• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2191-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان:

مدیریت شرایط کنونی با مشوق‌های اقتصادی کوتاه‌مدت ممکن نیست

 یک استاد دانشگاه اصفهان گفت: برای مدیریت شرایط به وجود آمده نمی توان از مشوق های اقتصادی کوتاه مدت که ممکن است دهان را نیز شیرین کند استفاده کرد، زیرا تلخی بلند مدت را به دنبال خواهد داشت.
 
مهدی طغیانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، پیرامون اعتراضات اخیر جمعی از جنبه اقتصادی اظهار کرد: از سال 1390 به بعد کشور دچار رکود شدید و بیکاری شد و حتی کسب و کارهایی که روی پا باقی ماندند با کسادی زیادی مواجه شدند.
 
وی با بیان این‌که رکود می‌تواند یکی از دلایل و ریشه‌های نارضایتی باشد، افزود: از دریچه سبک زندگی اقتصادی، جامعه نسبت به نسل های قبلی متفاوت شده است، انتظارات و توقعات از زندگی اقتصادی مانند توقعات 20 یا 30 سال پیش نیست.
 
این استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اضافه کرد: توقعات اقتصادی جوانی که فرصت شغلی برای او فراهم شده و مشغول به کار است، با میزان درآمد و ارزش آفرینی او سنجیده نمی‌شود. این فرد احتمالا از زندگی خود راضی نیست و سبک زندگی به اصطلاح دور از رضایتی دارد.
 
طغیانی خاطرنشان کرد: متاسفانه دستگاه‌های تربیتی کشور روی این موضوع، سبک زندگی اقتصادی مردم و میزان ارزش‌آفرینی آنها برنامه‌ریزی درستی نکرده‌اند. بنابراین جوانان به دلیل این‌که به اهدافی که برای زندگی آینده خود در نظر گرفته‌اند، نمی‌رسند، دست به اعتراض می‌زنند و بر ظرفیت نارضایتی‌ها می‌افزایند.
 
وی با بیان این‌که دلیل دیگر نارضایتی‌ها از جنبه اقتصادی، دولت است، اظهار کرد: دولت همواره موتور محرک اقتصادی بوده و با درآمدهای نفتی حرکت‌هایی را ایجاد می‌کرده است، اما درحال حاضر دولت از درآمدهای سرشار نفتی قبل محروم مانده است.
 
این استاد دانشگاه اصفهان اضافه کرد: دولت در حال حاضر بدنه پرحجم و پرخرجی دارد و باید برای تامین نیروهای خود هزینه کند؛ معلمان، کارمندان دولت و کارگران در حال حاضر با مشکل مواجه هستند و دولت نتوانسته قدرت خرید آنان را افزایش دهد. هم چنین مشکلات صندوق‌های بازنشستگی نیز به این موارد اضافه می‌شود و کارمندان دولت نیز قدرت اقتصادی بالایی ندارند.
 
طغیانی ادامه داد: عامل دیگری که بر پتاسیل نارضایتی‌های اقتصادی می‌افزاید سیاست‌هایی است که دولت دنبال می‌کرد که به هر دلیلی بخشی از آنها محقق نشدند.
 
وی تصریح کرد: همیشه عده‌ای هستند که با اصل نظام  انقلاب و کشور مشکل دارند که باید انتظار و توقع این موضوع را داشت. از این نگرانم هستم که دشمنی‌های بیرونی باعث شود فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر شود و اتفاقاتی که به خاطر بهبود شرایط اقتصادی قرار بود رقم بخورد بی‌حاصل بماند .
 
طغیانی اضافه کرد: بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از فشارهای بیرونی و تحریم‌ها و هم چنین فشارهایی است که بر شرکای اقتصادی وارد می‌شود و این اتفاقات و اعتراضات طمع دشمنان را برای فشار آوردن بر اقتصاد ایران بیشتر می‌کند.
 
این استاد دانشگاه در خصوص مدیریت شرایط ایجاد شده در کشور گفت: معمولا بهبود و اصلاح ساختار اقتصادی زمانبر است و این مشکل با مدیریت صحنه و با مشوق‌های اقتصادی قابل حل نیست. البته امیدوارم این اعتراضات مقداری بر سیاست مداران و مدیران اقتصادی اثر بگذارد و باعث شود اصلاحات اقتصادی با سرعت و جدیت بیشتر اجرا شود.
 
وی اضافه کرد: نمی‌توان برای مدیریت شرایط به وجود آمده از مشوق‌های اقتصادی کوتاه مدت که ممکن است دهان را نیز شیرین کند استفاده کرد، زیرا تلخی بلند مدت را به دنبال خواهد داشت.
 
وی با تاکید بر این‌که در این خصوص نیاز به برنامه ریزی بلند مدت است، اظهار کرد: کشورهایی که موفق شدند چنین شرایط مشابهی را پشت سر بگذارند از برنامه‌ریزی‌های بلندمدت استفاده کردند. باید بر توان و پتانسیل نیروها و استعدادهای داخلی متمرکز شویم، اما این موارد هیچ کدام در جهت مدیریت اعتراضات مردمی نیست.
 
طغیانی افزود: به عنوان نمونه در برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت می‌توان بازار چند قلم کالایی که افزایش قیمت داشت را کنترل کرد و هم چنین حل مشکل موسسات مالی در اقتصاد ایران، عدد و رقمی نیست و حل شدنی است.
 
وی تاکید کرد: تورم، بیکاری و مشکل اشتغال در کوتاه مدت قابل حل نیست و در صورتی که در کوتاه مدت به آن پرداخته شود عوارض جبران ناپذیری در بلند مدت خواهد داشت.

کد خبرنگار: 13017

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: