• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-12395-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ظرفیت‌های معلولان در فرهنگ نادرست جامعه گم شده است

اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود، این بیماری یک معلولیت رشدی دائمی است که بر نحوه ارتباط فرد با محیط پیرامون خود اثرمی گذارد. انجمن اوتیسم ایرانیان، به عنوان یک سازمان مردم نهاد با هدف حمایت از این گروه از بیماران در بهمن 93 در کاشان شروع به کار کرده است.
 
رییس انجمن اوتیسم کاشان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا– منطقه اصفهان در کاشان، گفت: اگر فردی در بخشی از توانایی خود محدودیت دارد باید استعدادهای او در سایر بخش‌ها کشف و به منصه ظهور برسد متأسفانه هم اکنون نگاه و فرهنگ نادرست حاکم بر جامعه مانع از فعالیت و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه افراد معلول شده است.

مریم خیامی پور اظهار کرد: چه بسیارند معلولانی که در مهارت‌هایی خاص بسیار بهتر و توانمندتر از افراد عادی عمل می‌کنند ولی شوربختانه در جامعه جایگاهی ندارند. دیدگاه جامعه در خصوص این قشر از شهروندان باید تغییر کند تا فرد معلول از این انزوای تاریک خود بیرون آمده و به دنبال جایگاه واقعی خود باشد.

وی افزود: متأسفانه جامعه حتی حداقل امنیت را برای فرد معلول فراهم نمی‌سازد و افراد معلول همواره در معرض آسیب‌های جدی از طرف افراد سودجو هستند و حتی در خطر تعرض وخشونت‌های جنسی هستند که خانواده‌ها از ترس آبرو سکوت می‌کنند و این خطر باعث شده که خانواده، فرزند معلول خویش را به شدت از محیط‌های اجتماعی دور نگهدارد.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: افراد معلول به خصوص در گروه کم توانان ذهنی و افراد مبتلا به اختلال اتیسم به شدت نیازمند محیط‌های امن هستند تا در آن فضا مهارت‌های اجتماعی و حرفه ای را آموزش ببینند.

خيامي پور تصریح کرد: شناخت استعداد اين افراد، حرفه آموزی و ایجاد شغل و درآمد، اعتماد به نفس فرد معلول را افزایش داده و افسردگی ناشی از برخي محدودیت‌ها که منجر به شکل گیری رفتارهای نابهنجار می‌شود را در وی کاهش می‌دهد و همچنین آرامش را به وی و خانواده باز می‌گرداند و فرد را به سمت یک زندگی مفید سوق می‌دهد.

به گفته وی، اگر معلولیت، به درستی دیده شود، می‌تواند فرصتی ارزشمند برای جامعه باشد و برای آن برنامه ریزی مناسب در نظر گرفته شود و در غیر این صورت حتما تهدیدی ویران کننده برای خانواده و جامعه خواهد بود.

این فعال اجتماعی گفت: در شرایط فعلی انتظار صرف از ارگان‌های دولتی درخصوص ساماندهی وضعیت افراد معلول اشتباه است باید مثلثی با سه ضلع خانواده، دولت و جامعه فرد معلول را مورد حمایت قرار دهند تا فرد معلول تاجایی که امکان دارد به مرحله خودایستایی و استقلال برسد.

خيامي پور در خصوص اهمیت آموزش معلولان افزود: مسلما آموزش در سال‌های اولیه زندگی فرد معلول آثار پایدار و بسیار مفیدی بر جسم و روان فرد می‌گذارد ولی این نوع آموزش‌ها نیازمند زمان و هزینه‌ای بیشتر نسبت به افراد عادی خواهد بود، اما نتیجه آن نجات یک انسان است که قرآن نجات یک انسان را برابر با نجات تمام انسان‌ها می‌داند.

وی ضمن تقدیر از مشارکت نیکوکاران تصریح کرد: نجات عزیزان معلول و توانمندی‌های آن‌ها با همت عالی جامعه، پرورش پیدا می‌کند و خواهش کنم از نیکوکاران که به مانند دستهای خدا بر روی زمین هستند و اراده الهی به واسطه آنها به فعل و ظهور می‌رسد، آستین همت را بالازده و در این حوزه کارهای زیر بنایی، با اثرات پایدار بوجود آورند وبه کمک‌های سطحی اکتفا نکنند.

رییس انجمن اوتیسم کاشان گفت: نداشتن شرایط مساعد نگهداری، آموزش‌های ناکافی والدین، مشکلات مالی و هزینه بالای کلاسهای آموزشی کودکان و نبود کمک و حامیان مالی و عدم همکاری موسسات مربوط از جمله مشکلات مربوط به بیماران اوتیسم است.

خیامی پور افزود: آمار کودکان اتیسم، روبه افزایش است و چون فرصت طلایی برای آموزش و توانبخشی آن‌ها برای سن زیر 10 سال است و کارهای زیر ساختی در جامعه ما برای این گروه از توان یابان انجام نشده است، پس ضرورت دارد که نیکوکاران و سازمان‌های مردم نهاد در این حوزه مشارکت جدی داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: