، فضای سبز باید متناسب با ارزش تاریخی بنا باشد و بتواند ارزش‌های فرهنگی بنا را انعکاس دهد. حتی باید کمک کند تا ارزش‌های تاریخی بنا ارتقا یابد. چون ما با پارک و بوستان مواجه نیستیم بلکه با یک بنای تاریخی رو به رو هستیم. همچنین درخت در فضای سبز باید از لحاظ گونه، سایه‌اندازی، ریشه دوانی و... حساب‌ شده کاشته شود و متأسفانه این درختان متناسب با ساختمان نبودند!"

دانشگاه هنر ملک شخصی نیست

اما شماری از افرادی که سال ها در ساختمان‌های تاریخی دانشگاه هنر تردد داشته اند گفته‌های ده كياني را نمی پذیرند. یکی از مسئولان سابق دانشگاه که نمی‌خواهد نامش در خبر ذکر شود مي‌گويد: "با تغيير مدير عمراني، مدير جديد که از همان روز نخست اعتقاد خاصي به درخت و فضاي سبز در مجموعه‌های زير نظر دانشگاه نداشت پس از انتصاب به دنبال اين بود كه درخت‌ها را قطع كند."

"معاون عمراني جديد معتقد است درخت‌ها ديد منظر عمارت قديمي دانشگاه را مخدوش مي‌كنند! و سال گذشته در يك حركت نابخردانه حدود 9 درخت سرو نقره‌اي 20 ساله را يك روز جمعه كف بر كردند! درخت نفس است، هيچ كسي حق ندارد حتي در خانه خودش هم درختي را قطع كند چه برسد به فضاهاي عمومي مانند دانشگاه! "

" اين مسئله سال گذشته رسانه‌ای و شهرداري اصفهان نسبت به آن حساس شد، اما اين دوستان در جلسات شخصي خود مي‌گفتند درخت‌ها متعلق به دانشگاه بوده است و هيچ كسي نمی‌تواند دخالتی در این موضوع داشته باشد. پس از رسانه‌ای شدن آن مديران دانشگاه مسئول فضاي سبز را جا به جا كردند! تا دیگر كسي مانع فعالیت‌هایشان نباشد."

"تقريبا دو سه هفته پيش یک ميخك هندي دیگر را در حیاط مارتا پیترز برديده‌اند. يك نهال 30 سانتي که اين گونه بيش از 50 هزار تومان قيمت دارد، این درخت تقريبا 18 سال پيش كاشته شده بود. میخک هندی در ارديبهشت گل می‌کند و در زمستان هم برگ دارد! مدیران جدید اصلا اعتقاد ندارند كه دانشگاه بايد مسائل عمومي را رعايت كند. فكر می‌کنند ملك خودشان است."
فضای امنیتی دانشگاه هنر!

 يكي از كارمندان بازنشسته دانشگاه هنر سابقه کاشت درختان را به مربوط به ریاست دکتر سامانیان یعنی حدود 20 سال پیش عنوان می‌کند و توضیح می دهد:" سروهاي نقره‌اي 20 سال پيش به دستور رييس وقت دانشگاه (دكتر سامانيان) کاشته شده بود که اتفاقا رشته او نیز مرمت ابنيه بود و چون سرو در خانه‌های قدیمی کاشته می‌شده، اقدام به کاشت آن در حیاط مارتا پیترز کردند. مدیران فعلی می‌گویند سروها ديد منظر عمارت را مخدوش كرده است! اين برمي گردد به ندانم كاري و لجبازي با سيستم."

" نخل‌ها را هم بريدند. نمونه آنهایی که مقابل هتل عباسی است. گفتیم چرا؟ گفتند در عمارت‌هاي قديمي نخل نيست. يك كتاب از كتابخانه دانشگاه پيدا كردم و به يكي از کارشناسان دانشگاه گفتم روي ميز دفتر یکی از مدیران مربوطه بگذارد. اين برمي گردد به اينكه بدون اطلاع و يا با غرض ورزي اين اقدامات صورت می‌گیرد. چرا بايد درخت‌هایی كه می‌تواند زمستان به ما كمك كند، را قطع كرد؟ این‌ها مثل بچه‌های من بودند! يك ميخك نقره‌ای در ارديبهشت يك محله را خوشبو می‌کند و در زمستان سبز است و با اين آلودگي كه در اصفهان داريم می‌تواند به محيط ما اكسيژن ‌دهد..."

"اگر كسي از دانشگاه اطلاع رساني كند توبيخ می‌شود و مي‌گويند محرم اسرار دانشگاه نبوده است! اگر متوجه شوند موضوعي كه پيگيري می‌کنید را كسي داخل دانشگاه به شما اطلاع داده، اخراج مي‌شود! آیا اين محيط فرهنگي است؟! آیا ما معلم هستیم و می‌خواهیم دانشجو تربيت كنيم؟! فكر كنيد وقتي دانشگاه اين باشد، فضاهاي غير دانشگاهي چطور است؟!"

رييس را عوض كنيد!

يكي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه که در دوره ریاست جدید دانشگاه از ادامه همکاری با او ممانعت به عمل آمده در گفت‌وگو با ايسنا مي‌گويد: "من دیگر كاري به دانشگاه ندارم! رييس را عوض كنيد تا اين اتفاقات نيفتد! ما گفته بوديم فضاي سبز ساختمان‌هاي تاريخي دانشگاه بايد بر اساس مطالعه فضاي سبز خانه‌های تاريخي درختكاري شود نه اينكه درخت را ببرند و نهال بكارند. اول بايد درختكاري شود و وقتي كه درختان رشد كرد بايد درخت‌های اضافي بريده شود."

"اما اين مطالعه انجام نمی‌شود، يك مهندس استخدام مي‌كنند كه فكر می‌کند اينجا جنگل است هر وقت مي‌خواهد هرس مي‌كند هر وقت مي‌خواهد مي‌برد، براي فضاي سبز خانه‌هاي تاريخي بايد طرح داشته باشند و مطالعه كنند و بر اساس اين طرح درخت‌كاري صورت گيرد و پس از آنكه درخت‌ها به اندازه كافي رشد كرد درخت‌هاي قديمي جابه جا شود به شكلي كه كسي متوجه اين تغيير نشود."

در ميان همه این اعتراضات احمد سليمان پور، مدیرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري با اشاره به پرونده در جريان دانشگاه هنر در خصوص قطع درختان مي‌گويد:" در جريان قطع درختان هستيم، شكايتي از دانشگاه شده است، مراحل قضايي آن طي شده و منتظر نظر دادگاه هستيم. سال گذشته در يكي از ساختمان‌ها بيش از 8 درخت سرو 20 ساله را قطع كردند كه به محض اطلاع، كارشناسان سازمان از محل وقوع اين اتفاق عكس و فيلم تهيه كردند و بلافاصله پیگیری‌های قضايي آغاز شد."

وي ادامه مي‌دهد: "اخيرا از چند مورد ديگر نيز مطلع شديم كه گزارش آن كامل شد و وكيل سازمان مستندات را به مراجع قضايي ارجاع داده است. سازمان شديدا به لحاظ قانوني با مسئله برخورد می‌کند. هيچ كس حق ندارد در هيچ جايي و حتي درخت‌هایی كه شخصي كاشته شده باشند را قطع كند."

سليمان پور تصريح مي‌كند: "حتي به دلايل عمراني نيز اجازه قطع درخت به سختي داده می‌شد. در كمسيون حفظ و گسترش فضاي سبز نمايندگاني از شوراي شهر، نماينده حقوقي شهردار، نماينده خدمات شهري، سازمان‌های مرتبط جلساتي را در اين خصوص تشكيل می‌دهند، حتي اگر درخت در مسير طرح عمراني باشد تا مراحل آن طي نشود اجازه قطع داده نمي‌شود. شهرداري اصفهان شرايط سختي براي جا به جايي درختاني كه ناگزير هستيم با هزينه زيادي متحمل می‌شود."

وي خاطر نشان مي‌كند: "متاسفانه سال گذشته دانشگاه هنر اقدام به قطع چندين اصله درخت سرو حدوا 20 ساله كرد. اين سازمان با برخورد قضايي تلاش می‌کند مديريتي كه چنين اشتباهي كرده است  را متنبه كند. در آخرين مورد يك ميخك هندي قطع شده است. مردم استشهاديه داده‌اند كه مديران دانشگاه چنين اقداماتي انجام داده‌اند و فضاي سبز تخريب می‌شود، ما پيگير هستيم و مجازات قانوني دنبال می‌شود."

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي شبز شهرداري در خصوص مجازات قطع درخت مي‌گويد:" غير از جبران خسارت كه با شرايط خاصي بايد صورت گيرد شش ماه حبس نيز براي متخلفان وجود دارد. امكان ندارد كه بگويند به جاي درختان قطع شده درخت کاشته‌ایم. كاشت درخت وظيفه همه ما است و قرار نيست درخت 20 ساله قطع شود و به جاي آن نهال بكارند."

متوليان پاسخگو باشند

از سويي، فرهنگ مظفر كه پيش از اين رياست دانشگاه هنر را براي مدت 9 سال برعهده داشت در خصوص توضيحات دانشگاه هنر براي قطع درختان به خبرنگار ايسنا- منطقه اصفهان مي‌گويد: "از نظر اصولی هیچ مدرک علمی دقیقی كه ثابت كند گونه‌ای درخت برای بنای تاریخی ایجاد مشکل مي‌كند، وجود ندارد. در بسیاری از بناهای تاریخی در کشور انواع درختان کاشته می‌شود و این درختان هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. برعکس درخت یک ارزش مقدسی در نظام تفکر اسلامی است. سوال اینجاست که برخی از این درختان قدمت بیش از 50 سال دارند، چطور امروز همه متوجه شدن که این درختان مشکل آفرین هستند؟"

وي تاكيد مي‌كند: "حتی از منظر زیباشناسی هم دلیل خوبی نیست، درخت تنها یك المان زیبایی شناسی نیست بلكه موجب تعادل بخشی به محیط از نظر گرمایش، سرمایش و سایه‌بان نيز می‌شود. علاوه بر اين فضاي سبز به فضاهای آموزشی طراوت مي‌دهد. تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، کارکنان و دانش آموزان محیط‌های آموزشی ارتباط بسیار زیادی با طبیعت و درخت دارند و فضاي سبز می‌تواند در روحیه این مجموعه انسانی تاثیر خوبی داشته باشد. لذا اينكه گفته مي‌شود درختان مناسب خانه‌ تاريخي نيست را نمي‌پذيرم  و احساس مي‌کنم به طبیعت بی لطفی شده است."
مظفر خاطرنشان مي‌كند:‌"ارگان‌های متولی که نسبت به قطع یک درخت در منازل شخصی هم  حساس هستند چطور اجازه مي‌دهند نهادی که باید سمبل حفاظت از طبیعت باشد، دست به چنین کاری بزند؛ اين تعجب برانگیز است."

دانشگاه بي سليقگی كرده است

یک عضو هيئت علمي دانشگاه هنر اصفهان مي‌گويد: "اين کار درستی نبود، درخت‌ها بیش از 20 سال سن داشتند و بیماری خاصی هم نداشتند. اما متاسفانه برخي مديران سلیقه‌اي عمل می‌کنند. واقعیت این است كه بحث بیماری و آفت وجود نداشت و می‌گفتند این درختان مناسب خانه‌هاي تاریخی نيستند. در حالی که این درختان 30 تا 40 سال قدمت  و کارکرد داشتند، اما اين سلیقه است، افرادي  که درختان را تخریب کردند تخصص فضای سبز نداشتند."

"پيش از اين هم شماري درخت قطع شده بود اما زياد حساسيت ايجاد نشده بود تا اينكه حادثه ساختمان مارتاپيترز رسانه‌اي شد. حداقل كاري كه مي‌توانستند انجام دهند اين بود كه از سازمان فضاي سبز شهرداري بخواهند درختان را جا به جا كند. به نظرم کم سلیقگی کردند و مهم‌تر اینکه چنين رفتاري از افرادی که در حوزه دانشگاه هستند نادرست است، به هر حال دانشگاه یک مرجع علمی است و باید در چنين موضوعاتي دقت بیشتری داشته باشد."

"من نمی‌دانم ضرورت قطع درختان با وجود آلودگی هوای اصفهان چیست؟ با توجه به اينكه امكان جا به جايي درختان وجود دارد الان دیگر لزومی به قطع درختان نیست همان طور كه در بسياري از پروژه‌هاي عمراني شهرداري نيز چنين اتفاقي مي‌افتد."

"من عضو هیئت علمی هستم بهتر است مصاحبه نکنم!" به گزارش ایسنا، اين جمله‌اي است كه بسياري از كاركنان، دانشجويان و اعضاي هيئت علمي دانشگاه هنر اصفهان در جريان پيگيري اين خبر بر آن تاكيد مي كنند! زيرا به گفته آن‌ها رسانه‌اي شدن قطع درختان در سال گذشته موجب برخورد با شماري از كاركنان مخالف اين موضوع شده است!"

ايسنا بيش از سه روز تلاش كرد با مديران دانشگاه هنر تماس بگيرد اما در نهايت توسط روابط عمومی دانشگاه به  يكي از مديراني ارجاع داده شد كه خود می‌گفت در اين زمينه مسئول نیست و مصاحبه نمی‌کند اما تنها تلاش می کند "گزارش‌نويسي را به خبرنگاران پيگير اين موضوع آمورش دهد!"شايد به كارگيري  مديراني كه در کارنامه خود مسئولیت های اجرایی به عنوان نمونه همچون ناظر عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در استان‌های ديگر را دارند در اصفهاني با قدمت تاريخي قابل توجه و حساسيت مردم نسبت به فضاهاي تاريخي و طبيعي گزينه مناسبي نباشد و يك اصفهاني بيشتر بتواند با خاك و درخت اين خطه هم دل و هم زبان باشد.کد خبرنگار: 13020

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: