• سه شنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 967-2692-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

زرگرپور:

گره زاینده رود در اصفهان نیست/ دولت مالک "نقش جهان" است

استاندار اصفهان گفت: آب مطالبه اصلی مردم اصفهان و دغدغه هر فردی است که مدیریت استان را بر عهده گیرد. این موضوع ابعاد فنی، مالی، سیاسی و اجتماعی دارد که ابعاد سیاسی و اجتماعی آن باید در سطح ملی رفع شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، رسول زرگرپور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص اجرای طرح انتقال آب بن- بروجن و اقدامات اصفهان در خصوص تخلفات در حوضه زاینده‌رود اظهار کرد: اقدامات استان اصفهان در حوضه آب اظهرمن الشمس است. شورای امنیت کشور من را برای صحبت در خصوص مسائل آب محدود کرده اما در تمام طرح‌های مهم و اثرگذاری که داری مصوبه هستند نیاز به الزامات و اخذ مجوزهایی دارند و بدون این موارد طرح نمی‌تواند سرعت اجرایی بگیرد.

وی ادامه داد: طرح انتقال آب بن- بروجن بخشی از مجوزهای لازم را ندارد. از سویی طرح‌هایی که وارد محدوده تقسیماتی استان اصفهان می‌شود نیاز به هماهنگی‌های استانی دارد.

در خصوص زاینده رود مدیران ملی همکاری کافی ندارند

استاندار اصفهان افزود: آب مطالبه اصلی مردم اصفهان و دغدغه هر فردی است که مدیریت استان را بر عهده گیرد. اقدامات زیادی در این زمینه شده است اما گره این مسئله در اصفهان نیست و به ناکافی بودن همکاری مدیران ملی برمی‌گردد. آب ابعاد فنی، مالی، سیاسی و اجتماعی دارد. مسائل فنی و مالی در طرح 9 ماده‌ای دیده شده است. اما ابعاد سیاسی و اجتماعی به آن اضافه شده است که رفع آن باید در سطح ملی انجام شود. بخشی از گله‌مندی ما از عدم همکاری کافی از سوی مسئولان مربوطه است.

زرگرپور هم چنین در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر صحبت‌هایی که در خصوص برگزاری بازی‌های تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان در قم می‌شود، گفت: مربی ذوب‌آهن در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که استاندار اصفهان باید ترتیبی دهد تا بازی‌های تیم فوتبال ذوب‌آهن در ورزشگاه نقش‌جهان انجام شود. قلعه‌نویی متعرض بود که زمانی که سربی تیم سپاهان بوده برای انجام هر بازی در ورزشگاه فولادشهر 60 میلیون پرداخت می‌شده است در حالی که اکنون تیم سپاهان برای انجام هر بازی‌های ذوب‌آهن در زمین نقش‌جهان 120 میلیون تومان درخواست کرده است. قرار شد جلسه‌ای با مدیران فولاد مبارکه و مسئولان ذوب‌آهن برگزار شود تا در خصوص نرخ پیشنهادی صحبت شود، این موضع بی‌انصافی است اما پی گیری دیگری از سوی ذوب‌آهن انجام نشد.

وی تصریح کرد: ما قائل نیستیم این امکانات انحصاری شود. مسابقاتی که در فولادشهر برگزار می‌شد گاهی با موارد تصادفات رانندگی هواداران همراه بود و با افتتاح نقش‌جهان صلاح نیست دیگر مسابقات تیم فوتبال ذوب‌آهن در زمین فولادشهر برگزار شود. از سویی ورزشگاه فولادشهر ظرفیت کافی برای حضور تماشاگران ندارد. متاسفانه پس از اتمام ورزشگاه نقش‌جهان مدیرعامل ذوب‌آهن صحبت‌هایی کرد که اوضاع را به هم‌ریخت.

بازی های ذوب آهن باید در اصفهان انجام شود

استاندار اصفهان اضافه کرد: اگرچه بهره‌برداری از نقش‌جهان به فولاد مبارکه داده شده اما مالکیت این ورزشگاه با دولت است و جلسه‌ای برای رفع این مشکل میان مسئولان هر دو باشگاه انجام برگزار خواهد شد تا بازی‌ها در اصفهان انجام شود.

زرگرپور در خصوص تکمیل ورزشگاه نقش‌جهان گفت: نقش‌جهان همان ورزشگاهی است که هنگام افتتاح بسیاری نسبت به آن معترض بودند اما امروز یکی از ورزشگاه‌های طراز اول کشور است. از اول قرار نبود طبقه دوم وزرشگاه به بهره‌برداری برسد، صندلی‌ها و چادر برزنتی برای سقف طبقه دوم خریداری شده است اما قرار نیست تا ظرفیت تماشاچی‌ها به بیش از 45 هزار نفر برسد از طبقه دوم بهره‌برداری شود. تاکنون بازی‌هایی که انجام شده بیش از 40 هزار تماشاگر نداشته است و طبقه نخست ظرفیت بیش از 45 هزار نفر دارد.

وی اظهار کرد: در خصوص فضای اطراف ورزشگاه در سال‌های گذشته پرونده‌های زمین‌خواری زیادی پیگیری شده است و زمین‌های زیادی به بیت‌المال برگشته است. کوهی از خاک در مجاورت نقش‌جهان است که توقیف شده و خریدار عنوان کرده مشخصات خاک خریداری شده را ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند به آن دست بزند. جلوی اختلاس‌های زیادی گرفته شده و تلاش شده این مسائل رسانه‌ای نشود اما در مورد فضای اطراف قسمت‌های زیادی وجود دارد که نمی‌توان به آن دست زد.

به مدیران دانشگاه هنر تذکر می دهم

وی هم چنین در خصوص قطع درختان دانشگاه هنر اصفهان گفت: دفتر بازرسی استانداری اصفهان به شکایاتی که در این خصوص شده رسیدگی می‌کند. ما حتی قائل به قطع یک درخت نیستیم و اگر بنا به مصالحی این اقدام صورت گیرد باید جایگزین شود. در هر صورت این موضوع با شکایت شهرداری اصفهان در جریان است و به مدیران دانشگاه تذکر لازم داده خواهد شد.

زرگرپور با بیان اینکه اصفهان با وجود 107 شهرداری بیشترین میزان شهرهای کشور را دارد، تصریح کرد: از این تعداد صدور حکم 103 شهردار وظیفه استاندار است که حکم 75 شهردار صادر و ابلاغ شده است، حکم 15 شهردار در دست بررسی است و 11 شهردار تا کنون از سوی شوراها معرفی نشده‌اند. صلاحیت شش شهردار رد شده است. رد صلاحیت شهرداران به دو دلیل فردی یا شغلی انجام می‌گیرد. اما اگر شوراها بر صدور احکام شهرداری مفید باشند، درنهایت شورای حل اختلاف در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

زرگرپور در پاسخ به این سؤال که آیا شهرداری در یک شهر و سرپرستی در شهرداری شهر دیگر خلاف قانون نیست؟ گفت: موضوعی که در خصوص شهرداری اصفهان رخ داد، تاکنون سابقه نداشته است و بحث‌های قانونی آن را پیگیری نکرده‌ام، اینکه گفته می‌شود شهرداری اصفهان دو ماه بدون سرپرست اداره می‌شود باید گفت قانون‌گذار این فاصله را پیش‌بینی کرده است.

اصفهان از چهار شهر مورد تهدید داعش

وی با اشاره به برگزاری تشییع شهید حججی و تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار کرد: اصفهان از 4 شهری است که همواره مورد تهدید داعش قرار داشته و این تهدیدات در آستانه این مراسم زیاد بود. برنامه‌ریزی‌های وسیعی انجام شد و خوشبختانه تمام مراسم چه در نجف‌آباد و چه مراسم‌های بعد آن در اصفهان با امنیت برگزار شد.

 استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: امسال در جریان برگزاری تاسوعا و عاشورا حتی شاهد حوادث کوچک مانند آتش‌سوزی نیز نبودیم. از سویی مراسم خرافی که در این ایام برگزار می‌شد امسال بافرهنگ سازی‌ها 20 درصد کاهش یافته است.

زرگرپور در ادامه با اشاره به کیفیت هوای اصفهان گفت: در شش ماهه نخست سال 92 و پیش از اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان، تنها 33 روز هوای سالم به ثبت رسیده در حالی که در مدت مشابه در سال 96، اصفهان 173 روز سالم را پشت سر گذاشته است. این آمار در خصوص روزهای ناسالم منجر به تعطیلی در سال 92، 24 روز و امسال یک روز بوده است.

وی ادامه داد: این مقایسه نشان می‌دهد 90 درصد اهداف طرح جامع آلودگی هوای اصفهان محقق شده است و هدف‌گذاری از سال آینده برای افزایش روزهای پاک در این شهر است.

کاهش 7 درصدی تولید گندم در اصفهان

استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه در اصفهان یک ششم متوسط بارش‌های دنیا اتفاق می‌افتد، گفت: امسال به طور متوسط بارش‌ها 20 درصد کاهش یافته است. کاهش متوسط بارندگی در اصفهان نیز 50 درصد بوده است.

زرگرپور  ادامه داد: در سال جاری 280 هزار تن گندم تولید شد، که نسبت به برداشت 300 هزار تنی گندم در سال گذشته، شش تا هفت درصد کاهش یافته است، هم چنین 80 هزار تن جو نیز از مزارع استان برداست شده است. 220 هزار تن گندم و 45 هزار تن جو از کشاورزان خریداری شده است. در خصوص سایر تولیدات کشاورزی استان مانند میوه‌ها نیز شرایط مطلوب بوده است.

وی گفت: در سال 95، 335 طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار و 600 میلیارد ریال با اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی در استان کلید خورده است. علاوه بر این 12 طرح نیز اعتباری بالغ بر 187 میلیون دلار از این صندوق تسهیلات ارزی دریافت کرده‌اند.

تخصیص 11 هزار میلیارد ریال به 67 واحد بحران زده

استاندار اصفهان ادامه داد: 67 واحد بحران زده با بیش از 100 کارگر نیز 11 هزار میلیارد ریال تسهیلات گرفته‌اند. در طرح رونق نیز یک هزار و 150 واحد با شمار کارگران کمتر از 100 نفر نیز 29 هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده‌اند. از ابتدای سال تا کنون نیز دو هزار و 170 واحد کوچک صنعتی، کشاورزی و گردشگری در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده‌اند. طرح رونق امسال شامل اصناف و مشاغل مرتبط با گردشگری نیز می‌شود.

زرگرپور در ادامه با اشاره به پرداخت 47 درصد از اعتبارات جاری استان با رقمی بالغ بر دو هزار و 200 میلیارد ریال از ابتدای سال گفت: تا کنون 36 درصد از اعتبارات عمرانی و 27 درصد از اعتبارات طرح‌های ملی استانی شده نیز به صورت ریالی و اوراق بهادار تخصیص یافته است.

وی در خصوص فعالیت گروه‌های و حلقه‌های عرفانی در استان گفت: گروه‌های تبشیری، حلقه‌های عرفانی، منافقان، گروه‌های حامی شاه و شاهزاده در استان فعال هستند و تصمیماتی که در این خصوص گرفته می‌شود بیشتر برخوردهای اغنایی و توضیحی است تا از ادامه فعالیت فرد جلوگیری شود مگر اینکه فرد جایگاه و اقدامات ویژه‌ای داشته باشد.

استاندار اصفهان در ادامه در رابطه با بندر خشک گفت: اینکه کدام معاونت وزارت اقتصاد مسائل مربوط به بندر خشک را بر عهده داشته معلوم نبود اما جدیداً جایگاه آن مشخص شد و در استان نیز مکان‌یابی و شاخص‌های آن بررسی شده و در سفر وزیر اقتصاد به اصفهان امیدوارم به یک جمع بندی کلی در این زمینه برسیم.

شورای هماهنگی در خصوص کشت پاییزه تصمیم می گیرد

زرگرپور با اشاره به میانگین بیکاری در استان گفت: در سال 95 میانگین کشوری بیکاری 12.2 درصد بود و این آمار در اصفهان 14.2 درصد بود. هشت عامل اصلی بیکاری در استان شناسایی شده است و تلاش می‌کنیم با رفع آن‌ها تا پایان سال میانگین بیکاری استان را تا حد میانگین کشوری کاهش دهیم و ایجاد 90 هزار شغل جدید تا پایان سال در دستور کار است.

وی اظهار کرد: در استان 90 درصد مشاغل در بخش غیردولتی است و در زمان رکود بیشترین آسیب به این بخش می‌رسد. علاوه بر این در استان 330 هزار دانشجو مشغول تحصیل است که شماری زیادی از آن‌ها هر سال فارغ‌التحصیل می‌شوند. 50 درصد نرخ رشد جمعیت استان مربوط به مهاجرت‌هایی است که باهدف دستیابی به شغل انجام می‌شود. سال گذشته نرخ اشتغال زنان در استان از مردان پیشی گرفت و تمام این عوامل نشان می‌دهد چرا نرخ بیکاری در استان بیش از میانگین کشوری است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در خصوص کشت پاییزه نیز شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود بر اساس میزان بارش‌ها و ورودی سد زاینده‌رود تصمیم می‌گیرد. در چهار سال گذشته با وجود شرایط بارش کمتر از امسال کشت پاییزه انجام گرفته است.

کد خبرنگار: 13020

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: