• جمعه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-790-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بزرگداشت کوچکی برای "نصف جهان"!

روز اصفهان برای هشتمین سال پیاپی توسط جمعی از سمن‌های مردمی اصفهان نکو داشته شد. این نکوداشت آرام، اما پر حاشیه بود. بی مهری جمعی از مدیران، تاخیر در حضور که گویی این روز‌ها ارتباطی مستقیم با سمت افراد دارد و تقابل دو شهردار در این مراسم شایان توجه بود.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، آیین نکوداشت اصفهان درسالن همایش‌های اتاق بازرگانی اصفهان در حالی برگزار شد که تا 1 ساعت پس از آغاز برنامه تعداد انگشت شماری از مدعوین به مراسم رسیده بودند و شهردار سابق اصفهان زودتر از شهردار فعلی به آیین رسید.

در روز نکوداشت اصفهان اختلاف نظر وجود دارد. برخی آن را نخستین روز از آذرماه و برخی سومین روز از اردیبهشت ماه می‌دانند. پیش از این نیز به شهردار سابق اصفهان برای صرف بودجه‌های شهر برای دوبار برگزاری آیین نکوداشت اصفهان در سال انتقاداتی شده و وی اظهار کرده بود برای فرزند عزیز چندبار در سال نیز تولد گرفته شود کم است.

با این وجود و علیرغم اینکه همواره مدیران شهری و مسندنشینان از اهمیت سپردن فعالیت‌های اجتماعی به فعالان محیط اجتماعی می‌گویند، آن هنگام که برنامه‌ای توسط یکی از سمن‌ها برگزار می‌شود به طور واضح مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد که نشان آن حضور نیافتن و یا با منت و تاخیر حضور یافتن مسئولین است که حضورشان، حداقل حمایتی است که در عمل می‌توانند از این برنامه‌ها داشته باشند.

آیین نکوداشت اصفهان نیز به همت جمعی از فعالان اجتماعی و اصفهان دوستان از جمله انجمن دوستداران اصفهان و جمعیت دوستداران محیط زیست با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اصفهان برگزار شده بود. بعد از گذشت یک ساعت از آغاز برنامه هنوز بخش اعظم صندلی‌ها خالی و عملا از مسئولین کسی جز یک نفر از اعضای شورای شهر در سالن حضور نداشت.

شهردار سابق اصفهان (شهردار فعلی یزد) شاید نخستین شخصی بود که پا به مراسم گذاشت. تاخیر در آغاز که بلای جان همه برنامه‌ها، مراسم و همایش‌ها است از یک سو و تاخیر در حضور افراد در این برنامه‌ها از سوی دیگر. به نظر می‌رسد هرچه مسند افراد بالاتر باشد باید لاجرم با تاخیر بیشتری در برنامه‌ها حضور پیدا کنند.

400 سال به عقب باز گشته‌ایم

در ابتدای برنامه سیروی شفقی- دبیر علمی همایش، گفت: اصفهان قلب اقتصاد و صنعت ایران است و علیرغم اینکه سند جامع مدیریت آب زاینده رود، تقسیم‌نامه شیخ بهایی بیش از 400 سال پیش در آن تنظیم شده است امروز با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان است.

وی ادامه داد: چهار سده پیش سندی کامل و بی نقص برای مدیریت واحد و یکپارچه رودخانه زاینده‌رود وجود داشته است و امروز با اتفاقاتی که رخ داده است می‌توان گفت در این زمینه چهارصد سال به عقب بازگشته‌ایم. امروز برای اصلاح این انحراف تاریخی به همه سازمان‌ها دولتی و غیر دولتی نیاز داریم.

دبیر علمی همایش نکوداشت زاینده‌رود افزود: باید پیش از اینکه اصفهان را از بین برده و فرزندانمان را در زمین سرگردان کنیم به سمت توسعه پایدار حقیقی حرکت کنیم. اعتقاد داریم جاذبه‌های سرشاری در جای جای اصفهان وجود دارد که باید بر روی آن‌ها تمرکز کنیم.

اصفهان، شهر ایران شناسی

فریدن الهیاری- مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گرچه اظهارات همیشه را تکرار کرد اما از اصفهانی گفت که کانونی فرهنگ ساز و تمدن ساز است و ادامه داد: اصفهان را باید در اسطوره‌ها و در دل هزاره‌ها شناخت. اصفهان کانون مهمی برای ایران مداری است که نه تنها به مردم اصفهان و ایران بلکه به جهان تعلق دارد.

وی با اشاره به وجود 23 هزار اثر واجد ارزش تاریخی ادامه داد: هزار و 850 مورد از این آثار در فهرست آثار ملی به ثبت رسید است. دو اثر از این استان در فهرست آثار ناملموس جهانی ثبت شده است و اصفهان رتبه اول در آثار فرهنگی نا ملموس را دارا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اصفهان از نظر رشد طبیعت گردی رتبه اول را داراست و تا کنون بیش از 18 شهرستان و 200 روستا به تجهیزات بوم‌گردی مجهز شده است. سعی داریم گردشگری را به دورترین روستاها ببریم.

پژوهشی درباره زلزله در اصفهان وجود ندارد

محمدرضا حائری مازندرانی- شهرسازی که به گفته خود تا کنون در اصفهان پژوهش و مطالعه‌ای جدی نداشته و به همین خاطر چندان حرفی برای گفتن درباره این شهر ندارد، گرچه شاید علت دعوت از او برای سخن‌وری جای سال دارد اما ابتدا از احتمال وقوع زلزله گفت که البته بحث داغ در این روزها محسوب می‌شود و سپس با بازی با کلمات از مفهوم اصفهان گفت.

وی اظهار کرد: در شعاع 100 کیلومتری اصفهان 63 گسل فعال وجود دارد اما خوشبختانه از آنجایی که در اصفهان هرگز زلزله بزرگی ثبت نشده است امروزه پژوهش جدی و دقیقی درباره احتمال وقوع زلزله در اصفهان وجود ندارد.

این شهرساز سپس بر طبق عادت از زاینده رود گفت که مورد تشویق حاضران واقع شد و ادامه داد: امروز باید این شهر را نجات دهیم. اصفهان همتراز یک مفهوم یکپاره و بی بدیل است. اصفهان را نمی‌توان حفظ کرد و در عین حال هر روز قسمتی از آن را جدا کرد و با خود برد.

روز جهانی قرمه سبزی در نکوداشت اصفهان

در ادامه این آیین که البته به تازگی شهردار و یکی دیگر از اعضای شورای شهر و در ساعت پایانی به آن ملحق شده‌اند امین ناطقی- پژوهشگر فرهنگ غذایی از اهمیت توجه به فرهنگ غذایی اصفهان به عنوان عاملی برای جذب گردشگر سخن به میان آورد و گفت: اصفهان به خاطر طبیعت چهار فصلی که دارد، دارای فرهنگ غذایی متنوع و جذابی نیز است.

وی در ادامه از روز جهانی قرمه سبزی سخن گفت و افزود: غذا عامل پیوند دهنده طبقات مختلف جامعه و حتی فرهنگ های مختلف است. همچنین غذا ارتباط دهنده عالم مادی با عالم بالا است و می‌تواند جاذبه‌ای ویژه به حساب بیاید.

در آخرین بخش از این آیین اندکی عجیب، مهدی جمالی نژاد- شهردار سابق اصفهان به خاطر تلاش برای احیای اصفهان! محمدحسین نصر اصفهان- رییس پژوهشگاه رویان اصفهان علیرغم حضور نداشتن، به خاطر شبیه‌سازی قوچ قمیشلو که متعلق به سال 94 است و تیم فوتبال نوجوانان باشگاه نوژن به خاطر درج تصویر همین قوچ بر روی لباس‌هایشان مورد تشویق قرار گرفتند.

بارها با آمدن نام مهدی جمالی‌نژاد حاضران به تشویق وی پرداختند! اما این اتفاق برای شهردار فعلی اصفهان رخ نداد. بخش قابل توجه اینکه وقتی سه مدعو برای تقدید بر روی صحنه دعوت شدند، شهردار اصفهان به سخنرانی پرداخت.

قدرت‌الله نوروزی در حالی که نسبت به  سخنرانی درحالی که سه نفر بر روی صحنه دست به سینه ایستاده‌اند ابراز ناراحتی کرد، گفت: قصد داشتم سخنانی دیگر ایراد کنم اما در این شرایط باید به صورت بداهه از چیزهای دیگری حرف بزنم.

وی دست و پا شکسته به شعار این آیین که بر روی پوسترها نقش بسته بود اشاره کرد و گفت: اصفهان برای همه و اصفهان برای همیشه باید باقی بماند. اصفهان شهری است که برای همه جهانیان دارای افتخار است. اگر بخواهیم در اصفهان کاری انجام داده و محیط زیست را نیز تحت تاثیر قرار دهیم راه اشتباهی را طی می‌کنیم.

شهردار اصفهان گفت: باید برای حفظ اصفهان به سمت پایداری و شهر هوشمند حرکت کنیم. باید تلاش کنیم تحریم مردمی از میدان امام علی و دیگر پروژه‌های شهری برداشته شود.

وی در انتها به درستی از پراکندگی سخنان و نبود انسجام کافی در ایراد سخن‌رانی خود پوزش خواست و از شهردار سابق اصفهان قول گرفت در حد توان به شهرداری اصفهان کمک کند.

در انتها مهدی جمالی نژاد بعد از دریافت لوح تقدیر چند دقیقه‌ای به سخن گفتن پرداخت و با بغضی مشهود، از دوران تصدیگری خود و تلاشی که به صورت شبانه‌روزی توسط شهرداری اصفهان انجام می‌شد سخن گفت!

در انتها این آیین بدون هیچگونه نتیجه‌گیری و خروجی قابل توجهی به اتمام رسید و این سوال در ذهن همگان باقی ماند که هدف از نکوداشت شهری که روز به روز به بحران نزدیک تر می شود، چیست؟

کد خبرنگار: 13051

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: