• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-693-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ديپلماسي علمي گروه علوم سياسي دانشگاه اصفهان در ترکیه

دانشجويان گروه علوم‌سياسي دانشگاه اصفهان به سرپرستي دكتر علي اميدي،استاد روابط بین الملل به مدت يك هفته در دانشگاه "مرمره" استانبول حضور يافتند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، دانشگاه مرمره يكي از مهم ترين دانشگاه هاي تركيه با ۳ هزار عضو هيئت علمي و ۸۰ هزار دانشجو در زمره يكي از بزرگترين دانشگاه‌هاي جهان قرار دارد. 

هيئت اعزامي دانشگاه اصفهان متشكل از دانشجويان برتر مقطع تحصيلات تكميلي گروه علوم سياسي بوده که در كنفرانس علمي برگزار‌شده در دانشگاه مرمره تحت عنوان «روابط ایران و ترکیه» به ارایه ديدگاه‌هاي خود در مورد روابط دو کشور در پرتو تحولات نوين منطقه اي پرداختند و در حاشيه كنفرانس نیز در قالب گفتگوهاي دوجانبه به راهكارهاي توسعه و تعميق همكاري‌هاي علمي ميان دانشگاه اصفهان و دانشگاه‌هاي تركيه به تبادل نظر پرداختند. 

دكتر اميدي در این كنفرانس به تحليل ابعاد و پتانسيل‌هاي روابط دو کشور پرداخت. استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان ضمن معرفی اشتراکات فرهنگی وسیع میان دو کشور بر ضرورت توسعه روابط فرهنگ محور تأکید کرد. 

در ادامه آزیتا صالحی، دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان در سخنرانی خود تحت عنوان «دریچه‌ای نوین به دیپلماسی و گفتگوی بین تمدن‌ها در جهان از دیدگاه مولانا» ضمن مطرح کردن یکی از مفاهیم مثنوی معنوی (پیام یگانگی و پیوند در جهان هستی) و تحلیل ارتباط آن با مشکلات سیاسی دنیای امروز، بر ضرورت تحقق فصلی نوین در ارتباطات بین‌الملل و گفت‌وگوی میان تمدن‌ها اشاره کرد. 

همچنین مریم قربانی، دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه اصفهان نیز طی سخنرانی تحت عنوان «همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و امنیت منطقه‌ای ایران و ترکیه» که به زبان ترکی استانبولی ارایه شد، به موضوع همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و پیامدهای سیاسی-امنیتی آن برای کشورهای منطقه از جمله ایران و ترکیه پرداخت و راهبردهایی که دو کشور برای حفظ امنیت منطقه در پیش گرفته‌اند را مورد بررسی قرار داد. 

در پایان پنل اول، سعید سلیمان‌زاده، دانش آموخته كارشناسى ارشد روابط بين‌الملل دانشگاه اصفهان به تجزیه و تحلیل «روابط ایران و آمریکا در دوران پسابرجام» پرداخت و مؤلفه ایران‌ هراسی در سیاست‌خارجی ترامپ را به عنوان مانعی جدی برای کارآمدی برجام معرفی کرد. سلیمان‌زاده در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان، به پرسش‌های متعدد حضار در خصوص سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و در پنل دوم نیز به عنوان سخنران اصلی، در خصوص «سیاست خارجی جدید آمریکا و تأثیر آن بر روابط ایران و ترکیه» به معرفی دیدگاه‌های دو طرف پرداخت.

در ادامه اين سفر اعضاي تيم علمي دانشگاه اصفهان در كلاس‌هاي مقاطع گوناگون دانشكده علوم‌سياسي دانشگاه مرمره حضور يافتند و ضمن آشنايي با نحوه تدريس دروس مختلف، با اساتيد و دانشجويان اين دانشكده به بحث و گفتگو پرداختند. احمد کاظم‌زاده و احسان فلاحی، دانشجویان دکترای روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان در رابطه با شیوه‌های تدریس و سرفصل‌های آموزشی با دانشجویان دکتری و اساتید گروه علوم‌سیاسی دانشگاه مرمره تبادل نظر و مزایا و معایب شیوه‌های تدریس دروس مختلف را مورد‌ ارزیابی قرار دادند. 

همچنین دكتر علي اميدي در چارچوب ديپلماسي علمي دانشگاه اصفهان با پروفسور «رجب بوزالگان»، معاون ریيس دانشگاه مرمره و ریيس دانشكده علوم‌سياسي اين دانشگاه ديدار کردند. از مهم ترين دستاوردهاي اين سفر، فراهم شدن مقدمات امضاي سند همكاري ميان رؤساي دو دانشگاه است كه در آينده نزديك صورت مي‌گيرد. 

حضور در كنسولگري جمهوری اسلامی ایران و ديدار با سركنسول و رايزن فرهنگي ‌ايران در استانبول از ديگر ابعاد اين سفر بود. اسدزاده، سركنسول ايران در استانبول در مراسم استقبال از تيم علمي دانشگاه اصفهان ضمن ضروري خواندن اين سفرها، بر لزوم هماهنگي دانشگاه ها و مراكز علمي با وزارت امور خارجه تاكيد كرد و آن را باعث افزايش بازدهي اين سفرها در قالب ديپلماسي عمومي ‌ايران دانست. 

عبدالرضا راشد، رايزن فرهنگي ‌ايران در تركيه نيز با اشاره به نقش‌سازنده سفرهاي علمي در تقويت ديپلماسي عمومي و فرهنگي كشور، افزايش هدفمند اين سفرها را عاملي مهم در پيشبرد اهداف سياست خارجی کشور خواند. در پايان نیز از حمايت هاي بي‌شائبه دكتر امير رحيمي، معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان و دكتر ارهان دوگان از دانشگاه مرمره براي تحقق اين سفر تقدير به عمل آمد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: