• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

الهیاری:

مرمت مسجد امام، چهلستون و عالی قاپو در اولویت است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بخش خصوصی در حفظ میراث فرهنگی بسیار موثر است و باید از ظرفیت‌های این بخش استفاده بهتری شود، احیای بناهای تاریخی و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی در میراث فرهنگی در شهر کاشان متبلور شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، فریدون الهیاری در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: آنچه امروز با عنوان میراث فرهنگی ارزشمند اصفهان را در سطح جهان شهره کرده حاصل تلاش، خلاقیت، ابتکار و نبوغ گذشتگان مردمان همین دیار بوده که امروز وظیفه پاسداری از آن را داریم. این استان 22 هزار اثر تاریخی ارزشمند دارد که چهار هزار اثر در شهر اصفهان قرار دارد و یک هزار و 850 اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی افزود: حدود 80 شهر و 50 روستا دارای بافت تاریخی است و حتی ما روستایی مثل ابیانه را در استان داریم که به طور کلی ثبت آثار ملی شده است پس با این اوصاف باید گفت اصفهان دارای بافت‌های فرهنگی و تاریخی در هم تنیده بوده و دارای جایگاه ویژه‌ای است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: وقتی صحبت از حفظ آثار فرهنگی می‌شود نیازمند عزم جدی در این زمینه هستیم. هرچند این عزم جدی در کنارش تعامل بین دستگاهی نیاز دارد که یکی از آن دستگاه‌های اساسی شهرداری اصفهان است که طی سال‌های گذشته در این مسیر گام‌های ارزشمندی برداشته شده است.

الهیاری به موضوع بخش خصوصی و تعامل میراث با این بخش اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی در حفظ میراث فرهنگی بسیار موثر است و باید از ظرفیت‌های این بخش استفاده بهتری شود، احیای بناهای تاریخی و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی در میراث فرهنگی در شهر کاشان متبلور شده است و تاکنون 40 خانه عظیم تاریخی با حضور سرمایه گذاران ملی در این شهر در حال بازسازی است.

وی تصریح کرد: امکانات میراث فرهنگی برای حفاظت از آثار تاریخی بسیار محدود است و برای رسیدن به یک اتفاق خوب در این زمینه نیازمند هم افزایی و راهکارهای جدید هستیم، خانه‌های تاریخی در استان سعی شده اکثرا به سمت تاسیسات گردشگری سوق پیدا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: رویکرد ما در صنایع دستی فرهنگی، هنری و تمدنی است، چراکه این صنعت نماد تمدنی و میراثی از گذشتگان ایران است. امروز این صنعت در استان 40 هزار شاغل و 199 رسته صنایع دستی فعال دارد.

الهیاری گفت: صنایع دستی ارزش افزوده زیادی برای اقتصاد کشور به وجود می‌آورد و بی شک به صادرات غیر نقتی کمک می‌کند، هم چنین کشور چین با وجود تنوع پایین در صنایع دستی دارای 400 میلیون شاغل است، اما ایران با این تنوع صنایع دستی هنوز جای کار دارد. در واقع اگر بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنیم باید رونق صنایع دستی را دارای نقش مهم بدانیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه گردشگری موجب رونق صنایع دستی می‌شود، تاکید کرد: اقدامات دیپلماسی طی سال‌های گذشته موجب معرفی بهتر کشور و صنایع دستی شده، ولی بخش زیادی مربوط به شرایط ملی و منطقه‌ای خواهد بود. هرچند صنعت گردشگری طی چهار سال گذشته 12 درصد رشد داشته که این رشد در اصفهان به 50 درصد رسیده است، این درحالی است که باید اعلام کرد آمار مقایسه‌ای قابل قبولی در کشور نداریم و این آمار از مبانی مختلفی سنجیده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان پس از خراسان رضوی بیشترین تعداد گردشگر خارجی را بر اساس شب اقامت داشته است، گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه قرار است تخت‌های اصفهان به 80 هزار برسد و با توجه به رکود ساختمانی تعداد قابل توجهی از مجتمع‌های مسکونی در اصفهان نیز برای بدل شدن به اقامتگاه اعلام آمادگی کرده‌اند.

الهیاری تاکید کرد: از 334 پروژه گردشگری استان 90 پروژه به ساخت هتل مربوط می‌شود، همچنین در بحث مرمت نیز مرمت مسجد امام (ره)، چهلستون و عالی قاپو در اولویت قرار دارد.

کد خبرنگار:13023

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: