• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در راهروهای آسایشگاه روانی

"جنگ" در هر شکل و ابعادی، همواره یادآور دردها و رنج‌های بسیاری بوده است؛ آوارگی، ویرانی، کشتار و ... جنگ در تمام ابعاد و به هرشکل ممکن نتیجه‌ای جز ویرانی و آسیب‌های جبران‌ناپذیر برای مردمان جهان نداشته است. چه بسا انسان‌هایی که بر اثر جنگ زندگی و آینده خود را از دست رفته یافته‌اند، جنگ که عاملی جز انسان ندارد آشنا و غریب، کوچک و بزرگ یا نظامی و غیرنظامی نمی‌شناسد.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، سربازانی که در جنگ‌ها در اصطلاح، به وطن خویش خدمت می‌کنند یکی از اصلی‌ترین قربانیان این فاجعه انسانی هستند. سربازان جنگ پیش از آنکه سرباز باشند مانند دیگر هموطنان خویش شهروندانی هستند با سلایق و علایق متفاوت، با عادت‌ها و روزمرگی‌های منحصر به فرد. فارغ از اینکه چرا و چگونه این شهروندان عادی به سوی جبهه‌ها راهی می‌شوند، چگونگی انتخاب و مراحلی که این افراد طی می‌کنند تا به یک سرباز تبدیل شوند نیز شنیدنی است! مراحلی که خود چیزی از جنگ کم ندارند.

تئاتر " بازگشت به وطن" پر است از روایت‌های مستند و داستان‌هایی که از زبان سربازان جنگی آمریکایی از دوران آموزش و جنگ در عراق بازگو می‌شود.

محمدرضا رهبری، کارگردان تئاتر و رییس تالار هنر اصفهان، این روزها نمایشنامه «بازگشت به وطن» به نویسندگی هانس ورنر کروزینگر را به اجرا برده است. این تئاتر با موضوع جنگ به روایت سربازانی آمریکایی می‌پردازد که در جنگ آمریکا و عراق حضور داشته‌اند و اکنون به دلیل بیماری‌های روحی و روانی ناشی از فضای جنگ در آسایشگاه به سر می‌برند و از بیماری‌هایی همچون PTSD (اختلال استرسی پس از ضایعه روانی) رنج می برند.

رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به نمایش پیشین خود "ریچل کری" و در رابطه با رویکرد خود در به اجرا درآوردن نمایشنامه‌‌هایی با مضمون جنگ و روایت مستند از این رویداد گفت: جنگ و پرداختن به این مسئله یکی از دغدغه‌های من است. جنگ یکی از مسائل و مشکلاتی است که جوامع گوناگون را درگیر خود کرده است. در آثاری که داشته‌ام جوانب جنگ را در نظر گرفته‌ام نه صرفاً خود جنگ را مثل آدمی که به جنگ می‌رود، فردی که برای نجات دیگران به جنگ می‌رود. این آثار تنها به یک جبهه نیز اشاره ندارند بلکه جنگ در کارائیب، خلیج، کوزوو و... را در این آثار می‌بینید. ما تاثیر و تخریب این جنگ‌ها را هر روز شاهد هستیم. 

این کارگردان با اشاره به اثر اجرایی پیشین خود و چگونگی پرداخت به موضوع جنگ در دو اثر اخیر خود توضیح داد: جنگ‌ها واقعه‌های تاریخی هستند، ریچل نیز دغدغه انسانی دارد. در تئاتر «بازگشت به وطن» هم دغدغه انسانیت مطرح است و روح این افراد را که روانکاوی می‌کنیم می‌بینیم که این آدم‌ها هر یک دغدغه گوناگونی دارند ولی به جنگ گره ‌خورده‌اند.

وی ادامه داد: البته مسائل معاصر ما با جنگ درهم‌تنیده شده است. «هفتمین روز آرامش زمین» در مورد انقلاب کشورهای عربی بود. متأسفانه انسان معاصر درگیر جنگ است و پرداخت من به جنگ راهی برای پرداختن به دغدغه‌های انسان معاصر است.

رهبری با اشاره به نمایشنامه  "بازگشت به وطن"  نوشته هانس ورنر کروزین و اجرای آن گفت: البته این نمایشنامه ازآنچه در اجرا می‌بینید متفاوت است. این اثر ترکیبی از خاطره و اسناد تاریخی است بدون اینکه ابتدا و انتهای مشخصی داشته باشد. به همین دلیل برای این اجرا دراماتورژی و بازنویسی شد و در نهایت به این شکل اجرایی طراحی کردم که اکنون در حال اجراست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کار اجرایی بعدی شما نیز در همین فضا و سبک خواهد بود، گفت: بله اجرای بعدی نیز تئاتر مستند است. سعی دارم در تولید آثار به‌صورت دوره‌ای کار کنم و در این دوره نیز به این زمینه خواهم پرداخت.

به گزارش ایسنا، در این نمایش احمدرضا رافعی بروجنی، مصطفی بیگدلی، سوده امیرخانی، دلاور خسرونیا، امیرمسعود میرمجربیان، یاسمین صفادی، عرفان رجایی، الهه فخاری، شیدا ریاحی و سپهر صادقی به ایفای نقش می پردازند. تئاتر بازگشت به وطن تا 20 آذرماه در سالن فرشچیان میزبان علاقه مندان به هنر تئاتر خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: