• سه شنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 967-2292-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آبرامیان:
آمریکا با خروج از برجام منزوی می‌شود

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: برجام معاهده‌ای نیست که ایران تنها با آمریکا امضاء کرده باشد. برجام یک توافق جهانی است که در سازمان ملل متحد و شورای امنیت مورد تأیید قرار گرفته است و اگر آمریکا از آن خارج شود منزوی خواهد شد.

ژرژیک آبرامیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص خروج احتمالی آمریکا از برجام و چگونگی واکنش ایران در صورت اتفاق افتادن این موضوع، اظهار کرد: هنوز مطمئن نیستیم که آمریکا از برجام خارج شود. خروج آمریکا از برجام نشانه تحت تأثیر قرار گرفتن این کشور از عوامل و اهرم‌های فشار رژیم صهیونیستی و عربستان است. خروج از برجام به هیچ وجه به نفع آمریکا نیست چرا که سبب انزوای این کشور خواهد شد.

وی افزود: برجام معاهده‌ای نیست که ایران تنها با آمریکا امضاء کرده باشد. برجام یک توافق جهانی است که در سازمان ملل متحد و شورای امنیت مورد تأیید قرار گرفته است و از اخبار و شواهد این‌گونه بر می‌آید که هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی و گروه 1+5 موافق این خروج نیستند.

نماینده مسیحیان ارمنی حوزه جنوب ایران در مجلس، تصریح کرد: به‌هرحال ممکن است آمریکا تحت تأثیر فشارها این اشتباه را بکند و از برجام خارج شود، اما دیگر آمریکا نمی‌تواند برای تحریم‌های بین‌المللی یک اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کند هرچند آمریکا با اهرم‌های فشاری که دارد ممکن است تحریم‌های یک‌جانبه اعمال کند.

آبرامیان با بیان اینکه ایران اسلامی همواره ثابت کرده است که تحت تأثیر این فشارها قرار نمی‌گیرد، ادامه داد: بدون شک ایران، هوشمندانه راهکارهایی برای مبارزه با این فشارها اتخاذ خواهد کرد.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران از برجام خارج نمی‌شود حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود. برجام توافقی است که با کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل امضا شده است، بنابراین آمریکا در صورت خروج از آن منزوی می‌شود و نمی‌تواند کار چندانی علیه ایران کند.

وی خاطرنشان کرد: حالت دیگری هم وجود دارد که در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران هم از آن خارج شود و به شرایط قبل از برجام برگردد. البته ایران هیچ‌گاه به دنبال تولید و توسعه سلاح‌های هسته‌ای نبوده است. در بحث غنی‌سازی، ایران می‌تواند با مذاکره با سایر کشورها موضع جدیدی بعد از خروج احتمالی از برجام اتخاذ کند.

کد خبرنگار: 13040

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: