• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1690-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

الهياري: تاکید ميراث بهره برداری از خانه‌های تاریخی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: تاکید سازمان به بهره برداری از خانه‌های تاریخی است و تلاش این است که این خانه‌ها متناسب با اولویت‌ها واگذار شود.

فریدون الهیاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: 60 باب خانه تاریخی در اصفهان و  تعدادی هم در شهرستان‌ها در تملک میراث فرهنگی شهر است. حدود 15 خانه در اختیار دستگاه‌ها و نهادها قرار گرفته است. مانند دانشگاه هنر و ... و حدود 10 مورد از این خانه‌ها نیز به بخش اداری خود سازمان میراث فرهنگی تبديل شده است.

وی افزود: حدود 30 مورد از خانه‌ها در تملک هستند ولی دارای شرایط متفاوتی هستند و برخی از آنها 40 سال پیش در تملک میراث فرهنگی قرار گرفته و بخشی آسیب ديده و به دلايل طبيعي تخریب شده است. برخی هم سرپا بودند و شرایط بهتری داشتند که در اختیار پرسنل سازمانی قرار می‌دادند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: عنوان پستی سرایدار در اختیار این افراد نبوده ولی حضورشان برای حفاظت و نگهداری بوده است. اما دستگاه‌های نظارتی این موضوع را دچار اشکال دانستند و مجبور شدیم این خانه‌ها را تخلیه کنیم و هر چه توضیح و توجیه کرده‌ایم خیلی موثر نبود و نتوانسته‌ایم به جمع بندی دقیقی برسیم.

الهیاری با اشاره به این موضوع که تاکید سازمان به بهره برداری از خانه‌های تاریخی است، گفت: بهره برداری از دو طریق انتخاب سرمایه گذار و در قالب کاربری‌های دیگرانجام می‌شود اما مشکلی که وجود دارد، این است که واگذاری این بناها نباید در قالب بحث‌های مالی متعارف مانند مزایده و مناقصه صورت گیرد در نتیجه واگذاری آن‌ها با سرعت کمتری انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که این خانه‌ها متناسب با اولویت‌ها واگذار شود  فعالیت‌های فرهنگی هنری، گردشگری و صنایع دستی اولویت‌هایی است که برای واگذاری خانه‌ها مد نظر قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: معمولاً خانه‌هایی که تا به امروز در اختیار میراث فرهنگی مانده است با چند مشکل اساسی روبرو هستند. ابتدا اینکه از نظر سازه و فضا دچار مشکلات اساسی هستند و یا تقاضاهایی از این خانه‌ها است که برخی از خانه‌ها باقی مانده توانایی پاسخگویی به آنها ندارند.

الهیاری افزود: برخی دیگر از خانه‌ها در موقعیت مکانی و جغرافیایی مناسبی برای سرمایه گذاری نیست و یا اینکه فضای کافی و قابل توجیهی برای سرمایه گذاری ندارند.

وی با تاکید بر این موضوع که برخی از این خانه‌ها فرسوده و تخریبی هستند و قابلیت سرمایه گذاری ندارند، گفت: باید فردی واقعا عاشق باشد تا چند سال از سرمایه و عمر خودش را برای بهبود چنین خانه‌هايي بگذارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار کرد: از 60 مورد خانه عنوان شده 30 خانه که امروز در حال استفاده است و 15 مورد در مزایده قرار گرفته و فقط 10 خانه است که با مشکلات اساسی روبرو است. هرچند این خانه‌ها نیز طی 40 سال گذشته دچار مشکل شده‌اند و این نیست که همین امروز خانه‌ها تخریبی شده باشند.

الهیاری در خصوص برخی چالش‌های میان میراث فرهنگی مدیریت شهری گفت: چالش اساسی امروز شهرداری و میراث فرهنگی بر سر مدل توسعه مدرن است که اعتقاد ما بر این است که این مدل توسعه‌ای نیز می‌تواند با میراث فرهنگی هماهنگ باشد.

وی ادامه داد: اگر مسئولان مدیریت شهری به این جمع بندی برسند که میراث فرهنگی یک مانع توسعه‌ای نیست بلکه می‌تواند توسعه پایدار شهری را بهبود ببخشد و به مدیریت و درآمدزایی مدیریت شهری کمک کند آن موقع مدیران شهرداری برای جلوگیری از تخریب میراث خود پیش قدم خواهند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری و میراث فرهنگی تاکنون تعاملات زیادی با یکدیگر داشته‌اند و این موضوع قابل ارائه و حل و فصل است و امکان اجرایی شدن دارد، در مدیریت جدید شهری نیز باید اندکی صبر كنيم چراکه می‌توان با مدیریت فعلي شهری تعامل داشت.

کد خبرنگار:13023

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: