• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2491-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عابدی: هر جا حقابه باشد کسی نمی تواند دستور دیگری دهد

مناظره علمی میان حیدرعلی عابدی و حجت الاسلام جعفری پیرامون بحران آب در اصفهان و چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.

به گزارش ایسنا_منطقه اصفهان، همایش گفت وگوی علمی پیرامون بحران آب در اصفهان و چهارمحال و بختیاری شامگاه گذشته (شنبه) در دانشگاه شهرکرد برگزار شد. در این همایش حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام امیرقلی جعفری رییس کمیته صیانت از آب چهار محال و بختیاری به گفت وگو و مناظره پرداختند.

در ابتدا عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دوستانم در اصفهان مرا ترساندند که به این مناظره نیایم، چرا که واکنش های سیاسی ایجاد می شود و به اسم یک جریان خاص تمام خواهد شد. اما نه من تصمیم گیرنده هستم نه آقای جعفری. تنها برای مطالبه گری آب، تفهیم مشکلات دو استان و پیگیری این مشکلات از مسئولان اجرایی، به این مناظره آمده ام، زیرا برخی به دنبال اتصال موضوعات به مسایل امنیتی و سیاسی و در نهایت شانه خالی کردن از بار مسئولیت هستند.

وی با بیان اینکه منافع ملی از منافع تک تک افراد مهمتر است، اضافه کرد: باید چاره ای برای حل موضوعات و مشکلات پیرامون مساله آب شود. مواضعی که مطرح می شود دیدگاه کارشناسی به دور از مسایل سیاسی است، البته موضوعاتی که بیان می کنم صحبت مجمع نمایندگان استان اصفهان با گرایش های مختلف سیاسی است.

در ادامه رییس کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری سخنرانی خود را آغاز کرد و گفت: امیدوارم فضای ایجاد شده باعث روشنگری و تببین مسایل به دور از فضاهای حاشیه ای شود و دانشجویان با روحیه پرسشگری و با شنیدن صحبت ها خودشان مطلب درست را انتخاب کنند.

جعفری خاطر نشان کرد: اعتقادم نسبت به مردم ولایتمدار اصفهان یک نگاه دارای پیشینه از زمان جنگ است. بحث هایی که اینجا گفته می شود مربوط به مردم اصفهان نیست، بلکه بحث های کارشناسانه است و اعتقاد دارم مشکلاتی در میان مسئولان استان اصفهان وجود دارد که آنها را نیز بیان خواهم کرد.

وی با بیان اینکه کسی نمی تواند بین دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری جدایی ایجاد کند، اظهار کرد: مردم این دو استان با هم دوست و برادر هستند. مشکلی بین مردمان این دو استان وجود ندارد و مشکلات میان مسئولان و مدیران است. انتظار می رود مردم اصفهان نیز  ظلم را برنتابند و سکوت نکنند.

عابدی برای شروع مناظره به این پرسش که "برای تحقق جریان همیشگی زاینده رود که صحبت خودتان است، تا کنون چه تدابیر مدیریتی انجام شده است؟" پاسخ داد و گفت: قطعا زاینده رود جاری خواهد شد و برای این موضوع راهکارهایی وجود دارد. راهکار اول ساماندهی رودخانه زاینده رود است؛ رودخانه در حال حاضر بی در و پیکر است و به جای ساماندهی، بیشتر به اتهام زنی پرداخته ایم. 120 روستای اصفهان در حال تبدیل شدن به ویرانه و کویر هستند و ساکنان آنها به اصفهان مهاجرت می کنند. مشکلات تا حدودی با ساماندهی رودخانه رفع خواهد شد.

از تالاب گاوخونی تا کوهرنگ باید ساماندهی شود

وی افزود: از تالاب گاوخونی تا کوهرنگ باید ساماندهی شود و هر لوله ای که آب از رودخانه برداشت می کند چه در اصفهان و چه در چهارمحال و بختیاری باید دارای شناسه، تابلو و کنتور باشد. در حال حاضر از هیچ لوله ای با حساب و کتاب آب برداشت نمی شود و  حدود 700 لوله هم در اصفهان و چهارمحال وجود دارد که آب از رودخانه برداشت می کند.

عابدی، هم چنین تنظیم مصارف بر اساس منابع را برنامه دیگر خروج از بحران ذکر کرد و ادامه داد: تصمیم گیرنده در مورد آب سازمان های آب نیستند، وزارت نیرو نیز به دلیل اینکه امتحانش را بد پس داده حق تصمیم گیری ندارد، آنکه تصمیم می گیرد شورای عالی آب است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطرنشان کرد: بعضی از جلسات شورای عالی آب، مختص موضوع خاصی است و دهمین و سیزدهمین جلسه مختص آب زاینده رود بوده است. در جلسه دهم تصمیم گرفته شد، نباید بارگذاری جدید روی زاینده رود شود. در جلسه سیزدهم نیز منابع مصارف مشخص شد. منابع کشاورزان حقابه دار و محیط زیست، از تونل یک و رودخانه طبیعی است. آب شرب و قسمتی از صنعت از تونل دوم، سوم و چشمه لنگان و بهشت آباد باید تامین شود، اما حالا این مصارف بدون تناسب اختصاص پیدا کرده است.

مهاجران سهمیه آبی به اصفهان نمی آورند

عابدی اضافه کرد: مهاجران وارد اصفهان شدند، اما سهمیه آبشان را که با خود نیاورده اند و باید فکری به حال این افراد شود.

جعفری در ادامه به صحبت های عابدی اشاره کرد و گفت: طالب جاری شدن زاینده رود برای همیشه هستید و این حرف بسیار خوبی است. در استان چهارمحال و بختیاری یک طرح غیر مصوب در استان وجود ندارد و اگر شما برداشت از رودخانه را یک کار بی حساب و طرح غیر تخصصی می دانید موارد تخلف را ذکر کنید. اما من موارد برداشت های غیرمجاز از استان اصفهان را برایتان لیست می کنم.

وی ادامه داد: می گویید وزارت نیرو را قبول نداریم. من تعجب می کنم. مر قانون اساسی است. شورای عالی آب کجای قانون قرار دارد؟ آنچه را که قانون اساسی و مجلس گفته را قبول ندارید، حال اگر شورای عالی آب فرضا قانونی باشد در شورای عالی آب وزیر کشاورزی، نیرو و صنایع نیز حضور دارند.

رییس کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری افزود: همین شورای عالی آب، در جلسه دهم اعلام می کند تونل گلاب غیرقانونی است، اما در جلسه سیزدهم نظرشان را تغییر می دهند. چرا قانون را دور می زنیم. چرا شورای عالی آب اینقدر متشتت است؟

جعفری خاطرنشان کرد: نمی توان وزارت نیرو را کنار بگذاریم. چون شورای عالی آب غیر تخصصی است و حرف هایشان تغییر می کند. در ابتدای جلسه اعلام کردید شما را برای حضور در جلسه ترساندند؛ مردم شریف و نجیب چهارمحال و بختیاری محترمانه در حال برخورد هستند؛ چرا دوستانتان شما را ترساندند؟

کشاورزان بهترین ناظر هستند

عابدی اضافه کرد: چه کسی بهتر از کشاورزان می تواند ناظر باشد؟ پیشنهاد می کنم نماینده صنف کشاورزان اصفهان و چهارمحال و بختیاری ناظر بر رودخانه باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: متاسفانه به دلیل سیاست های غلطی که وجود داشته، مراکز استان هایی مانند اصفهان مرکز مهاجرت شده اند و اگر فرمولی برای حل این معضل وجود داشته باشد، استقبال می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هر طرحی که بخواهد بدون مجوز از رودخانه برداشت کند، غیرقانونی است، اظهار کرد: وزارت نیرو در سال های قبل با اجرای طرح هایی نتوانست پنج سال بعد را پیش بینی کند و حال متوجه بحران آب در کل کشور می شود. نتیجه آن، این می شود که آقای جعفری و من اینجا می نشینیم و سر مسایلی که در تخصصمان نیست صحبت می کنیم، چون جای را خالی می بینیم و به همین دلیل وارد این موضوعات شده ایم. هر کار غلطی را قبول ندارم و هر کار درستی را قبول دارم. من و حاج آقا به اینجا آمده ایم تا روشنگری کنیم. در استان اصفهان با چاه های غیرمجاز و برداشت های غیرقانونی برخورد شده است.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: بحث ما یک چیز است و آن هم حقابه. هر جا در روستاهای استان اصفهان می روم مردم و کشاورزان می گویند حقابه من چه شد؟ انتظار داریم بر اساس فتوای مراجع، احادیث و آیات قرآن، حقابه ها به رسمیت شناخته شود. هر جا حقابه بود نه وزیر نیرو نه هیچ کس دیگری نمی تواند دستور دیگری دهد.

عابدی افزود: از وزارت نیرو سوال کردیم چگونه از حقابه کشاورزان اصفهان در حال حراست هستید؟ وزارت نیرو آورده مشخصی دارد و از طرف دیگر آورده کشاورزان، تونل اول و رودخانه طبیعی است. آورده وزارت نیرو از تونل دوم و چشمه لنگان در بهترین حالت  354 میلیون مترمکعب می شود؛ وزارت نیرو حق دارد این میزان را به هر جا دوست دارد بدهد. مجوزهای برداشتی را که وزارت نیرو تاکنون به هر جا داده سرجای خود، اما بیش از این نمی تواند مجوز صادر کند.

جعفری گفت: شما در مجلس سوگند یاد کردید و می گویید با هر طرح اشتباهی مخالف هستید؛ حال سوالی دارم گلاب قانونی است یا غیرقانونی؟ اگر قانونی است مستندات آن چیست؟ سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و وزارت نیرو این پروژه را رد کرده اند و افراد متخلف باید پای میز محاکمه آورده شوند. شجاعانه و عالمانه بگویید گلاب قانونی است یا غیرقانونی؟

هر طرحی که منبع آن مشخص نباشد مردود است

عابدی در پاسخ اظهار کرد: بله قسم خوردم که به قانون عمل کنم. تا زمانی که منبع آب گلاب مشخص نشود با آن مخالف هستیم. هر طرحی که منبع آب آن نامشخص باشد از نظر من و قانون مردود است.

در ادامه جعفری اضافه کرد: بیش از 200 میلیارد تومان از بیت المال برای تونل گلاب هزینه شده است. به عنوان قانونگذار این افراد را که تخلف کرده اند به دادگاه معرفی می کنید؟

عابدی پاسخ داد: معتقدیم هر فرد متخلفی که برداشت غیر قانونی می کند باید محاکمه شود و پیگیر آن هستیم و باید پاسخگو باشند.

جعفری گفت: شما در استان اصفهان از طرح گلاب قرار است به 14 شهرستان آب دهید در حالی که گلاب ظالمانه ایجاد شده است.

هر نوع برداشتی که به کشاورزی تعرض کند محکوم است

عابدی اظهار کرد: هر نوع برداشتی که به کشاورزی اصفهان و چهارمحال و بختیاری تعرض کند محکوم است. حالا شما بگویید منبع بن-بروجن کجاست؟ از کدام بچه صغیر اصفهانی و کشاورز قرار است این آب گرفته شود؟ حقابه کشاورزان کجاست؟ چگونه باید محقق شود؟ برای گلاب و بن -بروجن هر طرح دیگری، ابتدا باید منبع آب مشخص شود و غیر از این ظلم در حق کشاورزان است.

وی با بیان اینکه، وزارت نیرو به عنوان شریک به زاینده رود ورود کرده، اما کلاهمان را برداشته است، گفت: در مجموع وزارت نیرو تا کنون 900 میلیون مترمکعب آب به بخش های مختلف دو استان تخصیص داده است. اما منابع مصرفی بیش از این میزان است و برای تامین آن دست در کاسه کشاورزان می کنیم. باید دو استان دست به دست هم بدهند تا منابع تخصیص داده شود. باید مدیریت درست را از مسئولان بخواهیم و بر اساس مصارفی که ایجاد می کنند منابعی را اختصاص دهند.

بر روی بهشت‌آباد تبلیغات منفی زیادی شده است


نماینده مردم اصفهان اظهار کرد: بر روی بهشت‌آباد تبلیغات منفی زیادی شده است، در حالی که سیلاب ها وارد این تونل می شد. اما با حرف های زیست محیطی اعلام شد که بهشت آباد درست نیست؟ زاینده رود محدود است و یک پرسش مطرح است که برای مصارف چهار محال چه پیش بینی شده است؟ برای 10 سال آینده آیا منابعی برای این استان برای تخصیص آب وجود خواهد داشت؟

رییس کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: آقای عابدی، وزارت نیرو و شورای عالی آب را قبول ندارد، پس چه کسی باید آب را تخصیص دهد؟ کشاورزان بگویند؟ اینکه هرج و مرج است. سوالم اینجاست که صنعت حقابه داشته؟ در حالی که برای چهارمحال حقابه ای در نظر گرفته نشده. برداشت ها و تخصیص ها 237 میلیون مترمکعب در نظر گرفته شده است اما حقابه ای وجود ندارد. حقابه چهارمحال کجاست؟

جعفری افزود: منبع بن-بروجن همین 237 میلیون مترمکعب آب است. چرا وزارت نیرو کنتور نمی گذارد. منبع تونل گلاب 2 که زده شده و تمام شده کجاست؟ منبع ذوب آهن و فولاد کجاست؟ تا عمق کویر در اصفهان آب انتقال داده شده است، فضای سبز زیادی در شهر اصفهان آبیاری می شود. این ها را جواب بدهید.

عابدی اظهار کرد: اینکه شما مصوبات شورای عالی آب را قبول دارید ما را مشتاق تر می کند. برای همه حرف هایمان مسئولیم و باید پاسخ را در  فردای قیامت بدهیم. اگر دیگران خوششان بیاید مسئولیتمان بیشتر می شود.

یک سوم کارکنان فولاد مبارکه از چهارمحال هستند

این نماینده مجلس اظهار کرد:237  میلیون مترمکعب آب استان چهارمحال و بختیاری وقتی محقق می شود که تونل سوم و بهشت آباد محقق شود. چقدر برای این موضوع وقت گذاشته اید. منابع این آب کجاست؟ بهتر است دست به دست هم دهیم و از مسئولانمان بخواهیم که طرح بدهند و مشکلات را حل کنند. حقابه وجود دارد و وزارت نیرو باید آن را تخصیص دهد، حالا آمده ایم به شهردار خرده می گیریم که چرا فضای سبز در شهر وجود دارد.

وی افزود: فولاد مبارکه جزو منافع کشور است و حدود یک سوم از کارکنان فولاد مبارکه از استان چهارمحال و بختیاری هستند. کل فولاد مبارکه 24 میلیون مترمکعب آب مصرف می کند. طرح سوده جان بیشتر از این کارخانه، آب مصرف می کند. حالا بیایید حساب کنید که این طرح چقدر بازدهی دارد؟

عابدی اضافه کرد: تولیدات فولاد برای منافع کشور است، اما باز هم من از آن دفاع نمی کنم. با شعار نمی توانیم منابع آبی را تامین کنیم و مدیران تصمیمات غلط زیادی گرفته اند. باید مسئولان در مجامع مشترک بین دو استان طرح هایشان را بدهند. باید تلاش کنیم تا مصوبات شوری عالی آب را قدم به قدم اجرا کنیم.

سهم بن بروجن مشخص شود

وی افزود: در هر دانشگاهی در اصفهان با این مستندات حاضر می شوم و مناظره می کنم. یک طرح غیرقانونی از استان چهارمحال و بختیاری را بگویید. بن بروجن مصوبه هیات دو دولت را دارد، کجایش غیرقانونی است؟

عابدی خطاب به جعفری گفت:42 طرح با مشخصات غیرقانونی و غیرمجاز به وزیر نیرو نوشته ام که خدمت شما می فرستم. اگر سهم بن بروجن نیز مشخص شود در چارچوب قانون پذیرفته است. آب از حوضه کارون به زاینده رود می آید و از زاینده رود دوباره به کارون برمی گردد. این کاملا نادرست و غیرکارشاسی است.

در ادامه جعفری موضوع لابی گری در مافیای آب را مطرح کرد و گفت: در مصوبه شورای عالی آب گفته شده 237 میلیون متر مکعب سهم استان چهارمحال است. اگر وزارت نیرو و کارشناسان را قبول داریم که باید بپذیریم. طرح بن بروجن تمام تخصیصات و مجوزات را دارد.

وی با بیان اینکه گلاب یک سطر مجوز ندارد، ادامه داد: اگر غیرمجاز است باید با آن برخورد شود و این تونل جهنمی باید بسته شود. کارخانه فولاد نیز باید در کنار خلیج فارس باشد، اما مشاهده می شود فولاد در حال توسعه است.

عابدی تصریح کرد: نباید به تونل گلاب گفته شود گلاب جهنمی؛ مردم می خواهند از آب آن مصرف کنند. همانطور که بن-بروجن توجیه می شود، گلاب هم از توجیه شده است.

تونل گلاب به سهمیه های چهارمحال لطمه نمی زند

رییس کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: 15هزار چاه غیر مجاز باید در اصفهان بسته شود، برنج کاری باید تغییر کند، فضای سبزی که ایجاد شده و تا بالای کوه صفه درخت کاشته شده باید تغییر کند؛ مشکل در سوء مدیریت است.

عابدی پیرامون موضوع تغییر الگوی کشت گفت: در استان چهارمحال و بختیاری چرا آن قدر هلو کاشته اند که به فروش نرود و هلوها زیر درخت برای تبدیل به کود ریخته شد؟! الگوی کشت چهارمحال این است؟ بحث تونل گلاب به هیچ وجه به سهمیه های استان چهارمحال لطمه نمی زند و بحث داخلی استان اصفهان است.

مشکلات چهارمحال و بختیاری جزو نگرانی های ماست

این نماینده مجلس گفت: ما اینجا در مقابل روح شهدا و همه کسانی که گردنمان حق دارند نباید جز حقیقت بگوییم. باید از حق مردم استان اصفهان و چهارمحال دفاع کنیم. مشکلات استان چهارمحال و بختیاری نیز جزو نگرانی های ماست و نباید اجازه دهیم اختلافات بهانه ای دست مسئولان دهد.

وی اضافه کرد: مافیای آب وجود ندارد. در رابطه با بحث انفال نیز انفال جایی است که حقابه وجود نداشته باشد.

کد خبرنگار: 13017

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: