• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-2990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تفاوت بین گپ و مشاوره!

برای آنکه یک جلسه مشاوره با موفقیت انجام گیرد، باید در آغاز مشاوره روش‌ها و فنونی به کار گرفته شود که اضطراب مراجع را کاهش دهد؛ همچنین باعث شود بین مشاور و مراجع رابطه حسنه به وجود آید یعنی شرایطی ایجاد شود که در آن مراجع احساس امنیت و اطمینان کند، بدین معنی که هیچ عاملی که برای مراجع نگران کننده باشد وجود نداشته باشد و او با کمال راحتی و در یک جو گرم و پذیرا، مشکلات خود را بیان کند.

به گزارش خبرنگار ايسنا- منطقه اصفهان، در جلسه مشاوره، رهبری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چنانچه مشاور نتواند جلسه مشاوره را به درستی رهبری کند، چه بسا که از فنون مشاوره به موقع استفاده نشود و دستیابی به اهداف مورد نظر به سهولت میسر نشود.

سازمان دادن به جلسه مشاوره به معنای آن است که مشاور نحوه اداره جلسه مشاوره، مدت مشاوره، اهداف، محدودیت‌ها، و نقش مشاور و مراجع را مشخص می‌سازد. در واقع اکثر متخصصان، سازمان دادن را وسیله‌ای می‌دانند که مشاوره در قالب آن به سمت هدف پیش می‌رود و مانع از انجام اعمال پراکنده، سردرگمی و تکرار صحبت‌ها می‌شود.

در مواقعی مراجع به بحث‌های طولانی نامربوط می‌پردازد و به علل مختلف نظیر ترس، عدم اعتماد وجود اضطراب، نمی‌تواند حواس خود را متمرکز سازد و گاه بیان ذهنیات خود طفره می‌رود و سخنان او پراکنده و از هم گسیخته است در این مواقع، مشاور از فن مرورکردن استفاده می‌کند.

سومین نشست آموزشی تخصصی روانشناسان و مشاوران به همت فرهنگسرای پرسش سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با تدریس دکتر محمدرضا عابدی برگزار شد.

تفاوت بین گپ و مشاوره

محمدرضا عابدی، استاد دانشگاه و روانشناس در این نشست گفت: در تعهد، برخي از افراد نظریه محور و برخي نظر محور هستند و گاهی وسوسه می‌شوند که از نظرشان استفاده کنند در صورتی که تعهد یعنی روانشناس به نظریه‌اش برگردد در واقع تفاوت بین گپ و مشاوره همین است.

وی با اشاره به متغیرهای مشاوره‌‌ای اظهار كرد: این متغیرها شامل محتوایی، فرآیندی و رسالتی است که مشاوران بیشتر با متغیر محتوایی سر و کار دارند و در این متغیر زندگی خوبی برای مراجع تجویز می‌شود. مثلاً برای ازدواج می‌توان براساس دیدگاه محتوایی برخورد کرد که این متغیر با زندگی عاقلانه روبرو است اما گاهی باید تفاوت زندگی عاقلانه با عاقلانه زندگی کردن را برای مراجع شرح داد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال عاقلانه زندگی کردن یعنی چه؟ خاطرنشان کرد: زندگی عاقلانه زندگی‌اي است که مشکلات کمتری دارد اما در عاقلانه زندگی کردن فرآیند تصمیم گیری منطقی و عاقلانه به مراجع آموزش داده می‌شود.

وظیفه مشاور؛ ایجاد امنیت برای مراجع

عابدی ادامه داد: برای آموزش تصمیم گیری خوب به مراجع ابتدا باید قدرت خوب فکر کردن به آنها آموزش داد یعنی برای مدتی هر تصمیمی که می‌خواهد بگیرد در موردش فکر کند در واقع این مراجع تصمیم گیری را یاد می‌گیرد بعد از آن نیاز است مراجع انطباق‌پذیری که یک متغیر فرآیندی برای عاقلانه زندگی کردن است، را یاد بگیرد.

وی یکی از هنرهای مشاور را ايجاد امنيت دانست و در توضیح آن گفت: اولین فردی که به افراد امنیت می‌دهد مادر است و مشاور وظیفه دارد این امنیت را برای مراجعش تامین کند. در واقع امنیت یک متغیر فرآیندی است که با آموزش به دست نمی‌آید و با کارهای تخصصی مشاور ایجاد می‌شود مثلا وقتی کودکی شب ادراری دارد اول باید مشاور به او امنیت بدهد و بعد فرآیند مشاوره را طی کند.

 این روانشناس هنر ترغیب یا انگیزه بخش یك مراجع را از ضروریات یک مشاوره موفق دانست و اظهار كرد: کلمه تقویت برای حیوان‌ها به کار می‌رود پس وظیفه مشاور ترغیب است مثلا به مراجع بگوید چه قدرتی داشتی با اینکه پاهایت شکسته موفق شدی؟


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: