• یکشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/پایان نامه/

بررسی نظام آموزشی در عصر پهلوی دوم

بررسي سير تاريخي آموزش و پرروش و تحقيق در مورد چگونگي آن در مقاطع زماني و مكاني خاص يكي از راه هايي است كه نويدبخش تدوين و برنامه ريزي هاي آموزشي براي مسئولان است. بي ترديد يكي از اركان اساسي تكوين، توسعه و انتقال عناصر فرهنگي جامعه نظام تربيتي آن است .

به گزارش ایسنا_منطقه اصفهان، حسن محمدی دانشجو کارشناسی ارشد رشته تاریخ گرایش تاریخ ایران اسلامی در پایان نامه خود به "بررسی نظام آموزشی پسران در اصفهان از 1320ه.ش تا پایان پهلوی دوم " پرداخت.

مطابق این تحقیق بررسي سير تاريخي آموزش و پرروش و تحقيق در مورد چگونگي آن در مقاطع زماني و مكاني خاص يكي از راه هايي است كه نويدبخش تدوين و برنامه ريزي هاي آموزشي براي مسئولان است. بي ترديد يكي از اركان اساسي تكوين، توسعه و انتقال عناصر فرهنگي جامعه نظام تربيتي آن است .

آموزش و پرورش نيز در ايران هميشه دست خوش تحولاتي در اين زمينه بوده است. با توجه به اهميت آموزش در دوره هاي مختلف و سياست هاي دولت ها در تحول آن، نظام آموزشي پسران از اهميت خاصي برخوردار بوده است. در اين پژوهش علاوه بر تحول نظام آموزشي در اصفهان و سير تطور و تحول آن به چگونگي تاسيس مدارس پسرانه نيز پرداخته شد.

همچنین در اين راستا سوال اساسي آن است كه نظام آموزشي پسران اصفهان در مقطع زماني سال 1320هجري شمسي تا پايان پهلوي دوم چه تغييراتي يافته و از چه ويژگي هايي برخوردار بوده است؟ با بررسي هاي صورت گرفته اين فرض تقويت مي شود كه در اين بازه زماني در كشور به خصوص در اصفهان به تدريج نظام آموزشي از شكل سنتي به شيوه هاي نوين و بعضا تقليد از غرب دگرگون شده است.

پس از پژوهش و تحليل اطلاعات كه بر اساس روش تحقيق تاريخي و اسناد كتابخانه اي به دست آمد اين نتيجه اثبات شد كه نظام آموزشي پسران در اصفهان به موازات تحول و پيشرفت در ساير نقاط كشور در دوره پهلوي دوم توسعه چشمگيري يافت و روند تكاملي عميقي به خودگرفت و با ايجاد برنامه هاي جديد و اكثرا به اقتباس از غرب رشد و رونق فراوان يافت.

به گزارش ایسنا؛ این پایان نامه با راهنمایی سهیلا ترابی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد دفاع شد.
1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: