• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 968-21195-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دومین جشنواره زعفران ازان برگزار می‌شود

رییس شورای اسلامی روستای ازان گفت: دومین جشنواره زعفران ازان همزمان با فصل برداشت این محصول در سوم آذرماه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، محمدرضا ابراهیمی با بیان اینکه روستای ازان را می‌توان پرجمعیت‌ترین روستای استان اصفهان تلقی کرد، اظهار کرد: این روستا تنها روستایی است که مهاجرت نداشته و بیشتر مهاجر پذیر بوده است.

وی با بیان اینکه بیشتر مردم روستای ازان در حوزه ساخت و ساز و هم چنین کشاوزی فعالیت دارند، افزود: باید توجه داشت که یکی از مولفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد کشاورزی با مصرف بهینه آب است که این مهم مورد توجه کشاورزان روستای ازان بوده است.

رییس شورای اسلامی روستای ازان با اشاره به سابقه 48 ساله کشت زعفران در روستای ازان ادامه داد: از این رو به منظور ایجاد فضای نشاط و شادی در بین کشاورزان و اهالی روستای ازان برگزاری جشنواره زعفران را در دستور کار قرار داده و امسال دومین دوره این جشنواره را برگزار خواهیم کرد.

ابراهیمی شناساندن ظرفیت‌های موجود در روستای ازان و هم چنین بیان مشکلات و معضلات این روستا در حضور مسئولان را نیز از دیگر اهداف برگزاری جشنواره زعفران ازان اعلام کرد و افزود: علاوه بر این با توجه به اینکه روستای ازان از نگاه گردشگری و بوم‌گردی یکی از نقاط بکر و دیدنی بخش میمه محسوب می‌شود جلب گردشگر داخلی و خارجی نیز در این برنامه دیده شده است.

وی با بیان اینکه معرفی و تجلیل از کشاورزان برتر روستای ازان از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دومین جشنواره زعفران ازان است، گفت: هم چنین در نظر داریم در حاشیه برگزاری این جشنواره روش‌های تولید مکانیزه زعفران را نیز به کشاورزان روستا آموزش دهیم.
ثبت برند زعفران ازان در دستور کار است

وی تصریح کرد:  آشنایی با روش‌های جمع آوری، فرآوری زعفران و عرضه، تبیین خواص زعفران و آموزش روش‌های بسته بندی و عرضه زعفران به صورت بهداشتی و نیز بهبود کیفیت و حفظ جایگاه زعفران ازان از دیگر اهداف برگزاری دومین جشنواره زعفران ازان است، هم چنین ثبت برند زعفران به نام ازان نیز در این جشنواره مورد نظر برگزارکنندگان است که با یاری همه دست اندرکاران تحقق خواهد یافت.

رییس شورای اسلامی روستای ازان با اشاره به سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در روستای ازان تصریح کرد: در این روستا علاوه بر زعفران محصولاتی هم چون گل محمدی، جو، گندم، بادام و زرشک نیز کشت می‌شود، اما بیشترین سطح زیر کشت متعلق به زعفران با فضایی معادل 80 هکتار است.

وی با بیان اینکه سالانه معادل 250 کیلوگرم زعفران از سطح زیرکشت این محصول در روستای ازان برداشت می‌شود، اضافه کرد: به منظور استفاده بهینه از خاک و منابع آبی روستای ازان در خصوص کشت مکانیزه زعفران، شرکتی تأسیس شده تا با همکاری مسئولان قطعه زمینی از طریق مستثنیات در اختیار  کشاورزان قرار گیرد و کشت زعفران و گل محمدی به صورت مکانیزه شروع شود.

ابراهیمی با اشاره به کیفیت بالای زعفران تولید شده در ازان اظهار کرد: خاک حاصلخیز و برداشت آب از قنوات برای آبیاری زعفران‌ کیفیت زعفران تولید شده در این روستا را افزایش داده و بر اساس آنالیزی که روی زعفران ازان انجام شده درصد خلوص آن بالای 86 درصد است و از لحاظ عطر و بو بسیار برتر از دیگر محصولات موجود در بازار است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: