• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9610-4995-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یونسی:

تاریخ ملت ایران یک جریان به هم پیوسته و زوال‌ناپذیر است

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: تاریخ ملت ایران یک جریان به هم پیوسته فرهنگی و زوال‌ناپذیر است که هرگز با گسست قدرت و دولت از هم نپاشیده است. 

به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان، علی یونسی شامگاه(چهارشنبه) در همایش خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران در کاشان، اظهار کرد: حفظ و استمرار فرهنگی ملت در همه شرایط هم در شرایط صلح و هم در شرایط جنگ، پایداری و ناپایداری، نقش اصلی و اساسی بود که این خاندان ها با قوت حفظ کردند.

به گفته وی، کارکرد دوم نیز تولید قدرت و ساخت دولت های محلی بود. یعنی این خاندان ها هم در ساخت قدرت ملی هم در حفظ قدرت ملی نقش و تاثیر اساسی داشتند و هم در محیط و محل و جایگاه خود یک دولت محلی بودند.

یونسی افزود: ظهور یک قدرت و خاندان محلی به صورت طبیعی شکل می گرفت و یک شخصیت ویژه و استثنایی گاهی به خاطر شجاعت، سخاوت، مردمداری، هنر، علم، دانش، انسان دوستی، دین مداری و فضیلت های ویژه و شاخصی که داشت شهره محل می‌شد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: تاریخ ملت ایران یک جریان به هم پیوسته فرهنگی و زوال‌ناپذیر است که هرگز با گسست قدرت و دولت از هم نپاشیده است. علت آن نیز، کانون های شکل یافته مردمی در پیرامون دودمان های برخاسته و برساخته ایرانیان است  که کارکردهای گوناگونی در طول تاریخ داشتند.

وی تاکید کرد: اولین خاندانی که به خوبی و نیکی  سخاوت، شجاعت مردمداری انسان محوری خداشناسی شناخته می شود از میان ملت ایران شخصی به نام کوروش است. این شخص ساخته یک خاندان ایرانی است که به سرعت محور همه مردم ایران و بنیانگذار حکومت پارتیان می شود و همه خاندان قبایل و اقوام ایران و زبان ها و لهجه ها به او می پیوندند و اولین ادغام اجتماعی با حفظ هویت های محلی در کشور پیدا و ظهور پیدا می کند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: این ملت همچنان در طول هزار سال در تاریخ باقی مانده است و سلطه و حاکمیت یونیان و اسکندر نتوانست این هویت و پیوستگی را از هم بشکند و با ظهور پارتیان، یونانیان را بر می چینند و هرگز 100 سال سیاست یونان سازی نتوانست فرهنگ ایران را نابود و ملت ایران را متلاشی کند.

یونسی ادامه داد: بزرگترین انقطاع به ظاهر موقعی است که ساسانیان از بین می روند و ملت ایران وارد دورانی جدید می شود. حمله مسلمانان هر جا که اتفاق افتاد، زبان، تاریخ و فرهنگ آن ملت را تغییر داد اما در ایران این اتفاق نیفتاد و ایرانیان مدیریت زمامداری  را به دست گرفتند و در انتخاب دین به یک انتخاب شایسته دست پیداکردند.

وی افزود: ایرانیان، همه چیز را در دست گرفتند و سلطه عرب بنی امیه را برای همیشه از بین بردند و اسلام ناب را احیا کردند و با حفظ ارزش های اصیل دین شناسی، و ملی زبان و فرهنگ و آداب و رسوم خود را با اسلام راستین حفظ کردند.

به گفته وی، خاندان نوبختی، از خاندان معروف ایرانی بودند که دانشگاه جندی شاپور را افتتاح کردند و توانستند کار اداری و حکومت داری را توسعه دهند و بهترین مترجمان تاریخ فرهنگ و نجوم و ریاضیات و تمدن ایران و واسطه انتقال فرهنگ  ایران به تمدن اسلام شدند .

وی تاکید کرد: خاندان برمکیان و نوبختیان، توانستند پیوست فرهنگی ایرانیان را پاس بدارند و اجازه ندادند که زوال سیاست و قدرت به زوال فرهنگی منجر شود.

یونسی افزود: بعد از حمله مغول که بحران همه جانبه سراسر ایران و منطقه را فرا گرفت، باز خاندان های ایرانی بودند که پرچمدار و نگهبان فرهنگ ایرانی بودند و مهاجمان را عقب راندند و همان لشگر مهاجم و ویرانگر به بخشی از فرهنگ ایران تبدیل شد که امروز چیزی به غیر از ایران و ایرانی و اسلامی نمی شنویم اکه ین هنر خاندان های ایرانی است.

وی تصریح کرد: دوران مشروطه دوران هجوم همه جانبه به نام غرب بود که فرهنگ و تمدن و ملت ایران در یک آزمون سخت و پیچیده قرار  گرفت و شخصبیت های مهم ایرانی مثل خاندان غفاری توانستند در قسمت هنر و دانش، هر کدام خود یک منطقه ای از ایران را حفظ کنند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: ستارخان و باقرخان و شخصیت های بزرگی در فارس، بختیاری، خراسان، خوزستان، لرستان و فارس بودند  که گاهی به نام خان نماد و نمود خاندان برجسته بودند که هر کدام یک منطقه ای از ایران را حفظ کردند.

به گزارش ایسنا؛ همایش خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران عصر6 دیماه در دانشگاه کاشان آغاز به کار کرد و تا روز پنجشنبه ادامه دارد.

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: